Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR:
Vyšetrovanie je proces dynamický
Vyšetrovanie vražedného útoku na predsedu vlády Slovenskej republiky, tak ako každé vyšetrovanie, je dynamický proces. Dĺžka prípravného konania, ako už bolo spomenuté v informácii poskytnutej verejnosti 14.08.2024, je podmienená potrebou vykonávania rozsiahleho dokazovania daného povahou a závažnosťou stíhaného trestného činu (obzvlášť závažný zločin teroristického útoku). Proces obstarávania dôkazov je v danom prípade determinovaný aj vykonávaním početných procesných úkonov prostredníctvom medzinárodnej justičnej spolupráce.
Práve spomenutá dynamika procesu dokazovania sa prejavuje aj na postupnom doručovaní výsledkov právnych pomocí poskytnutých zo strany cudzích justičných orgánov, s ktorými je vedená intenzívna a veľmi korektná komunikácia s cieľom naplnenia žiadostí slovenských OČTK.
Pretože od ostatnej informácie (pozri status nižšie) došlo k doručeniu ďalších výsledkov právnych pomocí (zvlášť táto oblasť dokazovania sa stretla so záujmom verejnosti), na vysvetlenie je korektné doplniť nasledovné:
Vo vzťahu k Spojeným štátom americkým sú zabezpečované dôkazy týkajúce sa služieb spoločností META a Google. V záujme urýchleného získania dôkazov, boli tieto poskytované v dvoch krokoch. Prvý krok predstavoval zabezpečenie neobsahových údajov. Takéto údaje boli poskytnuté ku všetkým účtom obvineného od oboch spoločností.
Druhý krok predstavuje poskytnutie obsahových údajov. K dnešnému dňu boli americkou stranou zabezpečené takéto údaje k trom účtom od spoločností META. Pokiaľ ide o obsahové údaje od spoločnosti Google, na základe podkladov poskytnutých slovenskými orgánmi dožiadaná strana (justičné orgány USA) tieto posúdi a v prípade, ak ich bude považovať za dostatočné, príjme právne kroky potrebné na zabezpečenie obsahových údajov od spoločnosti Google.
Obstarávanie dôkazov prostredníctvom medzinárodnej justičnej spolupráce je napriek maximálne možnej miere súčinnosti zo strany našich zahraničných partnerov, za čo im patrí vďaka, časovo náročným procesom, ktorý má vplyv na celkovú dĺžku prípravného trestného konania. To je potrebné mať na zreteli pri vyslovovaní predčasných záverov či kritike.
(Status na FB 16. augusta 2024)
OČTK robia všetko potrebné pre vyšetrenie atentátu na premiéra
V súvislosti s vyšetrovaním vražedného útoku na predsedu vlády SR Roberta Fica považujem za potrebné ubezpečiť verejnosť, že OČTK robia všetko pre náležité, objektívne a včasné objasnenie veci.
S ohľadom na neverejný charakter prípravného trestného konania, a to aj vzhľadom na povahu a závažnosť stíhaného trestného činu (obzvlášť závažný zločin teroristického útoku), by poskytnutie čiastkových (selektívnych) informácií bolo nielen nekorektné, ale najmä škodlivé z pohľadu dosiahnutia účelu trestného konania.
Dĺžka prípravného konania je daná záujmom na riadnom vyšetrení veci a je podmienená najmä vykonávaním početných procesných úkonov prostredníctvom medzinárodnej justičnej spolupráce (justičnými orgánmi Spojených štátov amerických, Švédskeho kráľovstva a Českej republiky). Napriek intenzívnej komunikácii boli zo strany cudzích justičných orgánov poskytnuté len čiastkové výsledky právnych pomocí (s výnimkou Českej republiky, ktorej justičné orgány vybavili žiadosti o právnu pomoc v celom rozsahu), navyše od justičných orgánov USA boli poskytnuté, pokiaľ ide o služby Google doposiaľ len neobsahové údaje, a z viacerých účtov služby Facebook boli poskytnuté obsahové údaje len k jednému účtu.
V prípravnom konaní sú vykonávané aj také procesné úkony, ktorých charakter vylučuje informovanie o ich vykonávaní, ako aj o ich obsahu.
Apelujem na médiá a politikov, aby nevytvárali neprípustný tlak na OČTK, ktoré konajú a sú si plne vedomé svojich kompetencií a zodpovednosti, a nevytvárali tak v spoločnosti, v rozpore s realitou, obraz o ich nečinnosti.
(Status na FB 14. augusta 2024)
2 Odpovede
Nás občanov viac zaujíma (a aj nutne musí zaujímať) iné. Každý má svoje trampoty. Tí hore iné a my dole tiež iné. Trampoty ani bonusy pána premiéra (a ľudí jeho rangu) sa nás nedotýkajú tak blízko, ako sa nás blízko a bezprostredne vie dotýkať to, čo sa dlhodobým vývojom deje u prvostupňových OČTK. Manipulácia, úzko-účelové uplatňovanie tzv. Doktríny „nekriminalizácie“ (nedbajúc a prehliadajúc „trestné znaky“), prekrucovanie autentického zmyslu a významu zásady „ultima ratio“, absurdita a „nepriateľskosť“ ultra krátkych lehôt pre opravné prostriedky, sťažnosti (na nezákonnosť) treba podať do 3-ch dní (!?!). U majetkových trestných činov (podvodov) je takáto termínová (časová) reštrikcia absurdná, bez rozumu, nezmyselná a mimoriadne sťažujúca, keď treba sa presne zorientovať, presne zanalyzovať použité špekulatívne chytrosti a aj napísať a podať presnú proti-obranu (v sťažnosti). Zmysel to dáva len („a contrario“), aby poškodené osoby trestnými činmi nemali dostatok času reagovať opravnými prostriedkami (nemali komfortný čas na kvalifikovanú sťažnosť, ale aby sa dostali do hektického tlaku a stresu) na neočakávané a prekvapivé odmietavé alebo zamietavé rozhodnutia prvostupňových OČTK (uznesenia vyšetrovateľov a dozorujúcich prokurátorov okresných prokuratúr). To je jediná logika. A poriadne zvrátená logika, ktorá je „nepriateľská“ k poškodeným trestnými činmi majetkovej povahy (podvodmi) medzi občanmi a podnikateľmi. (Tu nehovorím o „vyššej politike“, ale o základni spoločnosti, medzi ľuďmi a podnikateľmi „dole“.) To veľmi sťažuje i tak ťažké situácie poškodených. Ak prvostupňové orgány (OČTK) používajú takú Doktrínu a logiku, že si poškodení môžu za to sami, čo sa im stalo (že boli podvedení) a teda čo si myslia a chcú od OČTK, aby naprávali nepriaznivú situáciu, do ktorej sa vlastnou „neopatrnosťou“ alebo „dôverčivosťou“ dostali (na čo ste komu uverili), a teda je to chyba obetí – tak potom OČTK hrajú v súhre s podvodníkmi a kriminálnikmi (a nepomáhajú a nechránia slušných občanov a podnikateľov, resp. pracujú proti nim).
Pán generálny prokurátor by sa mal aj zamyslieť nad vrátením Trestného poriadku a zákona o prokuratúre pred rok 2016 (tzv. Kaliňákovu reformu trestného práva) – a cez zákonodárnu iniciatívu prispieť k vráteniu širšieho spektra (riadnych) opravných prostriedkov (po vertikály systému prokuratúry), teda vrátiť možnosť (právo) podania sťažnosti (ako riadneho opravného prostriedku) aj na druhý stupeň prokuratúry (krajské prokuratúry) ako vyššiu prokurátorskú autoritu (než je tá „okresná“). Tým sa tie (od r.2016) oklieštené a chabé možnosti poškodeným osobám trestnými činmi majetkovej povahy (ľudovo „podvodmi“) významne zlepšia. My si totiž nechceme nahlas priznať tichú verejne známu pravdu, že občania a podnikatelia nedôverujú OČTK a naopak, podvodníci a zločinci im dôverujú viac, lebo sa im darí sa z trestnosti svojho konania úspešne „vysekať“, pomocou prešibaných advokátov a lobistov (a samozrejme peňazí). A na tieto neduhy už ochorela celá slovenská spoločnosť. Tak je to v Prešove i v Bratislave, celoplošne. Nič prekvapivé, je to zákonitý postupný 35 ročný vývoj. Za tú dobu sa prvostupňové OČTK naučili tribľovať v trestnom práve a „odľahčovať“ trestné znaky (keď sa chce alebo taká vôľa zvrchu bola prejavená), zobrať manuál a aplikovať múdrosti a alibizmus (tzv.) Doktríny nekriminalizáce a prekrucovania zásady „ultima ratio“ (ako modus operandi) a výsledok je spoľahlivý – trestnosť nebola zistená (samozrejme, keď „odľahčíme“ trestné znaky a prísnosť Trestného zákona, neférovo prekľučkujeme cez Trestný poriadok), ide (len) o civilno-právny spor a poškodení sa majú obrátiť na civilné súdy. A podvodníci všetkého druhu (vďačne) „tlieskajú“. Všetko sa však potom hromadí (akumuluje a koncentruje) v raste nedôvery občanov a podnikateľov k právnemu štátu i k politike.
Alternatívnou by mohlo byť (ako posledná poistka) rozšírte § 363 TrP aj na tzv. predprípravné konanie, kde sa najviac „zametá pod koberec“, a končí na smetisku (trestných) dejín veľa trestných prípadov. To však nezmenšuje, ale naopak, zväčšuje penetráciu ochorenia celej spoločnosti na nemorálne a trestné neduhy.
Čosi treba robiť v právnej oblasti (v právnej a súdnej praxi), jej „exaktnosti“ vo vykonávaní práva a zákonov, a tieto doplniť o funkčné kontrolné poistky (kontrolné mechanizmy) a sankcie (na spôsob Rakúska, Nemecka a podobne), lebo slovenská spoločnosť nám prehníva a prepadáva sa do morálneho a hodnotového „suterénu“. Právo nefunguje ako (správne) má alebo funguje s pravdepodobnosťou 50:50. Ale takýto pomer (ako v stávkovej hre) je vyjadrením krízy právnej a súdnej praxe, nie úspechu. Keď sa stáva pričastým a zaužívaným, že zákon síce niečo hovorí a určuje (dokonca v jasnej kogentnej úprave), ale už prevláda (iná) právna a súdna prax v štýle že „záleží ako sa na vec pozrie pán prokurátor, ako sa na to pozrie pán sudca, lebo oni môžu mať na vec iný právny názor“ (nezávislý na práve a spravodlivosti) – no tak potom kodifikované (objektívne pozitívne) právo „skončilo“. Prichádzajúce mladé generácie chytajú túto elastickú, labilnú a deštrukčnú vlnu a budú ju len ďalej prenášať a reprodukovať (pestovať), a spoločnosť (ako celok) sa bude posúvať na hranice svojej entropie a udržateľnosti. A to je veľmi riziková a nebezpečná trajektória.
Urobia všetko a dlho a dlho a dlho a veľmi dlho, aby nevyšlo najavo že to CIA. Alebo je to všetko inak?