Deň republiky v Kazachstane: história a význam

25. október je jedným z najdôležitejších dní v histórii Kazašskej republiky: predstavuje prvé konkrétne kroky kazašského ľudu na ceste k nezávislosti. V tento deň v roku 1990 Najvyšší soviet Kazašskej SSR prijal „Deklaráciu štátnej suverenity Kazašskej SSR“, ktorá vyhlásila politickú a hospodársku nezávislosť Kazachstanu a stala sa vyjadrením túžby ľudu po slobode a úsilia o posilnenie štátnosti.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec
Kazašskej republiky v SR,
J. E. Toležan Tursunovič Barlybajev

Deklarácia nezávislosti definovala právo Kazachstanu samostatne rozhodovať o všetkých otázkach týkajúcich sa vnútornej a zahraničnej politiky. Hlavným cieľom dokumentu bolo vyhlásiť úplnú nezávislosť Kazachstanu v politickej, hospodárskej, právnej a kultúrnej oblasti. Odvtedy má Kazachstan skutočne možnosť rozhodovať o svojom osude sám. Tento akt položil právny základ dlho očakávanej slobody kazašského národa. Význam vyhlásenia nezávislosti sa neobmedzil len na obnovu politického systému v krajine. Tento dokument sa stal právnym predpokladom vyhlásenia Kazachstanu za nezávislý štát 16. decembra 1991.

Deň republiky sa v súčasnosti oslavuje ako významný sviatok Kazachstanu. Je znakom historického momentu, keď Kazachstan vyhlásil svoju nezávislosť a zvolil si samostatnú cestu rozvoja. Je symbolom posilnenia nielen politickej slobody štátu, ale aj kultúrnej, duchovnej a sociálnej jednoty kazašského národa. Ak sa pozrieme na úspechy krajiny v posledných rokoch, uvidíme, že Kazachstan sa stal prestížnou krajinou na medzinárodnej scéne. Stratégia rozvoja založená na mieri a stabilite posilnila hospodárstvo krajiny a vydláždila cestu k blahobytu jej obyvateľov.

Kazachstan úspešne prekonal prvé skúšky nezávislosti a vytvoril pevný základ pre udržateľný postup medzi 30 najvyspelejších krajín sveta. V súlade s vytýčeným kurzom sa vyvinula systematická práca na realizáciu zásadných transformácií v spoločnosti a štáte, zlepšenie systému verejnej správy, zabezpečenie právneho štátu a rozvoj hospodárstva.

Vytvorené priaznivé podmienky zabezpečujú investičnú atraktívnosť kazašského trhu. Vďaka rozvoju mechanizmov trhového hospodárstva a integrácii do globálneho hospodárskeho priestoru sa dnes sociálno-ekonomická situácia Kazachstanu vyznačuje stabilitou a udržateľnosťou.

Od roku 1993 Kazachstan prilákal 441 miliárd USD priamych zahraničných investícií, čo svedčí o rastúcej dôvere investorov v krajinu.

V roku 2023 dosiahol objem zahraničného obchodu Kazachstanu 139,8 miliardy USD (vývoz 78,7 miliardy, dovoz 61,1 miliardy), čo predstavuje medziročný nárast o 3,2 %.

Kazachstan je najväčším svetovým producentom a vývozcom prírodného uránu, ktorý sa na celosvetovej produkcii a vývoze podieľa viac ako 45 %. Krajina disponuje významnými rudnými zásobami tantalu, nióbu a vzácnych zemín zo skupiny ytria a céru.

Zvýšená úloha Kazachstanu v globálnom obchode a jeho kľúčové zapojenie do iniciatívy Pásmo a cesta dávajú krajine potenciál otvoriť svoje trhy miliardám ľudí.

Kazachstanom prechádza celkovo 13 medzinárodných dopravných koridorov, z toho päť železničných a osem cestných koridorov. V roku 2023 dosiahol objem tranzitnej dopravy 32 miliónov ton. Do roku 2029 sa plánuje jeho zvýšenie na 35 miliónov ton. „Stredný koridor“ (TITR) má prepravnú kapacitu 6 miliónov ton vrátane 100 000 TEU na dĺžke 6 180 km.

Okrem toho Medzinárodné finančné centrum Astana (AIFC) zohráva kľúčovú úlohu pri budovaní Kazachstanu ako regionálneho obchodného centra. V roku 2024 sa v AIFC zaregistrovalo viac ako 3 000 spoločností z 82 krajín. Od roku 2018 boli prostredníctvom platformy AIFC získané investície vo výške viac ako 12 miliárd USD.

Od získania nezávislosti v roku 1991 sa Kazachstan riadi mierovou a vyváženou zahraničnou politikou. Krajina sa zaviazala k multilaterálnej spolupráci v súlade s Chartou OSN a zohráva aktívnu úlohu v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a stability. Tento záväzok sa prejavuje prostredníctvom celého radu iniciatív v oblasti nešírenia jadrových zbraní, poskytovania neutrálnej rokovacej platformy pre procesy riešenia sporov, vedúceho postavenia v medzinárodných organizáciách, humanitárneho úsilia a prispievania k celosvetovým mierovým operáciám.

Kazachstan uskutočňuje rozsiahle demokratické reformy a zabezpečuje ochranu ľudských práv v plnom súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami. Tieto reformy sú zamerané na posilnenie právneho štátu, zvýšenie právnej kultúry a vytvorenie inkluzívnejšej spoločnosti. V roku 2024 bol prijatý zákon a príslušné právne predpisy o právach žien a bezpečnosti detí.

Dňa 6. októbra sa v Kazachstane uskutočnilo celoštátne referendum o výstavbe jadrovej elektrárne, ktoré bolo dôkazom obrovských zmien uskutočnených v Kazachstane za posledných päť rokov. Tento krok potvrdzuje odhodlanie vedenia krajiny uplatňovať demokratický prístup a zohľadňovať názory spoločnosti pri prijímaní dôležitých rozhodnutí na národnej úrovni.

Hoci výstavba jadrovej elektrárne je dlhodobým projektom, zabezpečí krajine udržateľný pokrok na ďalšie desaťročia, posilní energetickú suverenitu, poskytne silný impulz pre rozvoj rôznych oblastí hospodárstva, vedy a vzdelávania a prispeje k formovaniu širokej vrstvy inžinierov a odborníkov rôznych profilov.

Deň republiky je dôležitým dátumom v histórii Kazachstanu, ktorý symbolizuje okamih začiatku nezávislosti Kazachstanu a posilnenia štátnej samostatnosti. Cesta k suverenite bola postupná a každý krok na tejto ceste mal veľký význam. Vyhlásenie suverenity umožnilo Kazachstanu začať formovať vlastný systém riadenia, rozvíjať národné zákony a inštitúcie. Deň vzniku Kazašskej republiky teda nie je len historickým dátumom, ale symbolickým začiatkom novej etapy vo vývoji štátu, ktorý odráža jeho snahu o nezávislosť, prosperitu a medzinárodné uznanie.

(Celkovo 133 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter