S Trumpom sa svet rozhodne nudiť nebude

Elon Musk nazval architekta Trumpovej colnej vojny Petera Navarra „blbším ako paleta tehál“ a zaradil ho k „retardom“.

(Navarro je prezidentovým špeciálnym poradcom pre obchod.)

Urobil tak na svojej sieti X. Je to ďalšia eskalácia urážok medzi oboma kľúčovými ľuďmi Trumpa, ktorá sa začala cez víkend.

Elon tiež na sieť zavesil video s Miltonom Friedmanom, ako vysvetľuje výhody sveta s plne globalizovanou ekonomikou, kde sa rôzne veci vyrábajú v rôznych krajinách.

To je už veľmi blízko priamej kritike prezidenta a celého jeho dobrodružstva s vysokými clami.

Medzitým Elonov brat Kimbal, ktorý je v predstavenstvách oboch jeho hlavných firiem, Tesla a SpaceX, vydal vyhlásenie, kde clá označuje za trvalú daň uvalenú na amerických zákazníkov a podčiarkuje, že znížia hospodársky rast.

Mimochodom, podľa niektorých čiastkových údajov si zrejme pomerne veľká časť Trumpových voličov a špeciálne MAGA sektárov myslí, že clo je nejaký poplatok, ktorý platí krajina, ktorá do cieľovej krajiny vyváža a že preto sú clá tak super. To im totiž vyplýva z Trumpových slov, nechápu, že clo je v zásade daň, ktorou je zaťažený tovar, keď vstupuje na daný trh a tým pádom sa väčšinou veľmi priamo premieta do ceny. Kolujú k tomu aj rozkošné videá, ako to tí trumpovci nevedia pochopiť. Ale to nie je v zásade novinka, bežný Trumpov fanúšik je bytosť, ktorá má hodne veľký problém zorientovať sa v tom, ako veci fungujú.

Do rozbrojov sa zapojilo aj niekoľko oligarchov. Jeden z najväčších donorov volebnej kampane Donalda Trumpa, miliardár Bill Ackman Trumpa vyzval na pauzu v colnej vojne a podčiarkol, že je to celé nedomyslený experiment.

Ackman je úspešný finančný manažér, hedge fondy, ktoré založil, mu vyniesli bohatstvo vyše 9 mld. dolárov. Líši sa tak, mimochodom, od Trumpovho ministra financií Bessenta, ktorý v živote založil dva fondy a oba v podstate skrachovali (roky strácali peniaze, až ich investori opustili). Ale furt mal dosť peňazí, aby si fakticky kúpil post ministra dotovaním Trumpovej kampane.

Samozrejme, netreba si myslieť, že ľudia, ktorí potrebujú mať nejakú modlu a ešte predvčerom zúrivo zdieľali na sociálnych sieťach každú hlúposť, ktorá vysvetľovala, že Trumpov plán je geniálny, lebo za ním stoja geniálni ľudia ako Musk a údajne geniálny finančník Bessent, si nejako začnú klásť otázky, čo sa vlastne deje.

Nezačnú. Toto často vysvetľujem rôznym ľuďom – ak si myslíte, že v tomto spektre funguje hocičo iné, ako ukázať oltár a komu sa klaňať, tak vôbec nechápete, ako spoločnosť funguje.

Ako celá colná vojna dopadne? S najväčšou pravdepodobnosťou sa Trump teraz poponáhľa uzavrieť nejakú dohodu s Vietnamom a Japonskom (dve veľké krajiny, ktoré sú týmto zemetrasením mimoriadne postihnuté a chcú čo najskôr vyjednávať). Napríklad Vietnam už dokonca ponúkol, že nakúpi aj americké zbrane, len aby Trump znížil clo. Relatívne rýchlo sa na niečom dohodnúť chce aj Indonézia, len tu si naozaj ťažko predstaviť, čo by USA na oplátku ponúkla. Zbraní majú dosť, nejaké veľké rezervy na investovanie do USA ani nie, a je veľmi málo amerického tovaru, ktorý by potrebovala.

