Dôchodky: burzy zasa klesli

Podľa šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) sú vládne stimuly nezastupiteľné pri prekonaní ekonomickej krízy a stále ich potrebujeme. Neistotu dokazuje najnovší vývoj akciových trhov, ktorých optimizmus sa zasa ochladil.

Súkromné dôchodkové fondy, ktoré sa sťažovali, že ich vláda núti vypredať akcie, by mali svojim klientom aspoň občas poslať objektívnu informáciu, akú „istotu“ pre ich budúce penzie tieto investície znamenajú.

Zvrátená akciová „logika“

Opäť sa ukazuje, že ak je niečo neisté, je to vývoj cien akcií. Investori sú najnevyspytateľnejší ekonomickí aktéri, a to nepochybne najmä preto, lebo zväčša narábajú s cudzími peniazmi. Na burze to teda vyzerá ako v blázinci, kde vládne stádovité správanie a nikto nevie rozumne zdôvodniť svoje rozhodnutia. Ako inak vysvetliť to, čo sa dialo na akciových trhoch v uplynulých dvoch mesiacoch? Žiadne (makro)ekonomické fundamenty nepoukazovali na prudké zotavovanie sa ekonomiky, nezamestnanosť kontinuálne rástla, ale ceny akcií leteli nahor.

A to iba preto, lebo burzoví makléri boli „optimisti“. Prečo? Jednoducho mali veľa peňazí, ktoré sa nahromadili po panických výpredajoch a zároveň mali pocit, že kríza už trvá dosť dlho na to, aby sa ekonomika začala zotavovať. Nezmyselné liberálne poučky, ktorými je verejnosť neustále masírovaná, totiž hovoria, že po poklese „musí“ prísť rast, lebo „doteraz to tak vždy bolo“. A tak rast naozaj „prišiel“, ale na burzách.

Ceny akcií rastú, lebo investori sú optimisti. Investori sú zasa optimisti, lebo ceny akcií rastú. Takto vyzerá burzová „logika“, ktorá dnes diktuje celej ekonomike. Samozrejme, že je to nezmysel a čosi také nezmyselné nemôže fungovať dlho. Aj teraz. „Počas minulého týždňa obchodníkom na finančných trhoch vyprchal optimizmus a vystriedali ho obavy o opodstatnenosť vysokého rastu cien akcií v posledných týždňoch a mesiacoch“, napísali Hospodárske noviny v pondelok.

Stimuly ešte potrebujeme

Dlhodobo funkčná ekonomika potrebuje oveľa pevnejšie základy, než je „optimizmus“ burzových hazardérov. Za najdôležitejší možno považovať zodpovednú hospodársku politiku vlád. Na rozdiel od našich ekonomických analytikov si terajší šéf MMF pritom myslí, že „zodpovednosť“ sa neprejavuje nezasahovaním, ale naopak premysleným zasahovaním do ekonomiky. Zatiaľ čo naše médiá sú „prepchané“ varovaniami rôznych „analytikov“ pred ďalšími vládnymi stimulmi, Dominique Strauss-Kahn vyzýva na ich pokračovanie.

Predčasné ukončenie konjunkturálnych stimulov, akým bolo šrotovné, by podľa neho bolo chybou a mohlo by zastaviť návrat k rastu. Zatiaľ čo slovenskí opoziční „ekonomickí experti“ majú obavy zo schopnosti vlády utlmovať od budúceho roka schodok štátneho rozpočtu, D. Strauss-Kahn sa bojí dôsledkov vysokej nezamestnanosti. „Znepokojujú ma sociálne a hospodárske náklady spojené s vysokou nezamestnanosťou, ktorá nezačne klesať ani po stabilizácii finančných trhov a ekonomiky.“

Vzhľadom na neistoty spojené s terajšími náznakmi oživenia šéf MMF varoval, že politici a centrálni bankári by mali dobre zvážiť, kedy ukončia fiškálne a monetárne stimuly. Dodal, že vlády musia začať s koncipovaním svojich plánov ukončenia hospodárskych stimulov už teraz, aby dokázali získať podporu verejnosti, keď na to príde čas. Avšak upozornil, že táto situácia nastane až vtedy, keď ekonomika získa pevnú pôdu pod nohami a nezamestnanosť začne klesať. A to sa zatiaľ nestalo.

Strach budúcich dôchodcov

Iveta Radičová pred rokom vyhlásila, že zmeny v dôchodkovom investovaní robiť netreba, lebo krízu už v USA vyriešili. Dôchodkové správcovské spoločnosti varovali, že polročné porovnávanie zhodnotenia peňazí ich klientov poškodí, lebo budú musieť vypredať akcie. Bolo by fajn, keby títo „odborníci“ k svojim ideologickým deklaráciám, adresovaným radovým občanom, pripojili aspoň občas aj objektívnu vecnú informáciu. Mohla by mať titulok podobný tomu z Hospodárskych novín – „Napriek dobrým správam z ekonomiky svetové akciové trhy počas týždňa strácali“, alebo druhý – „Zlý týždeň“.

A k tomu by mohli pripojiť slová šéfa MMF o tom, že „vďaka koordinovaným a energickým opatreniam zo strany vlád a centrálnych bánk po celom svete sa podarilo krízu zvládnuť“. Dôchodkoví investori by sa tak začali o svoje budúce „súkromné“ penzie báť už teraz, čo je vraj lepšie, ako sa z ničoho nič zľaknúť. A na to, že v čase odchodu do dôchodku ich čaká nepríjemný šok, môžete zobrať jed.

Autor je ekonomický novinár

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter