Začnem príbehom, ktorý môže mať reálny podklad. Bol raz jeden vinár, ktorý dorábal veľmi kvalitné vína. Dodával ich aj do zahraničia a získal veľa cien na vinárskych súťažiach. Mal svoju vínnu pivnicu a tá sa dala pre labužníkov a znalcov vína charakterizovať veršami P. O. Hviezdoslava:
„Len okamih tam pobudnutia:
už mŕtvie bôľ, už slabnú putá,
zrak čistí sa, tlak voľneje,
i oživujú nádeje.“
V jeden pekný letný deň si dvaja mladíci, zdraví slovenskí junáci, chceli zlepšiť už aj tak dobrú náladu dúškom kvalitného vína so správnou teplotou. Rozhodli sa navštíviť práve dotyčnú vinnú pivnicu. Táto nebola proti vniknutiu dostatočne zabezpečená. Pre našich junákov nebol problém sa do nej ľahko dostať. Bolo leto, v pivnici bol príjemný chládok a vhodná vlhkosť, tak ako si to víno vyžaduje. Mládenci začali ochutnávať spôsobom, ktorý videli vo filmoch. Víno vytiahli heverom, pustili do pohárikov, pozreli proti svetlu, krúživými pohybmi ovlhčili vnútorné steny pohára, ovoňali, ochutnali a uznanlivo pokyvovali hlavami. Postupne úvodný rituál ochutnávky vynechali a sústredili sa len na poslednú fázu. Nakoniec si sadli na nízku lavicu so džbánom vína a už len popíjali priamo z neho. Hlavy im postupne oťažievali. Rozhodli sa, že si odpočinú a ľahli si na lavicu. Bol to však ich konečný a zároveň aj večný odpočinok.
Na druhý deň si majiteľ pivnice všimol, že dvere na pivnici sú zle zatvorené, tak sa rozhodol, že ju skontroluje. Zamrazilo ho, keď na zemi videl dvoch, už mŕtvych, mládencov. Radšej sa ničoho nedotýkal a zavolal lekársku pohotovosť a políciu. Pri pitve sa zistilo, že mladíci boli otrávení oxidom uhličitým. Po dedine sa začali šíriť konšpiračné teórie (po slovensky hoaxy), že to narafičil na nich majiteľ pivnice a pivnicu zamoril oxidom uhličitým. No súdny znalec objasnil, ako sa to s 99,9-percentnou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou stalo. Hrozno obsahuje cukor glukózu. Táto sa pri vínnom kvasení mení na etanol a oxid uhličitý. Z jednej molekuly glukózy vzniknú dve molekuly etanolu a dve molekuly oxidu uhličitého. Hustota oxidu uhličitého v plynnom stave je za normálnych podmienok väčšia ako hustota vzduchu (vzduch 1,29 kg/m³, oxid uhličitý 1,98 kg/m3). Vo vínnej pivnici sa preto väčšina oxidu uhličitého nachádza vo vrstve pri zemi. Ležiaci človek alebo aj menšie zvieratko (psík, mačka, hlodavce) sa takto môže ľahko udusiť.
Príbeh pokračoval ďalej. Právnici rodinám nešťastných chlapcov navrhli, aby majiteľa vínnej pivnice zažalovali za to, že nemal dostatočne zabezpečenú pivnicu a ani výstražnú tabuľku s textom: Pozor! Pri zemi sa vyskytuje zvýšená koncentrácia jedovatého oxidu uhličitého. Ako odškodné žiadali osemcifernú sumu v eurách. To si vinár nemohol dovoliť, tak sa pravotil s postihnutými rodinami niekoľko rokov. Nakoniec prišiel o pivnicu, o vinohrady aj o zdravý rozum. V tomto príbehu zarobili len právnici.
Tento tragický príbeh som raz rozprával vo vínnej pivnici pri oslave narodenín jedného priateľa ako výstrahu. Sedeli tam aj dvaja trochu divní mladí muži. Keď som spomenul oxid uhličitý, spozorneli, začali sa mrviť a nepozorovane sa vytratili zo spoločnosti. O niekoľko dní na to sa ozvala Európska agentúra pre životné prostredie s návrhom, že treba okamžite riešiť problém výroby alkoholu z ovocia kvasnou technológiou. Táto technológia zanecháva výraznú uhlíkovú stopu. Nechápem, že si to experti, z tejto inštitúcie už dávno neuvedomili. Sú to pravdepodobne absolventi niektorej pomocnej univerzity, kde sa nememoruje a všetko, čo potrebujú, nájdu na internete. Zatiaľ navrhli, aby na každej fľaši vína, piva, destilátov bolo upozornenie, akú uhlíkovú stopu zanechajú po jej vypití. Zároveň, vláda bude mať aj silný argument pri zvyšovaní cien alkoholu. V tomto prípade sú kvalitné nápoje s oceneniami rovné nekvalitným s rovnakým obsahom alkoholu.
Na internete som našiel nasledovné údaje: svetová produkcia piva je 398 miliárd litrov, vína 25,7 miliárd litrov a destilátov 23,1 miliárd litrov. Pri predpoklade, že v priemere pivo má 5 %, víno 11 % a destiláty 40 % objemových percent čistého alkoholu, som vypočítal, že z uvedenej produkcie alkoholu kvasením vznikne cca 25 miliónov ton oxidu uhličitého. Stačí poznať príslušné mólové hmotnosti oxidu uhličitého, etanolu, glukózy a hustotu etanolu. Na výpočet stačí trojčlenka. Je to úloha pre študenta gymnázia.
Obávam sa, že Európsky parlament postupne a výrazne obmedzí pestovanie ovocia. Avšak alkoholici nemusia smútiť, alkohol sa dá vyrábať aj synteticky, pozri internet. Prívrženci Green Dealu nejako už zabudli na freóny a aj na to, že uhlíková stopa vzniká aj pri kvasení cesta. Čo budeme jesť? Zabudnite nielen na čerstvé, ale aj staré rožky!
Dúfam, že by sa náš veľký básnik nenahneval, že som jeho brilantné verše použil v inej súvislosti.
Podľa internetu, trojčlenka nie je tanec, ale grafický zápis výpočtu neznámeho člena priamej alebo nepriamej úmernosti.
lustračné foto: Emil Polák