Biografický slovník slovenskej diplomacie

Pred pár dňami sa na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR konala veľmi zaujímavá konferencia s názvom Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2024, ktorá spojila krajanov z celého sveta. Konala sa pod heslom Spájanie pre budúcnosť.

Účastníci konferencie. Snímka: Kristína Solárová, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Dvojdňové podujatie, ktoré zorganizoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí s účasťou zástupcov slovenských krajanov z osemnástich krajín z celého sveta, poskytlo aj tento rok významný priestor na stretnutie a diskusiu o najdôležitejších otázkach a výzvach, ktorým Slováci žijúci v zahraničí čelia. O témach kultúry, vzdelávania, výskumu, komunikácie či sieťovania v rámci hlavného motívu konferencie Spájanie pre budúcnosť diskutovali zástupcovia a významné osobnosti slovenských komunít a organizácií spolu s predstaviteľmi štátnych orgánov SR. Spoločne sa zhodli na tom, že takmer 1,6 milióna Sloveniek a Slovákov žijúcich za hranicami svojej vlasti predstavuje neoddeliteľnú súčasť slovenskej spoločnosti a potvrdili záväzok venovať starostlivosti o krajanov osobitnú pozornosť.

Každý účastník konferencie dostal pri vstupe do konferenčnej miestnosti na Hlbokej ulici darček od organizátorov konferencie, ktorý obsahoval okrem iných hodnotných materiálov aj zaujímavú knihu. Tou je Biografický slovník slovenskej diplomacie; autori: Furdík, I., Holásek, P., Krásnohorská, M., Polakovičová, V., Pospíšilová, M., Roth, V., Šrámková, E.; MZVEZ SR + SSD, Bratislava, 2023, ISBN 978-80-88726-91-3, 240 strán.

Vydanie tejto dôležitej publikácie pripravil kolektív autorov z občianskeho združenia Seniori slovenskej diplomacie (SSD) v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR).

Zostavovatelia dali dohromady informácie o širokej množine slovenských diplomatov (celkom kniha obsahuje 368 mien) o veľvyslancoch, chargé d’affaires, generálnych konzuloch a riaditeľoch slovenských inštitútov, ktorí pôsobili na týchto diplomatických postoch od vzniku samostatnej Slovenskej republiky do konca roku 2022.

Inak, za tých tridsať rokov boli ministrami zahraničných vecí rôzne osoby. Herec (či skôr politický herec) Milan Kňažko, rozvážny Jozef Moravčík, či profesionál par excellence Eduard Kukan. Tiež hruštička húževnatá a poľnohospodárska inžinierka Zdenka Kramplová, oportunista Pavol Hamžík, či ďalší profesionál na druhú – Ján Kubiš, ku ktorému sa približoval aj Miroslav Lajčák. Ministrom bol aj stranícky likvidátor slovenskej diplomatickej služby Mikuláš Dzurinda (so svojím pobočníkom Milanom Ježovicom), ako aj tri personálne omyly na poste ministra ostatných rokov: Ivan Korčok, Rastislav Káčer a Miroslav Wlachovský.

Súčasný minister Juraj Blanár, ktorý bol hostiteľom spomenutej konferencie, je nádejou, že slovenská diplomatická služba bude opäť službou vlasti, a nielen kariérnou platformou.

Biografický slovník slovenskej diplomacie obsahuje životopisné údaje spracované a podmienené rešpektovaním ustanovení zákona o ochrane osobných údajov č.18/2018. Dôležité je, že finálne znenie životopisných údajov akceptuje terminologickú prax plynúcu z Viedenského dohovoru o diplomatických vzťahov z roku 1961. Uvedená publikácia je dôležitým príspevkom k inštitucionálnej pamäti slovenskej diplomacie, ale aj celkovo k politickým dejinám Slovenska po roku 1993; možno ju však posunúť aj do polohy poďakovania konkrétnym ľuďom. Časť z celku 368 osôb, ktoré sa do slovníka dostali, už nie je (žiaľ) medzi nami. Časť je na zaslúžilom dôchodku, časť sa ku svojej diplomatickej minulosti nehlási, časť (aj keď je mimo systému diplomacie) svojím konaním naďalej spochybňuje dnešné Slovensko, ale rozhodujúca časť – pri presadzovaní politických, bezpečnostných, ekonomických a kultúrnych záujmov Slovenskej republiky v zahraničí – naďalej pokračuje a profesionálne rastie.

Slovník je zhmotnením náročnej a dobrovoľnej práce zostavovateľov. Je základom niečoho v budúcnosti, lebo je otvoreným základom toho, že bude dopĺňaný a aktualizovaný v primeraných časových intervaloch. Možno napríklad k 40. výročiu nezávislej Slovenskej republiky.

A možno dovtedy sa v novom vydaní zostavovatelia zbavia osobných animozít a odstránia rozsahovú disproporciu medzi jednotlivými heslami. Keď napr. veľvyslanec Milan Tokár s veľmi bohatým a až tragickým diplomatickým životopisom si „zaslúžil“ len jeden riadok (podobne ako napr. generálny konzul v Sankt-Peterburgu Peter Osvald) a hlavná architektka zrútenia aktuálnych diplomatických vzťahov s Českom, dnešná veľvyslankyňa v Prahe Ingrid Brocková je prezentovaná na 39 riadkoch. Jej sekundant na dôchodku v zrútení, veľvyslanec Peter Weiss, je predstavený na 34 riadkoch.

Slovník by mal byť, nehľadiac na mladícke chyby, súčasťou každej lepšej verejnej či súkromnej knižnice. Je to nielen inštitucionálna pamäť jedného rezortu, ale celého Slovenska!

Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ

(Celkovo 271 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter