Ústavný súd SR (ÚS) po štyroch mesiacoch skúmania návrhov opozície na posúdenie novely Trestného zákona vyriekol svoj definitívny ortieľ: väčšina trestných kódexov, ako i zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nie je v rozpore s Ústavou SR. Týmito závermi sa budú celkom iste ešte veľmi dlho zaoberať právni experti. Ja si preto dovolím len niekoľko poznámok k politickým súvislostiam tohto rozhodnutia ÚS.
Koalícia je, prirodzene, s nálezom ÚS spokojná, opozícia, naopak, frustrovaná a sklamaná uvedomujúc si, že prehrala a vláda dosiahla svoje. Po porážke opozície v parlamentných a prezidentských voľbách a čiastočne i v eurovoľbách dostala opozícia tvrdý úder v podobe nálezu ÚS k Trestnému zákonu a zrušenia ÚŠP.
Opozícia v podobe Progresívneho Slovenska (PS), SaS a KDH, ale i Matovičovho Slovenska (pôvodne OĽaNO) okamžite po predčasných voľbách 2023, v ktorých zvíťazila strana Smer-SSD, rozoštvávala národ, vyvolávala nenávisť voči novej vláde, koalícii a osobitne voči štvornásobnému premiérovi Robertovi Ficovi. To všetko vyústilo do brutálneho atentátu na predsedu vlády, ktorý nemá v našich dejinách obdobu, a výnimočný je i v Európe.
Zbytočné demonštrácie a zneužitie protestujúcich ľudí opozíciou
Opozícia i Zuzana Čaputová na ÚS SR pohoreli a z jeho výroku zostali všetci šokovaní. Traumatizácia a „hecovanie“ davu nepomohlo, vyšlo nazmar. Z porážky v parlamentných a prezidentských voľbách frustrovaná opozícia vystupňovala nenávistnú kampaň po prijatí novely Trestného zákona a zrušení ÚŠP. Podobne – ako po vražde novinára Jána Kuciaka –opozícia opäť zneužila, v tomto prípade prijatie zákona, na vybičovanie emócií časti občanov, volala ich do ulíc, na „barikády“ protivládnych demonštrácií. Protesty sa stali miestom demagógie a manipulácie tisícov účastníkov, miestom osobných a vulgárnych útokov na vládu i Fica. Šimečka a spol. hovorili o únose právneho štátu, o konci demokracie a o nastoľovaní totality v súvislosti s trestným zákonom. Všetko toto rozdeľovanie spoločnosti na dva nezmieriteľné tábory a systematické pestovanie nenávisti dlhodobo podporovala dnes už našťastie exprezidentka Zuzana Čaputová. ÚS tvrdenia opozície vyvrátil a prakticky tak dal za pravdu vláde. Potvrdili sa tým úmyselné klamstvá a podvod na občanoch Slovenska, z ktorých si urobili opozičné strany bláznov.
ÚS okrem iného nevidí rozpor s Ústavou SR ani v prípade skráteného legislatívneho konania, či v niektorých prípadoch skrátenia diskusie poslancov, čo opozícia využívala na deštrukciu rokovaní parlamentu. Protiústavný teda nebol ani proces prijímania legislatívy a ÚS ani v týchto častiach opozícii nevyhovel, keď predseda ÚS Fiačan konštatoval: „ÚS nevidel také závažné nedostatky legislatívneho procesu, ktoré by spôsobili neústavnosť napadnutej novely trestného zákona.“ Toto prelomové rozhodnutie ÚS musí opozíciu mrzieť o to viac, že môže mať dopady i na ďalšie podania tohto charakteru.
Okrem štváčov z PS na čele s ich predsedom Michalom Šimečkom zohrali mimoriadne negatívnu úlohu politické postavičky zo strany SaS – od Sulíka počnúc, cez právnu expertku Kolíkovú, Gröhlinga až po vojnového štváča Krúpu. Do protestov sa aktívne zapojili i farizeji z KDH, aj keď tí sa pomaly a postupne spamätávajú. Do demonštrácií sa aktívne zapojili i spolitizované mimovládky a osobitne negatívnu úlohu zohrali mainstreamová médiá.
Jediným „pozitívom“ demonštrácií a protivládnych útokov bolo v určitom slova zmysle odstavenie Igora Matoviča s jeho Slovenskom od ostatnej opozície, ktoré od toho času sústavne klesá s preferenciami a dnes by sa nedostalo ani do parlamentu.
