Pôjde teraz Trump do konfliktu s nami?
Takmer určite áno. Trump vidí svet ako rad jednoduchých tabuliek, v tomto prípade obchodu.
Európska únia v tomto videní USA „poráža“ alebo dokonca „podráža“ – pretože s nimi má obchodný prebytok. A Trump určite nerozmýšľa v kontexte reštrukturalizácie hospodárstva, alebo nebodaj konca hyperkonzumnej spoločnosti.
Nie, on len potrebuje, aby Američania jedli a nakupovali ešte viac. A aby im to ostatní dotovali, vrátane nás.
Aj preto tento týždeň avizoval, že sa bude držať svojich predošlých vyhlásení a po jednostrannom uvalení vysokých ciel na vyššie uvedené krajiny to isté urobí voči EÚ.
Do USA smeruje 20 percent zo všetkého vývozu EÚ, pričom Američania si kupujú viac európskeho tovaru ako naopak. Kupujú napríklad európske automobily, aj iné strojárske produkty, ale aj rôzne priemyselné chemikálie, luxusný tovar a podobne. V roku 2023 sme s nimi mali obchodný prebytok vo výške 150 mld USD, a až budú čísla za rok 2024, nebude to veľmi odlišné.
Je to celkom jednoduché, v EÚ dokážeme vyrábať veľa vecí lepšie ako Američania. Typický príklad sú autá, ktoré sú oproti americkým spoľahlivejšie a lacnejšie a tak sa v USA mercedesy, bavoráky či Porsche alebo Volkswageny veľmi dobre predávajú (a to ešte kopu áut európske automobilky vyrábajú vo fabrikách v USA, čo ide mimo obchodných štatistík).
Inými slovami, na rozdiel od prenikavo inteligentných fejsbukových ekonómov s vysokou školou života, si Trump nemyslí, že hospodárstvo EÚ je kaput a všetci ho predbehli atď.
Naopak, je mu jasné, že vo voľnej súťaži nás Američania neporazia a tak chce nasadiť hrubú silu: clá. Tlačí tak na tých, ktorí by clami boli silno zasiahnutí (prevažne nemecké firmy vrátane slovenských pobočiek), aby tlačili na to, že krajiny EÚ nakúpia viac amerických zbraní a tiež, že budú viac investovať v USA.
Ale nejde len o clá. To je na tom to najnebezpečnejšie. Pretože, úprimne, my zvyšok sveta by sme sa v tento momente mohli USA vcelku pohodlne začať otáčať chrbtom.
Lenže – vojenská sila. USA kontrolujú celú oblasť Blízkeho východu, odkiaľ berieme obrovské množstvo ropy ako my, tak Čína.
Majú dve základne v Iraku, celý rad základní v Kuvajte, ďalšie v Katare, Bahrajne, dve v tej časti Sýrie, ktorú absolútne nelegálne okupujú a jednu v SAE, jednu v Ománe no a obrovskú prítomnosť v Saudskej Arábii.
Toto bude brzdiť akúkoľvek snahu Európanov USA sa príliš ostro postaviť. Pretože oni cesty tankerov s ropou pokojne začnú komplikovať, o tom netreba mať pochybnosti. Stačí zaútočiť na Irán, čo po nich aj tak chcú spoluvlastníci z vyvoleného národa, Perzský záliv začne byť dopravne komplikovaný a západná Európa bude mať na krku vážny problém. (Ešte väčší Čína.)
Okrem toho máme v únii pomerne veľa proamerických otrokov, a to ako na vysokých postoch, tak medzi obyvateľstvom, ktorým sa zatiaľ Trumpovo hulvátstvo páči.
To je ale ten menší problém, podstatná je vojenská sila.
Aj preto sa EÚ jednoducho potrebuje viac skonsolidovať. Čo najskôr normalizovať vzťahy s Ruskom (čomu bude Trump brániť, vojnu ukončí, ale bude proti obnoveniu energetického obchodu, aj preto je teraz kritické obdobie z hľadiska možných sabotáží proamerických teroristov, pretože „NordStream“ sa môže zopakovať, tentoraz priamo na území Ukrajiny). A do určitej miery, samozrejme, by sa mal spoločenský a politický život od tých zradcov očistiť.
Bude to ťažké, keďže Brusel nie je momentálne práve hniezdo hrdých, prezieravých a tvrdých ľudí ochotných postaviť sa za Európu sebavedome sa pozerajúcu USA do očí. Ale možno sa to v nasledujúcich rokoch podarí.
A na to sa treba konečne aj „vybaviť“ s kyjevským režimom a nadviazať nám užitočné vzťahy ďalej na východe.
(Status na FB, 2. februára 2025)