V Británii vznikol škandál kvôli geneticky modifikovaným potravinám, ktoré sú už bežne v predaji. Dvadsať popredných vedcov z rôznych krajín sveta vydalo vyhlásenie, v ktorom podporujú britského vedca maďarského pôvodu, dr. Arpáda Pusztaia, ktorý bol vlani v auguste donútený predčasne odísť do dôchodku z britskou vládou financovaného Rowett Research Institute v Aberdeene.
OBJAV DOKTORA PUSZTAIA
Dr. Pusztai totiž zistil, že u krýs, vyživovaných geneticky modifikovanými zemiakmi, došlo k oslabeniu ich imunitného systému a k poškodeniu dôležitých telesných orgánov. Zmenšil sa aj objem mozgu krýs. Tieto zmeny boli podľa Pusztaia dramatické a udiali sa počas niekoľkých dní. Pusztai zrejme urobil chybu, že svoje výsledky prezentoval na verejnosti skôr, než ich mal dôkladne spracované.
Mnoho vedcov je však presvedčených, že geneticky modifikované potraviny nie sú pre ľudské zdravie hrozbou. Vedci akceptujú, že takéto potraviny môžu byť hrozbou pre životné prostredie, môžu vzniknúť superhybridné plodiny a že geneticky modifikované plodiny povzbudzujú farmárov, aby používali viac chemikálií. Treba podotknúť, že až do Pusztaiových experimentov neexistovali dôkazy o tom, že by geneticky modifikované potraviny mohli byť škodlivé pre ľudí.
Preto bolo povolené, aby sa v Británii voľne predávali v podstate úplne bez akéhokoľvek nezávislého dohľadu.
ŽIADNE NEZÁVISLÉ TESTOVANIE
Týždenník Sunday Times zistil, že neexistuje žiadne nezávislé testovanie geneticky modifikovaných ingrediencií pre potraviny, ktoré sú teraz súčasťou 60 % všetkých konzervovaných potravín, od jedla pre batoľatá až po polievky v konzerve.
Vedci požadujú päťročné moratórium na predaj týchto potravín. Konštatujú, že nevieme takmer nič o tom, aký bude mať vplyv z dlhodobého hľadiska ich konzumácia na ľudský organizmus.
Potraviny sa vyrábajú tak, že vedci separujú gén z jedného prírodného druhu a transplantujú ho do iného. Napríklad gén, ktorý u rýb zabraňuje zamrznutiu, sa modifikuje a včlení do jahôd.
Pozorovatelia konštatujú, že nové lieky sa pred tým, než prídu na trh, podrobujú veľmi tvrdému testovaniu: pritom lieky sú v porovnaní s geneticky modifikovanými potravinami ľudským organizmom konzumované iba v minimálnom množstve.
VÝSKUM V ŠKÓTSKU
Pred 4 rokmi sa rozhodlo britské Ministerstvo pre Škótsko (Scottish Office) financovať výskum vplyvu geneticky modifikovaných potravín na zdravie a výživu zvierat. Nebolo to súčasťou stratégie britskej vlády: tá v tejto oblasti žiadnu stratégiu nemala. Kontrakt získal Arpád Pusztai, svetová kapacita v oblasti výskumu bielkovín. V decembri 1996 sa britská vláda obrátila na neho s prosbou o konzultáciu vo veci žiadosti jednej firmy, ktorá chcela testovať geneticky modifikované plodiny. Vtedy si Pusztai uvedomil, že v tejto oblasti sa neuskutočnil takmer žiadny výskum. Varoval, že než začne vláda vydávať takéto povolenia, je potrebné urobiť riadne skúšky. „Nenechávajte to na náhodu,“ konštatoval. Vláda jeho varovanie ignorovala.
Pusztaiov vlastný výskum začal dávať znepokojujúce výsledky. Experimentoval s génom, ktorý produkuje bielkovinu zvanú lektín. Tá bola včlenená do zemiakov a zemiakmi sa kŕmili krysy. U krýs sa znížila váha telesných orgánov a oslabil sa ich imunitný systému. Teoreticky by to mohlo znamenať, že by zvieratá dostávali častejšie rakovinu a iné choroby.
Pusztai požadoval ďalšie peniaze, aby mohol vo výskume pokračovať. Keďže bol odmietnutý, rozhodol sa záležitosť uverejniť. So súhlasom svojho zamestnávateľa, Rowett Institute, vystúpil v investigatívnom programe britskej komerčnej televízie World in Action. Povedal, že „je to veľmi neférové, využívať našich spoluobčanov ako ľudské morčatá pre testy“. Potom bol Pusztai donútený odísť predčasne do dôchodku.
Denník Guardian priniesol fotografie vnútra žalúdka normálnych krýs a krýs kŕmených geneticky modifikovanými zemiakmi. Steny žalúdka boli u kŕmených krýs výrazne napuchnuté.
Britská vláda tvrdí, že geneticky modifikované potraviny sú úplne bezpečné, avšak komentátori poukazujú na to, že k dispozícii sú iba údaje od firiem, ktoré takéto potraviny vyrábajú, že neexistuje nezávislý výskum. Britské potravinárske supermarkety väčšinou neposkytujú verejnosti informácie o tom, ktoré potraviny obsahujú geneticky modifikované ingrediencie. Napríklad v supermarkete Safeway je to vraj „menej ako 100 druhov nášho tovaru“.
Ako napísal týždenník Sunday Times, „labouristická vláda v Británii sa tvári, že je presne informovaná o všetkom, čo sa deje okolo nás a čo si želajú občania“. Istý labouristický peer (člen Hornej snemovne) však bol nedávno prítomný na schôdzke novinárov s Alistairom Campbellom, premiérovým tlačovým tajomníkom. Campbell bol podľa jeho slov o tejto záležitosti absolútne neinformovaný. „Bol taký neznalý a snažil sa improvizovať, že ma to naozaj vystrašilo,“ konštatoval tento politik. Dodal: „Vznikol dojem, že britská vláda je pod obrovským tlakom Američanov, aby do otázky geneticky modifikovaných potravín nijako nezasahovala“.
VEĽMI LUKRATÍVNE PRIEMYSELNÉ ODVETVIE
Problém je, že genetická modifikácia plodín prináša rozprávkové zisky. Veľké podniky, ktoré sa zaoberajú genetickým inžinierstvom, ako napríklad mamutia firma Monstanto, dostali od britskej vlády ponuku za mnoho miliónov libier, aby otvorili prevádzky v Británii. Britská vláda určila, že viac než 15 miliónov libier (1 miliarda Sk) sa má ponúknuť medzinárodným biotechnologickým firmám, vrátane firiem, ako je Du Pont a Monsanto.
Britská vláda konštatuje, že neexistujú žiadne dôkazy, o tom, že modifikované potraviny, ktoré sa predávajú v Británii, sú zdravotne škodlivé. V dôsledku terajších obáv sa vyskytujú prvé známky, že sa britské supermarkety začínajú odvracať od takýchto potravín. Niektoré veľké potravinárske supermarkety požiadali v minulých dňoch dodávateľov poľnohospodárskych produktov, aby skúpili na celom svete všetku pôdu, na ktorej sa pestujú geneticky nemodifikované plodiny, aby mohli s istotou predávať výrobky, neobsahujúce geneticky pozmenené ingrediencie.
Autor je redaktorom internetového časopisu Britské listy