Kedy a kto sa ospravedlní vláde a občanom
ÚS potvrdil klamstvá a podvod na občanoch zo strany opozície, a tak vyvstáva otázka, kedy a kto sa ospravedlní ľuďom na námestiach? Kto sa ospravedlní vláde a kto Robertovi Ficovi? Nik si zatiaľ nepriznal ani len malý podiel viny na udalostiach v posledných mesiacoch, za ktoré by viacerí aktéri mali byť braní na zodpovednosť, vrátane tej trestnoprávnej. Po oznámení ÚS čušia ako voš v kožuchu lídri PS, SaS, KDH, Slovenska, mlčí Zuzana Čaputová i Daniel Lipšic, protivládne mimovládky aj politicky angažovaní takzvaní politológovia.
Mimoriadny podiel viny na polarizácii v spoločnosti majú mainstreamové médiá, čo síce priamo nepriznali, ale protivládne televízie pochopili, že takto to ďalej nejde a vymenili viacerých moderátorov politických relácií. Či to pomôže, ukáže čas.
O výroku ÚS väčšina médií – ktoré nesú nemalý podiel viny na rozpoltenom stave spoločnosti – informuje len veľmi okrajovo. Okrem suchých informácií v nich o prelomovom rozhodnutí ÚS nenájdete vôbec nič. Viaceré titulky médií vedome zavádzajú, keď neznejú – Ústavný súd potvrdil, že väčšina ustanovení Trestného zákona je v súlade s Ústavou, ale uvádzajú – Časť ustanovení (mimochodom veľmi malá a nepodstatná) je v rozpore s Ústavou SR. Vedome tak mätú občanov a nechávajú na laikoch, čo si z toho kto vyberie.
Z médií nepočuť ani len náznak ospravedlnenia a snahy o objektívnosť informácií aspoň pre budúcnosť. Práve naopak, zase sa snažia zneužiť zmenu RTVS na STVR, hovoria o potieraní slobody, znovu sa obracajú, tak ako pri ďalších vládnych zákonoch, na ústavný súd.
Žiadne poučenie, žiadna sebareflexia, len nové útoky
Predseda PS Michal Šimečka nielenže nepriznal omyl, neospravedlnil sa za zavádzanie ľudí, ale práve naopak, znovu útočí. Znovu a znovu hovorí o mafii, zlodejoch, podvodníkoch, ktorí sa vraj vyhnú spravodlivosti, či budú mať nižšie tresty. Nehovorí o bezvýhradnom rešpektovaní rozhodnutia ústavného súdu, naopak, na margo jeho výroku a smerom k vláde povedal: „Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku.“
Aj exministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo SaS je hlboko sklamaná. Podľa nej je novela trestných kódexov hazardom s bezpečnosťou Slovenska. Jediná pani „spravodlivá“, za ktorú sa vydáva, je presvedčená o protiústavnosti novely Trestného zákona a prakticky kritizuje najvyššiu súdnu inštitúciu, Ústavný súd SR. Kolíková dokonca na ÚS útočí, keď tvrdí: „… sudcovia nenašli dostatok odvahy odmietnuť novelu trestných kódexov, ísť aj do spôsobu, akým boli prijaté tieto zásahy.” Podobným spôsobom reagoval i poslanec hnutia Slovensko (OĽaNO) Gábor Grendel, ktorý napriek úspechu vlády v spore s opozíciou pri trestnom zákone absurdne žiada, aby odstúpil minister spravodlivosti Boris Susko.
Je nad slnko jasnejšie, že ani po atentáte na premiéra Fica, ani po rozhodnutí ÚS o súlade väčšiny ustanovení novely Trestného zákona s Ústavou SR nedôjde k žiadnej zmene správania opozície. Aj preto je opodstatnené prijatie zákonov známych ako „Lex atentát“. Politickí hochštapleri z PS, SaS, Slovenska a čiastočne i KDH stále nerešpektujú výsledky demokratických volieb. Útoky na vládu tak budú celkom iste pokračovať, opozícia bude ďalej polarizovať spoločnosť a vyvíjať snahy o povalenie vlády a následné predčasné voľby.
Ako ďalej, keď sa nenávisť u nás ďalej šíri ako mor
Bolo by nanajvýš žiaduce, aby lídri parlamentných opozičných strán konečne uznali výsledky slobodných a demokratických volieb, rešpektovali mandát vlády, aby skončili so slepou nenávisťou voči tým, čo majú iný názor. Je potrebné, aby sa všetci politici bez rozdielu vzájomne rešpektovali, vrátili sa k normálnej politike, k odbornej, vecnej a slušnej diskusii v parlamente, v médiách, ale aj na verejnosti a na námestiach našich miest.
Slovensko potrebuje ako soľ zahojenie boľavých rán, pokoj a pozitívne riešenia problémov občanov v záujme napredovania našej spoločnosti.
Ilustrácie: Ľubomír Kotrha