
New York Times uvádza, že Čína má v colnej vojne s USA na svojej strane armádu robotov. Obrovské investície do továrenského vybavenia a umelej inteligencie spôsobili revolúciu vo výrobe a dávajú Číne náskok vo výrobe áut a v iných priemyselných odvetviach.
Podľa NYT sa továrne v celej Číne automatizujú závratným tempom, čo znižuje výrobné náklady a zároveň zlepšuje kvalitu výrobkov. Vďaka tomu budú čínske továrne schopné udržať cenu mnohých svojich exportov nižšie, čo im poskytne výhodu v boji proti obchodnej vojne a vysokým clám prezidenta Trumpa.
Továrne sú teraz v Číne viac automatizované ako v Spojených štátoch, Nemecku alebo Japonsku. Podľa Medzinárodnej federácie robotiky má Čína na každých 10 000 výrobných robotníkov viac robotov ako ktorákoľvek iná krajina okrem Južnej Kórey alebo Singapuru.
Čínska automatizácia sa riadila vládnymi nariadeniami a bola podporená obrovskými investíciami. Rýchly pokrok Číny v továrenskej robotike bol poháňaný zhora nadol a Čína sa snaží premeniť robotiku na úplne nový sektor podnikania. Iniciatíva Pekingu „Made in China 2025“, ktorá sa začala pred desiatimi rokmi, stanovila 10 odvetví, v ktorých sa Čína snažila byť globálne konkurencieschopná. Robotika bola jednou z nich. Agentúra pre ekonomické plánovanie v krajine nedávno oznámila vytvorenie národného fondu rizikového kapitálu v hodnote 137 miliárd dolárov na robotiku, umelú inteligenciu a ďalšie pokročilé technológie.
(Status na FB, 25. apríla 2025)
An Army of Robots Is China’s Weapon in Trump’s Tariff War