vytrhnuté z internetu

Obľúbenou zábavou mnohých žien býva premiestňovanie nábytku. Túto túžbu musia realizovať buď manželia, alebo iní muži, ktorí sú naporúdzi. Takouto obeťou bol napríklad Švejk, keď záletná panička dôkladne popremiestňovala nábytok v byte nadporučíka Lukáša. Na adrese www.goodhomes.beeb.com/design_room/welcome/index.html si môžete vyskúšať najprv premiestňovanie nábytku nanečisto.

Aj na slovenskom internete badať čoraz väčšie úsilie, aby sa feminizoval. Na adrese www.ty.sk možno nájsť typicky ženskú stránku o tom, čo majú ženy robiť, aby boli zdravšie, aby chudli, rady pre výchovu detí a partnera, čo do bytu a kozmetické rady. Nájdeme tu tiež príbehy čitateliek a zoznamku.

Zrejme ste aspoň niečo počuli o slovenskej neopunkovej hudobnej skupine Ine kafe (kde litera f pochádza z azbuky). Vydala už dva albumy: Album Čumil a Je tu niekto? Boli veľmi úspešné. Hoci česká televízia dáva zriedkakedy slovenský program, na českých rozhlasových staniciach možno často počuť slovenské skladby a do krajiny našich milovaných západných susedov prenikla aj táto kapela. Samozrejme, i ona má svoj sajt na adrese www.inekafe.sk.

Spoločným slovensko-česko-maďarsko-poľsko-nemeckým projektom je výstava Stredná Európa okolo roku 1000. Jej zmyslom je ukázať, že vzťah medzi Nemcami a ich východnými susedmi, to neboli iba ozbrojené stretnutia, ale i kultúrne obohacovanie. Výstava je putovná. Otvorili ju minulý rok v Budapešti a skončí sa v marci 2003 v Krakove. Informácie v nemčine a v angličtine možno nájsť na internetovskej adrese www.em1000.de.

Písali sme už o utópiách i antiutópiách. Autorom, ktorému sa podarilo napísať knihy v oboch žánroch, je Aldous Huxley. Určite je slávnejšia jeho antiutópia The Brave New World (Prekrásny nový svet) z roku 1932. Hoci vyšiel aj slovenský preklad, viacerí ju čítali asi v češtine pod názvom Konec civilizace. Autor predovšetkým paroduje utópie britského fabiánskeho socialistu H. G. Wellsa. Text knihy sa nachádza na adrese www.huxley.net/bnw/. Virtuálnu prechádzku Prekrásnym novým svetom ponúka sajt na adrese members.tripod.com/~siser/. Lenže rok pred smrťou Huxley neodolal a predsa len napísal aj utopický román Ostrov, kde namiesto autorom opovrhovaného fabiánskeho socializmu ľudia žijú v akomsi budhistickom socializme. Kniha už vyšla v českom preklade, ale informácie o nej v angličtine možno nájsť na adrese www.island.org/Huxley/.

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525