Pre mňa ako autora je téma Kirgizska dosť dôležitá. Nejde o to, že ide o dnešné Kirgizsko, ležiace v srdci Strednej Ázie; o Kirgizsko, ktoré aktuálne a zatiaľ hraničí Čínou, Kazachstanom, Tadžikistanom a Uzbekistanom a je aktívnym hráčom v rámci Strednej Ázie. Ide najmä o to, že Kirgizsko je tá krajina, v ktorej našlo svoj nový život mnoho Slovákov a Čechov, ktorí prišli do Piškeku (dnešný Biškek) v rámci INTERHELPA. Je to miesto či mesto, kde časť života prežil vďaka rozhodnutiu svojho otca A. Dubček, ale aj napríklad Peter Jilemnický, alias Peter Hron.
Len na inšpiráciu: 24. apríla 1925 to bude rovných sto rokov, čo do Biškeku (Piškeku) prišiel zo Žiliny prvý transport Interhelpa (303 osôb a14 vagónov s vybavením), a preto veríme, že Slovensko sa na túto storočnicu pripravuje už dnes!
Nové Kirgizsko a jeho symboly
Lenže 31. augusta 1991, v rámci procesu ukončenia existencie Sovietskeho zväzu, vyhlásila Kirgizská sovietska socialistická republika svoju nezávislosť, a tým dňom sa na politickej mape sveta objavila Kirgizská republika. Objavila sa so všetkým, čo k tomu patrí – nielen v prípade Kirgizska – teda aj s formou štátnej vlajky. Opierajúc sa o pravidlá vexikológie, Kirgizsko si v roku 1991 prijalo formu svojej vlajky, ktorú nikto a nikdy dodnes nespochybnil.
Lenže 20. decembra 2023 poslanci Žogorku Kenešu (Жогорку Кенеш) – za 59, proti 5 – prijali v druhom a treťom čítaní zákon iniciovaný prezidentom Kirgizska o zmene štátnej vlajky.[1]
Návrh inicioval prezident
Prezident Sadyr Žaparov síce v zásade nič principiálne, čo by vlajku Kirgizska zásadne menilo, nenavrhol (nezmenil farbu, nedoplnil nové atribúty…), ale predsa ponúkol národu chlieb a hry a stal sa tým, ktorý po viac ako troch desiatkach rokov navrhol zmenu formy štátnej vlajky.
Tá minimalistická zmena štátnej vlajky je „až“, alebo „len“ v tom, že sa zmenil obrázok tunduku (čo je strieška jurty a pre Kirgizov jurta symbolizuje ich domov) a inak sú orientované slnečné lúče. (Inak na priloženej obrázkovej schéme je vidieť, ako sa vyvíjala diskusia ohľadne zmeny štátnej vlajky.)
Pri pohľade na „A“, čo je forma štátnej vlajky prijatá v roku 1991, sa pohľadom vizuálne orientujme na spomenuté slnečné lúče. Obrázok „B“ je grafický návrh, ktorý na základe iniciatívy prezidenta (aby neostali bokom) o zmene vlajky navrhli v rámci emotívnych diskusií samotní poslanci Žogorku Kenešu. Spoločný grafický návrh poslancov a prezidenta S. Žaparova, na základe – opakujeme – emotívnej parlamentnej, ale aj verejnej diskusie, bol zhrnutý v návrhu, ktorý zhmotňuje obrázok „C“. No a nakoniec tu máme obrátok „D“, ktorý je výsledným variantom novej štátnej vlajky Kirgizskej republiky.
Zákon platí od 1. januára 2024
Prezident S. Žaparov podpísal zákon o štátnych symboloch Kirgizskej republiky, ktorý schválil 20. decembra 2023 Žogorku Keneš.[2] Podľa vyjadrenia samotného prezidenta, zákon „…bol prijatý s cieľom skvalitniť jeden z hlavných štátnych symbolov…“[3]
Na druhej strane treba povedať, že zmenou štátnej vlajky Kirgizska sa nič principiálne nestalo. Červená farba ostala základom (teda nikto nepresadil ako základ moslimskú zelenú). Spresnenia týkajúce sa tunduku a slnečných lúčov v zlatej, resp. žltej farbe nič nemenia (na vlajku sa nedostal napríklad ani moslimský polmesiac, o čo sa mnohí snažili). Čo je dôležité, všetky oficiálne dokumenty s vyobrazením doterajšej formy štátnej vlajky ostávajú v platnosti do momentu ich reálnej doby funkčnosti (pasy, EVČ vozidiel…). Aspoň tak hlása prijatý zákon.
Ale je tu jeden problém. Totiž oficiálna vlajka Organizácie turkojazyčných štátov má slnečné lúče prebraté z pôvodnej vlajky Kirgizska.[4] Takže bude sa meniť aj tento symbol? Tu je na ťahu Ankara.
Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ
Snímky: www.wikimedia.commons
[1] Text zákona pozri: «Кыргыз Республикасынын мамлекеттик символдору жөнүндө» Кыргыз Республикасынын Мыйзамына өзгөртүү киргизүү тууралуу» Кыргыз Республикасынын мыйзам долбоору 2023-жылдын 28-сентябрынан тартып коомдук талкууга коюлат | Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңеши (kenesh.kg)
[2] Pozri: Президент Кыргызской Республики (president.kg)
[3] Pozri: https://president.kg/news/all/24929
[4] Pozri: Türk Devletleri Teşkilatı (turkicstates.org)