Z krátkodobého hľadiska za zmysluplné považuje návrh opatrení vlády na ich konsolidáciu. Sme si vedomí, že dlhodobé opatrenia, založené na štrukturálnych reformách, znížení daňových únikov a zefektívnení nákupu tovarov a služieb, najmä verejného obstarávania, si vyžadujú dlhší čas.
Upozorňuje však na skutočnosť, že vláda sa doposiaľ sústredila najmä na konsolidáciu. Menšiu pozornosť venuje oživeniu slovenského hospodárstva. V súčasnosti rozhodujúcu úlohu v ekonomickom raste hrajú zahraničné firmy (niektoré údaje hovoria, že 55% zamestnanosti, 70% pridanej hodnoty a až 90 exportu tvoria zahraničné firmy). Produktivita vo firmách ktoré sú vo vlastníctve slovenských subjektov je v porovnaní so zahraničnými firmami nízka, preto Združenie ekonómov S.P:O:S. považuje za užitočné zvážiť cielené opatrenia zamerané na zvyšovanie produktivity domácich výrobcov. Tie by mali zasiahnuť už malé a stredne veľké firmy, v ktorých je nevyhnutné sústavne zvyšovať úroveň technologického vybavenia a zavádzanie inovácií.
Produkcia v poľnohospodárstve klesla na 2/3 predkrízovej úrovne, kým v Českej republike a Maďarsku stagnovala, ale v Nemecku poľnohospodárska produkcia dokonca v krízovom období vzrástla. Oceňujeme opatrenia na podporu dopytu, ale nevyhnutné budú aj ďalšie opatrenia na zlepšenie konkurencieschopnosti poľnohospodárskych a potravinárskych výrobcov.
Nevyhnutné je zvýšiť podporu domácich výrobcov v oblasti exportu. Súčasné aktivity štátu považujeme za nedostatočné. Okrem aktívnejšej činnosti zastupiteľských úradov a ministerstva hospodárstva považujeme za potrebné zlepšiť činnosť a kapitálové vybavenie Eximbanky SR, ktorej úloha najmä v oblasti exportu do krajín mimo EÚ je oproti obdobným zahraničným inštitúciám nízka.
Za povážlivé považujeme, že únik na daniach do daňových rajov predstavuje len u oficiálne a legálne registrovaných firiem a z registrovaných príjmov niekoľko sto miliónov eur. Celková strata na daniach touto formou úniku však je podstatne väčšia. Za ešte povážlivejšie považujeme zistenie, že možná strata na DPH dosahuje v súčasnosti viac ako 3 % HDP a od roku 2005 silne narastá. Plne preto podporujeme sprísnenie opatrení, ktoré smerujú k zmenšeniu rozsahu únikov na DPH. Okrem zákonných opatrení považujeme za potrebné verejné pranierovanie predstaviteľov spoločností, ktoré na jednej strane využívajú výhody daňových rajov a na strane druhej si uplatňujú všetky i nadštandardné práva voči Slovensku. Stotožňujeme sa s požiadavkou predsedu vlády aby súhlas Slovenska s prípadnou pomocou Cypru bol podmienený zverejnením majiteľov slovenských firiem so sídlom v Cyperskej republike.
Združenie ekonómov S.P.O.S. podporuje systémové zmeny v dôchodkovom zabezpečení, ktoré v budúcnosti povedú k stabilizácii systému dôchodkového zabezpečenia a k jeho dlhodobej udržateľnosti vrátane zmeny výsluhových dôchodkov. Na nutnosť zmien osobitne v druhom pilieri sme upozorňovali niekoľkokrát v minulosti.