Kniháreň 2024 – apríl

Miroslav Marcelli: Myslím, myslíme, som, sme | Barbora Spalová, Ivana Lukeš Rybanská a kolektiv: Proměny církví v Česku a na Slovensku v kontextu restitucí | Miloš Hoffman: Keď si Budha zdriemne | Abigail Shrierová: Nevratné poškození. Jak naše dcery propadají transgenderové mánii

Významný slovenský filozof Miroslav Marcelli prednášal na Katedre filozofie Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde teraz pôsobí ako emeritný profesor. V súčasnosti prednáša na Katedre filozofie Fakulty humanitných vied Karlovej univerzity v Prahe. V najnovšej monografii je predmetom jeho záujmu problém racionality v perspektíve filozofických, psychologických a semiotických skúmaní. Populárnou formou sa zameriava na problematiku myslenia. Základnou otázkou týchto skúmaní znie: čo robí podstava slávnej Rodinovej sochy, jeho Mysliteľ? Zameriava sa na hľadanie odpovede na túto otázku – na filozofické prístupy, ktoré sa odvolávajú na novovekú racionalistickú tradíciu a predovšetkým na jej východiská v Descartovom chápaní rozumovej podstaty človeka ako veci mysliacej.
Petrus 2024, 358 strán

Jak české a slovenské církve přemýšlejí o budoucnosti? Jak hospodaří, investují a spravují půdu? Jak vidí svou roli ve společnosti? Odpovědi na tyto otázky nabízí kolektivní monografie antropologů, sociologů i ekonomů o proměnách církví v Česku a na Slovensku v kontextu restitucí. Osm kapitol zachycuje dění ve třech denominacích – v římskokatolické církvi, v Českobratrské církvi evangelické / Evanjelické cirkvi augsburského vyznania a v Bratrské jednotě baptistů. Těžištěm knihy jsou antropologické kapitoly zachycující změny církevního života uvnitř i navenek. Výzkum postavení církví v dnešní české a slovenské společnosti zavedl autorský kolektiv do škol a lesů, na tiskové konference i do téměř zbořených kostelů; za lidmi od Jasova přes Gemer, Zamaguří, Oravu a Vysočinu až po Prahu a Plzeňsko. Pro lepší porozumění tématu jsou v knize zařazeny kapitoly, které shrnují proměny právních norem týkajících se církví a náboženských společností a jejich financování v Československu, Česku a na Slovensku, a kapitoly popisující vývoj mediálních debat o církvích, restitucích a odluce církví od státu. Publikace představuje církve v jejich málokdy zobrazované pluralitě a v rozmanitosti otázek, které si kladou při hledání smysluplných cest vpřed, a ukazuje přehodnocování jejich poslání či učení se novým věcem, jako je udržitelné zemědělství nebo investování do finančních nástrojů.
Karolinum 2024, 264 strán

Názov Keď si Budha zdriemne naznačuje len zemepisnú polohu oblastí, kde je Budha majoritným pastierom ľudských ovečiek. Čo sa tam ale deje, keď si schrupne a ovečky sa pasú bez dozoru? Viem málo o tom, čo sa robí, keď Budha bdie. Viem ale presne, čo sa stane, keď zadrieme. Bol som pri tom.
Šváby veľké ako dlaň, hady číhajúce na stromoch, priateľ makak, nespútaný šarkan a utajená štvrť v Hanoji, vzkriesený Phnom Penh s polpotovcami za rohom…
To sú autentické zážitky diplomata, ktorý strávil osem rokov v Indočíne po porážke USA a polpotovského režimu. Vďaka jeho úsmevnému pohľadu na svet a odľahčenému štýlu spoznáte fascinujúci životný príbeh plný zaujímavých dobových faktov, exotiky, drámy a humoru.
Naše vojsko 2024, 300 strán

KNIHA, KTORÁ NEVYJDE

Před lety byla genderová dysforie – nespokojenost s vlastním biologickým pohlavím – mizivě vzácná. Dnes se jako „transgender“ identifikují skupiny dospívajících dívek po celém světě. Dívky, které by dřív prožívaly těžkou pubertu ve smyslu hledání sebe sama, najednou netouží po ničem menším než je tranzice – tedy přeměna v muže. Autorka odvážně ohledává tento fenomén a přináší svědectví o tom, jak se může ochrana dětí zvrtnout v jejich ohrožení.
Pôvodne mala vyjsť 2. apríla 2024…
Čítajte viac: Největší české nakladatelství se po nátlaku aktivistů rozhodlo nevydat knihu kritizující „transgenderovou mánii“

(Celkovo 264 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter