V sobotu 25. februára 2023 bol ten deň, keď verejnoprávnosť dostala na frak. Priamo a definitívne. Podpredseda jednej z parlamentných strán nebol vpustený do vysielania. Výhovorky moderátorky Sobotných dialógov, že pôvodne bol za opozičnú stranu potvrdený niekto iný a že ten sa neospravedlnil a… Skutočne sme ako koncesionári (minimálne do júna) odkázaní na také detské povedačky ako z materskej školy, kto komu zobral na pieskovisku formičku či lopatku?
Nech bolo dôvodom neúčasti predsedu Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho čokoľvek, jeho strana zaňho poslala náhradu. A dovolím si povedať, že adekvátnu, pretože Ľuboš Blaha, lebo o tohto politika išlo, bol v minulosti predsedom Európskeho výboru v parlamente. Nestačí? Nuž, tento politik má dokonca vyštudovanú politológiu. Aj to je málo novodobým cenzorom? Pri súčasných nedovzdelancoch, plagiátoroch a nekompetentných ministroch či vládnych politikoch z rozpadnutej koalície a z vlády bez dôvery si dokonca myslím, že išlo o oveľa silnejšiu ponuku od sociálnych demokratov.
Dokonca aj politicky to mohla byť zaujímavá debata, kde by sa stretli aktuálny smerák Ľ. Blaha a bývalý smerák J. Naď. Ale nevydalo. RTVS sa prejavila ako úplne nesvojprávna a snáď len čas nám prinesie pravdu, kto skutočne stál za zákazom pre poslanca parlamentu. Alebo išlo o rozhodnutie kolektívneho orgánu, napodobňujúceho praktiky boľševických výborov päťdesiatych rokov? A za toto si platíme RTVS? A keď ju nebudeme platiť koncesiami, tak chceme, aby bola naďalej prilepená na peňazovodoch zo štátneho rozpočtu?
Verejnonesvojprávnosť môže mať rôzne podoby, od cenzúry cez manipulácie až po mediálne krágľovanie nepohodlných. V sobotu však RTVS dosiahla svoj vrchol. No nemyslím, že by to bolo na odmenu pre pána generálneho riaditeľa za dodržiavanie zákona o telerozhlase. Napríklad jeho ustanovenie, ktoré si kladie za cieľ poskytovať „nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov.“ (cit. Zákon 532/2010 o Rozhlase a televízii Slovenska)