Se slábnoucí okupací slábnou samozřejmě i náklady, které si dlouhodobě nemohla dovolit ani největší ekonomika. Zatížená hned dvě komplikovanými konflikty za časů největších hospodářských problémů od 30. let. Na nich se ostatně valnou měrou podílelo (občanstvem široce podporované) ekonomické a vojenské kovbojství.
Palčivým dědictvím předchozích vlád, jež nepotřebovaly soustředit maximum zdrojů na řešení masové nezaměstnanosti, rapidního poklesu životní úrovně milionů a zavádění návazných sociálních a zdravotních opatření, je afghánské dobrodružství. Zadrhnutí vpádu do hornaté oblasti leží nabíledni a moudra odborníků na protipartizánský boj začínají zrcadlit staré výzvy k vytrvání vůči komunistickým povstalcům ve Vietnamu.
Nadiktovat rtuťovitým Afgháncům stabilitu, natožpak lidovládu, se nezdařilo. Bezvýchodnost situace pravděpodobně nezvrátí ani další odřady, ani vstřícná vyjednávání s kdysi halasně proklínanými bandity, ničemy a škůdci. Pojednou prohlašovanými za umírněné. Akcie proto stoupají velké afghánské frašce, hře na demokracii. Projektu formální legitimizace zkorumpovaných prozápadních klik, jejichž trvanlivost pravděpodobně odvisne od trvanlivosti zájmu velmocí.
O víkendu jsme měli možnost zatleskat dalšímu dějství předstírané svobody. Šlo o volební soupeření, co by nestálo za řeč, kdyby nebylo typické. Šlo vlastně o svérázné dvojče loňského výběru prezidenta. Tehdy své kábulské křeslo „přesvědčivě“ obhájil Hamíd Karzáí, neboť v jeho prospěch zfalšované hlasy šly do astronomických cifer. Ani letošní situace plná talibánského násilí, úplatků a nastrčených kandidátů nebude odlišná, tudíž dlouze sestavované skrutinium nejspíše jen odzrcadlí reálné rozložení moci v zemi. Skoro se chce uzavřít slovy, že do slabého parlamentu byli lidé předvoleni.