Ak Trump uzavrie aspoň nejakú dohodu, aj veľmi ďalekú od vyjednávacích pozícií, ktoré predstavil Navarro, bude môcť aspoň ako-tak americkej verejnosti tvrdiť, že „aha, colná vojna funguje“. Aj keď reálne deficit ani s týmito dvoma či troma nová dohoda veľmi nezníži.

Jeho hlavný problém ale je, že nijaký dôvod plaziť sa pred Trumpom nevidí Čína. (Ktorú ešte teraz Vance urazil poznámkami, plne v jeho typickom arogantnom štýle, o čínskych sedliakoch. Na čo sa Čína dôrazne ozvala, nech si toto nedovoľuje.)

A EÚ je síce aspoň navonok oveľa submisívnejšia, ale reálne ani nie. Ani nemôže byť, napríklad nemecká ekonomika je aj tak už dlhšie v nulovom raste, navyše potrebuje investovať do domácej infraštruktúry – ustúpiť Trumpovi by bolelo, to už radšej skúsiť ísť do silnejšej konfrontácie a prinútiť ho výrazne ustúpiť.

To ale môže ešte nejaký čas trvať. Trump vyvolal takú neistotu, že na nejaké masívne investície do americkej ekonomiky, ako sľuboval, môže zabudnúť. Pravdepodobne spôsobil recesiu, a v tej firmy z iných krajín nebudú mať nejaký kapitál na rozhadzovanie, len aby vyhoveli Trumpovi a preinvestovali sa na americký trh, ktorý im momentálne veľa nesľubuje.

Mimochodom, akokoľvek dopadne colná vojna (a naozaj to nevyzerá dobre) na jeseň sa rozvinie nový konflikt. Trump totiž chce masívne znížiť dane (tie oficiálne, v skutočnosti ich veľmi nezníži, keďže aj clo je daň, ale, opäť vie, že jeho voliči tomu nerozumejú), pričom svetový trend v ostatných rokoch konečne bol, že vyspelé krajiny smerovali k jednotnému režimu minimálnych daní, aby mega korporácie nemohli využívaním rôznych daňových dier platiť výrazne menej ako všetci ostatní (malé firmy, fyzické osoby).

Trump na jeseň aj do tohto hodí granát, plus bude žiadať zachovanie daňových výhod pre americké firmy v Európe, do ktorých sa konečne Európska komisia trochu pustila – veď jeho viceprezident sa už veľmi silno vyhráža, nech sa Európania neopovážia na tie daňové manipulácie US magakorporácií siahať.

Pričom zrejme začne rásť nezamestnanosť v USA, čo môže spôsobiť aj nejaké tie nepokoje. A ešte budú pokračovať vyhrážky Dánsku, aby USA prepustilo obrovské Grónsko, na Blízkom východe sa asi reálne pokúsia o masívnu etnickú čistku, a takmer na sto percent sa budú ďalej, a ešte intenzívnejšie a nechutnejšie, verejne hádať aj ľudia z okolia Trumpa. Lebo je tam dosť takých, čo sú presne na takéto hádky vysadení.

S Trumpom sa svet rozhodne nudiť nebude. Ani s tými retardami okolo neho. Pozor, to nie ja som použil tento výraz – to Elon Musk.

(Status na FB, 8. apríla 2025)

Úvodná ilustrácia: Ľubomír Kotrha, detail kresby

(Celkovo 220 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Nuž, ak by Elon Musk súhlasil s tým, že by sa jeho podniky zoštátnili a od tej chvíle by tiekli všetky príjmy do štátnej pokladnice USA, potom by tie jeho výčitky mali význam: lebo ako globálny ekonomický hráč by priniesol do USA to, čo očakáva Trump od daní. Ale to Musk neurobí. Ego nepustí a miliardy „sú moje“ – to vlastníctvo bohatstva každého odrovná.
    A tak prezident USA či chce či nechce musí použiť starý stredoveký ekonomický nástroj – precliť všetko čo tečie na územie USA. A zapchať tým rozpočtové diery. Lebo clá tečú priamo do štátnej pokladnice USA. Musk „netečie“ do pokladnice USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525