Ako prvú sme 27. júna 2013 otvorili na Ľupčianskom hrade stálu expozíciu diela národného umelca, prof., akad. sochára Jána Kulicha, ako aj príležitostnú výstavu ako výber jeho diel venovaný cyrilo-metodským podnetom a významným osobnostiam slovenského literárneho vývinu. Vernisáže sa zúčastnili exprezident SR Rudolf Schuster, predseda Bansko-bystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, ako aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Zábery z vernisáže na Ľupčianskom hrade, na ktorej sa zúčastnili aj ďalšie významné osobnosti kultúrneho života Slovenska, prinášame vo Fotogalérii.
Hostiteľ Vladimír Soták, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová uviedol účastníkov vernisáže do priestorov, v ktorých sa nachádzajú. Železiarne v roku 2002 kúpili chátrajúci Ľupčiansky hrad, národnú kultúrnu pamiatku. Vznikol v 13. storočí ako strážny hrad na obchodnej ceste Via Magna spájajúcej východnú a strednú Európu. Železiarne investovali do archeologického a architektonického výskumu, ako aj do práce reštaurátorov. V roku 2007 sprístupnili verejnosti prvé časti Ľupčianskeho hradu. V roku 2008 ich úsilie ocenilo Ministerstvo kultúry SR udelením ceny Fénix v súťaži Kultúrna pamiatka roka za rekonštrukciu hradnej kaplnky datovanej z roku 1608. Upravené priestory dolného Hradu slúžia dnes na rôzne spoločenské, kultúrne a firemné podujatia, ako aj na svadobné obrady.
„Koncom leta minulého roku,“ uviedol Vladimír Soták, „pribudla ďalšia obnovená súčasť Hradu – Rubigallova veža, ktorá svojou impozantnosťou poskytla dôstojný priestor pre výber z diela národného umelca, akad. sochára prof. Jána Kulicha. Skutočne si považujeme za česť, ak dnes môžeme slávnostne odovzdať našej verejnosti ďalšiu hodnotu – stálu expozíciu jeho sochárskej tvorby. Verejnosti bola sprístupnená už 23. októbra minulého roku. V súčasnosti ju dopĺňa výstavná časť venovaná 1 150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Dotvorenie Ľupčianskeho hradu o diela majstra Kulicha považujeme za našu priateľskú a samozrejmú, ale aj doslova vlasteneckú povinnosť. Náš rodný kraj a Horehronie, naše slávne dejiny a historický odkaz tohto osobitne vzácneho územia, ale aj rázovitosť a krása života nášho vzdelaného národa a prostého ľudu, našli a majú v dielach majstra Jána Kulicha svoje neprekonateľné vyjadrenie.“
Dňa 2. júla 2013 o 16.00 sme otvorili v Dvorane Ministerstva kultúry SR bilančnú výstavu výtvarnej tvorby majstra Mikuláša Klimčáka, ktorá tu potrvá predbežne do 31. júla 2013. Predpokladáme, že sa podarí predĺžiť dobu trvania výstavy, ktorá predovšetkým sumarizuje a v čase výročia atraktívne a s úctou zverejňuje vrcholné diela tohto nestora a vari najvýznamnejšieho tvorcu cyrilo-metodských tém v slovenskom výtvarnom umení.
Napokon 2. júla 2013 o 17.00 hod. sme otvorili v Justiho sieni Primaciálneho paláca výstavu Posvätný odkaz – Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení. Výstavný celok, ktorý úspešne obstál na doterajšej svojej púti Slovenskom (Nitra, Levice, Rimavská Sobota, Prievidza, Banská Bystrica, Snina) je kompletizovaný o ďalšie diela najvýznamnejších tvorcov témy a o diela zo štátnych a galerijných zbierok. Výstavu v Bratislave spoluotvárali viceprimátor Bratislavy Ján Budaj, predseda Matice slovenskej Marián. Výstava prezentuje o. i. diela P. M. Bohúňa, M. Benku, Ľ. Fullu, T. Bártfaya, K. Patakiovej, V. Hložníka, E. Zmetáka, J. Kulicha, M. Polonského, S. Harangozóa, S. Mikuša, S. Dusíka, atď.
Dovoľujeme si dať tieto hodnotné výstavy a podujatia do pozornosti slovenskej kultúrnej ľavice, resp. srdečne pozývame na prehliadku vrcholných diel a vzácností slovenských výtvarných tradícií.
(Autor PhDr. Ladislav Skrak, kurátor všetkých troch výstav, je predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov a predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej)
FOTOGALÉRIA
z otvorenia výstavy národného umelca Jána Kulicha na Ľupčianskom hrade
Foto: ANNA NOCIAROVÁ, MÁRIA MOLČANOVÁ, LADISLAV SKRAK