Ak má niekto ešte stále pomýlenú, alebo miestnymi – teda „slovenskými“ – médiami ponúkanú predstavu, že v rámci vzťahov krajín Strednej Ázie s Čínou sa stretávajú len prezidenti, či premiéri (ani o tom pre „istotu“ slovenské médiá neinformujú), tak tu máme ďalší kamienok do mozaiky, že to tak nie je. Hovorme tomu napríklad mäkká sila a plynulý nárast vplyvu (na čí úkor?) Číny v Strednej Ázii.[1]
SA5+1 v Urumči
V čínskom meste Urumči sa v dňoch 23. a 24. septembra 2024 uskutočnilo prvé stretnutie predsedov najvyšších súdov krajín Strednej Ázie a Číny, teda stretnutie vo formáte SA5 + 1. Na dokreslenie obrazu spolupráce v segmente súdov treba pripomenúť, že 23. mája 2024 sa v hlavnom meste Uzbekistanu, Taškente, konalo 19. stretnutie predsedov najvyšších súdov členských krajín Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS).[2] No a členmi ŠOS sú o.i. s výnimkou Turkménska všetky krajiny Strednej Ázie a aj Čína, takže a teda prakticky po troch mesiacoch sa zopakovalo špeciálne stretnutie predsedov najvyšších súdov v zúženom formáte SA5 + Čína.
Na prvom stretnutí predsedov najvyšších súdov sa zúčastnili ich predsedovia z Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu a hostil ich predseda najvyššieho ľudového súdu Číny Zhang Jun.
Predseda Najvyššieho súdu Kirgizska Zamirbek Bazarbekov naznačil, čo bolo nosnou témou stretnutia: „… vymenili sme si skúsenosti v sfére cezhraničných komerčných sporov, boja s terorizmom, korupciou, kyber-zločinnosťou, ochranou ekologických zdrojov a rozvoja úrovne výmeny informácií a kompatibility informačných zdrojov…“[3] Podobný názor vyjadril aj uzbecký predseda Najvyššieho súdu Uzbekistanu Bachtiar Islamov, ktorý hovoril o „…široko profilovej spolupráci…“[4]
Treba sa učiť, učiť, učiť…
Sledovať a študovať aj tieto komentáre je dôležité, pretože čínske súdnictvo čerpá z konfuciánskej tradície a stredoázijské viac zo systému šaría (vo svojej psychológii a logike), ale v praxi najmä z kontinentálneho európskeho právneho systému s prvkami anglosaského.
Na záver predsedníckeho summitu v Urumči predsedovia najvyšších súdov podpísali spoločný Protokol…[5], v ktorom sú fixované smery ďalšej regionálnej spolupráce. Reč je o diverzifikovanej spolupráci v posudzovanej oblasti/oblastiach (o.i. rozšírenie platforiem súdnej výmeny…).[6]
Zrátané a podčiarknuté
Počas stretnutia – okrem geopolitického potvrdzovania, že Čína ide pomaly, isto a koncepčne vpred – sa počas stretnutia prejavila snaha o:
– upevnenie vzťahov v rámci regiónu, pričom potenciál konvexie spolupráce je hmatateľný;
– pokračujúcu výmenu skúseností, rozvoja partnerstva a zlepšovania jednotlivých súdnych systémov.
Predsedovia najvyšších súdov SA5 + Čína v Urumči hovorili aj o nasmerovaní svojej činnosti na zaistenie „…moci práva…“ a „…zvýšenie dôvery v súdnu moc…“, čo je aj z pohľadu Slovenska dôležité smerovanie.
Najmä, ak teraz musíme okrem prekonania „postkolíkovsko-mazákovského“ súdneho obdobia s ponížením prijať ešte aj rozhodnutie príslušného súdu v Belgicku ohľadne nešťastia slovenského občana, že za jeho smrť – jednoducho – nie je (tak to už v Belgicku, kde sídli Európska únia, chodí) zodpovedný nikto!
Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ
Snímky: www.wikimedia.commons
[1] https://orient.tm/ru/post/75789/pervaya-vstrecha-predsedatelej-verhovnyh-sudov-kitaya-i-stran-centralnoj-azii-proshla-v-urumchi
[2] Pozri.: XIX Совещание председателей Верховных судов государств-членов ШОС: новые возможности доступа к правосудию (zhurnalsudya.ru)
[3] Podrobnejšie pozri: kg.akipress.org/news:2169535?f=cp
[4] Делегация Узбекистана приняла участие в совещании председателей Верховных судов Центральной Азии и Китая – Народное слово (xs.uz)
[5] Первая встреча председателей Верховных судов Китая и стран Центральной Азии прошла в Урумчи (orient.tm)
[6] Pozri: www.chinapeace.gov.cn