Načo (teraz) NATO

Pripravuje sa nová strategická koncepcia. Francúzsko sa vracia do vojenských štruktúr. Pribúdajú noví členovia. Misia v Afganistane sa rozširuje. Harmónia medzi brehmi Atlantiku posilňuje… Severoatlantická aliancia vykazuje všetky znaky činorodého života. Presnejšie povedané, simuluje ich.

Summit v Štrasburgu a Kehli musel vyzerať výnimočne. Aliancia má 60 rokov (a 20 rokov nadsluhuje bez pôvodného nepriateľa). Francúzi prestávajú trucovať. A najmä, po ôsmich rokoch Bushových vlád, ktoré s citlivosťou pneumatického kladiva rozdeľovali spojencov na „ochotných“ a „problematických“, tu máme nového amerického prezidenta. Dokonca takého, čo sa otvorene hlási k multilateralizmu. To nič, že mu pri zahraničnopolitických katastrofách jeho predchodcu a hroziacom ekonomickom kolapse krajiny iná možnosť v podstate neostáva. Dôležité je, že v neistom svete hospodárskej krízy a rastu nových mocností môžeme opäť uveriť v bezpečnú náruč transatlantického spojenectva. Bonus – nie ako lokaji, ale partneri.

Pri takýchto hektických udalostiach môžeme pomaly zabudnúť na to, že pre NATO sa až tak veľa nezmenilo. Pripravovaná strategická koncepcia bude ďalším tackavým pokusom o hľadanie verejne prezentovateľného dôvodu vlastnej existencie. Proces rozširovania je dávno vo vleku geopolitických hier o sféry vplyvu, a vnútornej politiky pristupujúcich krajín, úloha Aliancie ako policajta a garanta mieru sa scvrkla na jej misiu v Afganistane. V ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhá. Hľadanie zmyslu bytia je o to ťažšie, že moc sa vo svetovom systéme nezadržateľne presúva k iným centrám.

Načo NATO? Pre vlády krajín, ktoré sa snažia o vstup, je členstvo oficiálnym certifikátom „demokratickosti“ a „prozápadnej orientácie“. A tak trochu veria, že bude bezpečnostnou garanciou. Pre európskych členov je najmä zárukou, že si to Washington nerozmyslí a nevráti sa k unilateralizmu. Pre USA je novoobjavený entuziazmus pre alianciu spôsobom ako upokojiť, a nakloniť si európskych partnerov. Pre väčšinu nových mocností, hlásiacich sa k slovu, je predovšetkým prežitkom. Každý má inú odpoveď. A to je pre Severoatlantickú alianciu problém.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter