Štyri nové knihy

Charles Dick a Anne Aldis (eds): Stredná a východná Európa: Problémy a perspektívy, Slovenský inštitút medzinárodných štúdií, Bratislava 2000
S podporou britského veľvyslanectva a za odbornej spolupráce Petra Juzu a Urbana Rusnáka vydal SIMŠ zborník politologických štúdií britských analytikov pracujúcich pre tamojšie Výskumné centrum štúdií konfliktov. Generálmajor A. D. Pigott v predslove označuje za hlavný cieľ publikácie poskytnúť informácie všetkým, ktorí sa zaujímajú o problematiku bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelitov, či už ide o armádu, štátnu správu, diplomatov, akademikov alebo novinárov. Zborník sa sústreďuje na tie krajiny a regióny, kde problémy sprevádza rizikom vnútroštátneho či medzištátneho konfliktu. Viac ako polovica štúdií je venovaná Rusku, Ukrajine, pobaltskému a kaukazskému regiónu a Kaspickému bazénu, pričom autori ponúkajú čitateľom aj tabuľky a mapky. Z ďalších krajín si publikácia všíma osobitne vývoj v Rumunsku a Bulharsku. Našim čitateľom prinášame na tejto strane skrátenú verziu jednej z kapitol.

Kolektív: Ročenka zahraničnej politiky SR 1999, Slovenský inštitút medzinárodných štúdií, Bratislava 2000
Druhú knižku, ktorú pripravil SIMŠ s podporou Nadácie Konráda Adenauera, tvoria v podstate tri časti. Tou prvou je hodnotenie zahraničnej politiky Slovenska za rok 1999 z pohľadu našich ústavných činiteľov (R. Schuster, J. Migaš, M. Dzurinda, P. Hamžík, E. Kukan, P. Kanis, P. Weiss, F. Šebej, I. Belohorská). V druhej časti sú pohľady vedeckovýskumných centier, tretieho sektora a Ministerstva zahraničných vecí SR od G. Mesežnikova, M. Vášáryovej, U. Rusnáka. K. Sládka, R. Káčera, J. Kuderjavého a F. Dlhopolčeka. Tretia časť je faktografická. Vymenúva hlavné zahraničnopolitické aktivity SR v roku 1999 a ďalej prináša zoznam zmlúv uzavretých SR v roku 1999, zastupiteľských úradov SR, slovenských inštitútov v zahraničí, stálych misií a generálnych konzulátov. Táto publikácia, ktorej vydanie vyplynulo z potreby registrovať vývoj v zahraničnej politike SR, je o to cennejšia, že v ôsmom roku existencie SR ide o prvý ročník takejto ročenky.

Roman Bednár: Súčasné Nemecko. Za fasádou demokracie, Publikácia vyšla vo vlastnom náklade, Bratislava 2000
Autor je novinár a spisovateľ a Nemecko poznával počas 30 rokov pobytu v tejto krajine. Túto knihu venoval o. i. tým, ktorí zažili v Nemecku z nejakého dôvodu nespravodlivosť, chladný cynizmus, netoleranciu a rasizmus. Keďže sa pozitívne stránky Nemecka všade vyzdvihujú viac než dosť, predsavzal si autor uprednostniť tento raz kritickejší pohľad. Napriek tomu sa usiluje o určitý nadhľad a vychádza aj z neoficiálnych prameňov novinárskych kolegov z Nemecka a niektorých ďalších krajín. Značnú pozornosť venuje autor osobnosti a politike Helmuta Kohla a vývinu nemeckej spoločnosti v čase jeho pôsobenia vo funkcii kancelára. Kniha prináša aj profil demokrata a humanistu Willyho Brandta, zamyslenie nad tým, kam smeruje nemecká a americká spoločnosť 21. storočia a približuje tiež život občanov v nemeckej spoločnosti zo zaujímavého pohľadu. Našim čitateľom prinesieme z knihy vybranú kapitolu v jednom z najbližších čísiel SLOVA.

Karol Ondriaš: Bohovia súčasných mytológií a komunizmus, Agentúra IQ+Janošovský, Bratislava 2000
Vo svojej edícii Alternatíva vydal známy ľavicový intelektuál Juraj Janošovský publikáciu, ktorú napísal vedecký pracovník Karol Ondriaš. Ako autor píše v úvodnej poznámke, ide vlastne o prvú z dvojice kníh vydaných v krátkej pauze za sebou. Zatiaľ čo táto publikácia hovorí o zločinoch kapitalizmu vo svete a v bývalých socialistických krajinách, druhá publikácia s názvom Zamatová revolúcia a rodeo Veľkých samcov porovnáva 40 rokov socializmu a 10 rokov kapitalizmu na Slovensku. Podnet k napísaniu recenzovanej publikácie dalo autorovi prečítanie Čiernej knihy komunizmu od S. Courtoisa, ktoré bolo podľa neho rozhodujúcim argumentom, aby sa stal komunistom. Kniha je plná citátov, internetových adries, odkiaľ tiež čerpal informácie, no najmä faktov a podrobných údajov, ktoré dávajú známe udalosti do netušených súvislostí. Aj z tejto publikácie prinesieme v rámci plurality názorov ukážku v niektorom z nasledujúcich čísiel nášho časopisu.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter