Pred oponou, za oponou

Po každom prevrate sa preverí, kto si zaslúži dôveru nového panstva. Víťazstvo je až vtedy zavŕšené, keď sa zavŕši v kariérach. Potápať sa navzájom patrí k veci.

Normalizácia mala jednu spoločnú črtu – dala príležitosť tým, čo držali líniu. Kto to zažil, cíti ten odér vo vzduchu.

Médiá nemajú odstup, ony roky „bojujú“ na rovnakej strane barikády ako Igor Matovič. Preto si môže dovoliť takmer všetko. Napríklad ako slon rozbiť porcelán v Hradnej sieni, keď bez rozmyslu pozve len vybraných zástupcov maďarskej menšiny.

Slovenská národná strana by ho mala vyvážiť zlatom, lebo jej vdýchol nový raison d’être. „Slovensko si nedáme!“ V prostredí svojráznych nápadov momentálneho premiéra je osviežením jasné právne vedomie novej predsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Bihariovej.

Pomaly sa začnú rovnať nové šíky, lebo dejiny sa ani Matovičom neskončili. V strane Smer sa chveje šípka. Na začiatku mierila v logu strmo hore. „Ani doprava, ani doľava,“ ohlásil vtedy mladý, svieži, talentovaný odídenec z SDĽ Robert Fico. Pamätám si nervózne debaty, že Smer nie je dosť ľavicový.

Horúce hlavy schladzoval filozof Boris Zala: Je tam toľko ľavice, koľko je ľavičiarov. Chcete viac, tak sa usilujte. Šípka v hlavičke sa pri výkone politiky chvela tu viac doprava, tu viac doľava. Podľa záujmov, lebo politika je vždy o nich…

Laco Novomeský mal najradšej kaviarne. Lesy sú pre zvieratá, hovorieval vraj s obľubou. Poznáme jeho karikatúru od Ludmily Rambouskovej. Zhrbený sedí za kaviarenským stolíkom s cigaretkou v ústach a so šálkou kávy v ruke. A predsa precítil osud Furko Márie. Dievčaťa, ktoré prišlo na svet, aby (ob)žalovalo.

Robert Fico, obžalúvaný médiami za životný štýl, teraz ohlásil tvrdý kurz doľava. Začalo sa to ešte vo volebnú noc. Na otázku, či nemieni opustiť predsednícku stoličku, odpovedal úsečne: „Nie!“ Lenže najúspešnejším bol vo voľbách Peter Pellegrini, a tak bolo treba odpovedať aj na druhú otázku: Čo s tým? Pellegrini bude podpredsedom parlamentu za Smer-SD.

Teraz stranu opustil a vo vzduchu visí ďalšia otázka. Zatiaľ na ňu nik neodpovedal, no je takmer isté, že bude vyžadovať riešenie. Technické, ale aj politické. Lebo podľa zvykového práva post podpredsedu NR SR patrí Smeru, nie osobe poslanca.

Lenže toho poslanca do funkcie volia aj odvolávajú z nej poslanci podľa svojho vedomia a svedomia. Podpredseda má nielen auto, šoféra a istý vysoký status, ale najmä otvorené dvere do médií. Takže nové dejstvo tragédie najsilnejšej opozičnej strany bude aj o tom.

Peter Pellegrini má, zdá sa, veľkú podporu širokej verejnosti. Prieskum Focusu nameral jeho ešte neexistujúcej strane 21 percent a on pri tom výsledku v priamom televíznom prenose viditeľne pookrial.

Zaželajme mu, aby chvíľkový nositeľ zmeny v Smere nepadol predčasne vďaka viere v agentúry. Ako koalícia strán PS a Spolu, ktoré za prieskumy tasili kordy do poslednej kvapky krvi. Ich priaznivci dovtedy „bojovali na mapách“ (sociálnych sieťach), až to na nich definitívne spadlo.

(Text vyšiel na Pravda.sk 17. 6. 2020)

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter