Zdravie nie je kšeft!

Počtom zbytočne mŕtvych na liečiteľné choroby, narastajúcimi problémami pacientov, márne hľadajúcich odbornú lekársku starostlivosť a účinnú liečbu a aj prostredníctvom znechutených zdravotníkov Slovensko zisťuje, akou tragédiou boli liberálne reformy Rudolfa Zajaca, Ivana Mikloša a ďalších „progresívnych“ reformátorov.Vydanie zdravotníctva do súkromných rúk zlyhalo a súkromné poisťovne odkrajovaním vlastného zisku okrádajú pacientov. Odvody sú určené na  zdravotnú starostlivosť, nie na dividendy investorov. Stá milióny eur vyvádzajú súkromné poisťovne zo systému aj účtovnými machináciami. Konštatujeme, že komercionalizácia a privatizácia potvrdili, že zdravie nemôže byť tovarom.Život nieje komodita pre zahraničných a domácich  špekulantov, z ktorého im patrí zisk na úkor zdravia a dĺžky života detí, rodín, invalidov a chorých občanov.

Veľkou „pijavicou“ na zdrojoch pre zdravotnú starostlivosť je farmaceutický systém. Lukratívnym kšeftom sa stal predaj liekov. Viď napríklad aj covidové, nákladné, nehospodárne a terapeuticky sporné šialenstvo! V Bratislave je pomaly viac lekární ako krčiem… Farmaceutické monopoly korumpujú lekárov a pacienti, v rozpore s ústavou, vynakladajú veľkú časť príjmu na nákup liečiv a na stomatologické náhrady. Reklama (bez etiky) a provízie neúmerne zvyšujú náklady. Navrhujeme zrušiť započítavanie reklamy a provízií do nákladov, a teda do cien liekov. Navrhujeme prísnu kontrolu distribúcie liečiv a žiadame porušenie pravidiel sankcionovať odstrašujúcimi pokutami.

Za  tridsať rokov reforiem nebol zrealizovaný ucelený informačný systém e-Health, monitoring nákladov na zdravotnú starostlivosť a liečbu. Kalné vody sú priestorom pre zavádzanie poplatkov v ambulanciách, pre podvody a zneužívanie zdrojov na zdravotnú starostlivosť.  

Ako sa vyškriabať z hlbokého marazmu? Vrátiť zdravotníctvu charakter verejnej služby! Žiadame posilniť postavenie nemocníc, ktoré súkromné spoločnosti pripravili o lukratívne činnosti – laboratóriá, lekárne, záchranky a kúpeľníctvo. Žiadame neobnoviť licencie súkromným spoločnostiam na prevádzku laboratórií, záchrannej a dopravnej služby a zriadiť, resp. rozšíriť nemocničné lekárne a do nemocničného systému integrovať aj liečebné kúpele. Rovnako žiadame v nemocniciach rozšíriť pôsobenie odborných ambulancií a posilniť postavenie nemocníc ako verejných inštitúcií zodpovedných za zdravie obyvateľstva.Stratové nemocnice by sa jednoducho stali sebestačnými.

Vážime si prácu a rešpektujeme náročnosť odbornej prípravy lekárov. Odmietame však byť rukojemníkmi súkromných lekárov, ktorí využívajú bezplatnú vysokoškolskú a postgraduálnu prípravu a v záujme vlastného, súkromného zisku parazitujú na bolesti a chorobách spoluobčanov. Aj lekári, ktorí pre vlastný prospech odchádzajú do zahraničia, bezohľadne ignorujú potreby spoluobčanov, ktorí sa roky skladali na ich štúdium! Preto žiadame, aby za každý rok štúdia a odbornej prípravy (atestácií) odpracovali lekári vo verejnom sektore dva roky verejnej služby (za 2,5 násobok priemerných platov). A to bez možnosti iných úväzkov, ktoré umožňujú profitovať na súkromných aktivitách. Komerčne atraktívnu starostlivosť niektorí lekári vykonávajú v súkromných ambulanciách a náročnú a nákladnú liečbu posúvajú na ťarchu verejného sektoru. Pred získaním diplomu či atestácie by bolo potrebné zabezpečiť túto povinnosť verejnej služby alebo záväzku (pri odchode do zahraničia alebo pôsobení mimo nemocničnej a ambulantnej praxe) uhradiť ročné kompenzácie vo výške 1,5 priemerných platov počas rovnakého obdobia. Obdobným spôsobom (s primeraným odstupňovaním platových pomerov) navrhujeme upraviť prípravu a prácu zdravotného personálu.

Navrhujeme, aby štátni zamestnanci, poistenci štátu boli poistení len v štátnej zdravotnej poisťovni a aby súkromné poisťovne nakupovali pre svojich poistencov nemocničné služby, kúpeľnú starostlivosť, vrátane laboratórnych prác a záchrannej služby za komerčné ceny, ktorých výnos by slúžil na zlepšenie služieb verejného zdravotníctva.

Úvodná ilustračná snímka: www.wikimedia.commons

Autor je členom iniciatívy Komunisti 21

(Celkovo 417 pozretí, 1 dnes)
Facebook
Telegram
Twitter
Email

3 Odpovede

  1. Súhlasím s obsahom článku s tým, že súkromné zdravotné poisťovne treba zrušiť. Dokonca sa dá zvažovať aj alternatíva, či je potrebná jedna štátna zdravotná poisťovňa a či by agendu nezvládol odbor na ministerstve zdravotníctva – chýbala nám za socializmu nejaká zdravotná poisťovňa?
    Zásadná je zmena celého systému, ktorý treba bez milosti odprivatizovať, pretože na biznise založený systém nemá záujem ľudí vyliečiť ale liečiť, do nekonečna.
    A na záver ešte jedna vec. Nevyhovárajme sa stále na Zajacove a Miklošove „reformy“. Smer a jeho vlády neurobili za 12 rokov nič, aby vykonali nápravu. Vôbec nič, dokonca ani vtedy keď mal Smer jednofarebnú vládu.
    Preto ani nový minister zdravotníctva neurobí nič. Pretože prišiel do toho istého systému. A dám krk na to, že nie je záujem tento systém zmeniť.

  2. „5. júl 2013 o 15:01 Šéf lekárskej komory Kollár varuje pred jednou poisťovňou
    Šéf lekárskej komory vraví, že odstránenie zisku poisťovní je len marketingová bublina a Smeru ide o získanie moci.“ Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/6869664/sef-lekarskej-komory-kollar-varuje-pred-jednou-poistovnou.html . Nie som obhajcom SMERu (urobil nejedno sporné rozhodnutie – napr. Drucker či Dolinková na MZ SR), no generalizujúce, tendenčné tvrdenia posúvajú vecnú diskusiu do politickej roviny. „Keď sa chce pes biť, palica sa nájde…“ Fanúšikovia národnosocialistickej a progresívnej opozície sa šikujú do PROTISMERu (vtipný bonmot som si vypožičal od G. Rothmayerovej). Pokiaľ viem, jedine prvá Ficová vláda mala v programe zavedenie jednej zdravotnej poisťovne, a narazila na EÚ, na koloniálnu správu Slovenska.

  3. Keď sa zlučovali zdravotné poisťovne Apollo a Dôvera, EU dala pre Protimonopolný úrad SR stanovisko, že to nepatrí do ich agendy, pretože predmetom podnikania nemôže byť činnosť spočívajúca v čerpaní „zisku“ zo zákonom stanovených poistných odvodov. Neviem, na čo narazila prvá Ficova vláda, ale EU to v danom prípade určite nebola. Takže dal som vecný argument.
    A keď sme už pri tom Smere (ochraňujúcom sprivatizované zdravie) spomeňme ešte šokujúci fakt, že Smer presadil privátny druhý dôchodkový pilier do Ústavy SR(!)-Mikloš musel omdlieť od šťastia. Zobchodoval to so SaSkou, ktorá zase poskytla hlasy potrebné pre zámer Smeru zastropovať vek 64 rokov v ústave (ako právnik podotýkam, že to do ústavy vôbec nepatrí, ústava je právny predpis založený na princípoch a nie detailoch). Takže dávam ďalší vecný argument.
    Výrok p. Rothmayerovej si tu, Juraj, použil nenáležite PROTISMERu v uvedených prípadoch svedčia fakty bez ohľadu na to, koho som fanúšikom (bol som napríklad ruského hokejistu Pavla Datsjuka:-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525