Spätná väzba

Ad: Plamienok celebrita (Eva Blažeková) Slovo 52-53/2008
Veľmi zaujímavé by bolo, keby sa spolu s plamienkom z Betlehema šírila aj pravda o situácii v tomto meste, a vôbec o situácii Palestínčanov, ale aj kresťanov na okupovaných územiach, o úplnom ignorovaní všetkých uznesení OSN Izraelom a USA (vraj kresťanskou krajinou).
Peter Dolina

Ad: Čo nám prinesie euro? (Jozef Hajster) Slovo 52-53/2008
Euro prinieslo zdražovanie tam, kde sa v tom vlády ani len nepokúsili „neviditeľnej ruke“ zabrániť. Čo by sa asi dialo dnes a v januári, ak by vláda už dlhodobo neartikulovala svoje odhodlanie trestne stíhať tých, ktorí „zaokrúhlia“ z korún na euro smerom k celému euru či k okrúhlej cifre? Práve to zažili napríklad Nemci. Ďalej, zatiaľ čo všade v EÚ vládne obava a skepticizmus vzhľadom k valiacej sa finančnej kríze, na Slovensku ľudia vkladajú úspory do bánk (inde nemysliteľné!) z racionálnych dôvodov – aby prechod na novú menu bol pre nich bezproblémový. Zatiaľ čo v EÚ i v USA klesá spotreba a maloobchodný obrat aj pred sviatkami, na Slovensku sa spotrebiteľský boom dokonca zvýšil. Je to prirodzené – ľudia si nakupujú ešte za koruny a míňajú hotovosť. I keď kríza odvodene sa prejavujúca poklesom odbytu do zahraničia už prinútila podniky šetriť a tu a tam znižovať počty pracovníkov, prechodom na euro sa Slovensko stalo príťažlivejším pre voľné investície ako susedné krajiny.
Peter Zajac-Vanka

Ad: Väčšinový alebo pomerný (Miroslav Pomajdík) Slovo 1-2/2009
Treba – a je to objektívna požiadavka, aby v parlamente nesedeli „drevení pajáci“. A ak tam preniknú, treba hľadať spôsob, ako sa ich zbaviť. V dnešnom parlamente je takýchto „drevákov“, ktorí tam roky iba práchnivejú, neúrekom. No ak už sa tam takí dostali, nech dôsledky nesú tí, čo ich tam poslali. Aby skládky dreva v Bratislave nezívali prázdnotou, pretože všetko drevo sedí v parlamente, zatiaľ čo haldy dreva v Tatrách žerie lykožrút – práve pre to bratislavské parlamentné drevo. Treba hľadať spôsob, ako zainteresovať voliča na voľbe poslanca a spätne zainteresovať poslanca, aby mu na voličovi záležalo počas celého volebného obdobia. Treba motivovať stranícke okresy a kraje účasťou na nominácii kandidátov a viazať to zodpovednosťou za výber. Nutnou podmienkou je zo štátneho rozpočtu financovať a k voľbám pripustiť len strany fungujúce na báze demokratickosti. Všetci funkcionári strany a nominanti musia vzísť z demokratickej súťaže v strane – voľbou na príslušnej úrovni.
jh

Ak si dobre pamätám z hodín filozofie, boli to klasickí filozofi, kto povedal, že demokracia je najlepší spôsob riadenia spoločnosti – avšak spomedzi tých najhorších. A myslím si, že moderná politológia na to našla odpoveď. Sú to totiž práve monarchie (a nielen európske), kde sa „poddaným“ najviac darí. Panovník uznáva demokratické spravovanie krajiny, ale má ústavné poistky – je vrchným veliteľom armády, dokonale vetuje neprijateľné zákony, má právo rozpustiť parlament, menuje a odvoláva premiéra. Keďže našim politickým zriadením je republika, tak si odhlasujme aspoň zmiešaný (pomerný a väčšinový) volebný systém. Je to liek na spupnosť politických strán.
UM

(Celkovo 5 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter