Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes (5. 12. 2024 – pozn. red.) oznámila verejnosti, že Európska únia a krajiny Mercosur dosiahli dohodu o obchodnej zmluve. Z tejto správy som znepokojený a pobúrený!
Netransparentná, potenciálne nevýhodná, riziková. Dlhodobo tvrdím, že obchodná dohoda medzi EÚ a krajinami Mercosuru je vážnou hrozbou pre slovenských poľnohospodárov, domácu ekonomiku aj životné prostredie.
Rokovania o tejto zmluve trvali viac než dve desaťročia, avšak prebiehali za zatvorenými dverami. Takže žiadna transparentnosť, zapojenie kľúčových aktérov, alebo nebodaj verejnosti. Aj keď som sa zúčastnil na niektorých stretnutiach so zástupcami EK, samotný obsah rokovaní zostáva zahalený tajomstvom. Naši vyjednávači údajne hája záujmy európskych občanov, no bez konkrétnych detailov o dohode zostáva otázne, koho skutočne zastupujú. Občanov Európskej únie? Naozaj?
Najväčšou hrozbou tejto dohody je očakávaný masívny dovoz lacných a pochybných potravín z Južnej Ameriky, a to najmä z Brazílie alebo Argentíny. Ešte dodnes mám v živej pamäti škandál s kuracím mäsom z Brazílie, v ktorom sa našli nielen zakázané hormóny, ale aj salmonela. Slovenskí farmári, ktorí už teraz zápasia s nízkymi výkupnými cenami a neľútostnou konkurenciou na trhu, by tak mohli čeliť ešte väčšiemu tlaku.
Aby ste mali predstavu, o čom sa bavíme a aké zdravotné riziko to pre našich spotrebiteľov predstavuje:
- V krajinách Latinskej Ameriky je povolené pri pestovaní poľnohospodárskych plodín používanie rizikových pesticídov a herbicídov, vrátane glyfosátu.
- Používanie rastových hormónov alebo antibiotík pri chove zvierat nie je žiadna rarita. To všetko je v Európskej únii buď prísne zakázané alebo tvrdo regulované.
- V krajinách Latinskej Ameriky, ako je Brazília, ktorá je jedným z najväčších svetových exportérov hydinového mäsa, sa tiež používajú antimikrobiálne látky vrátane chlóru na dezinfekciu hydiny. Európska únia používanie chlóru a iných antimikrobiálnych látok na dezinfekciu hydinového mäsa zakazuje.
- O nízkych ekologických štandardoch nehovoriac – masívne odlesňovanie či znižovanie biodiverzity sú len niektoré príklady toho, ako barbarsky sa korporácie v týchto krajinách správajú k životnému prostrediu.
- Pracovné podmienky tamojších poľnohospodárov sú žalostné. Títo ľudia sú často vystavení fyzicky náročným podmienkam, vrátane dlhých pracovných hodín či práce v extrémnych teplotách.
- Úplne šialené je, že v Latinskej Amerike je stále bežne rozšírená detská práca.
Za takýchto okolností je dovoz potravín z krajín Mercosuru rizikový nielen pre zdravie obyvateľov Európskej únie, ale aj z ekonomického a ekologického hľadiska. Konkurovať mizerným pracovným podmienkam, nízkym ekologickým štandardom a nedovolenému „dopingu“ pre zvieratá a rastliny, je pre Európsku úniu nielenže nemožné, ale priam nežiadúce.
Európska únia chce byť lídrom v environmentálnej politike. Obchodnou dohodou s krajinami Mercosuru však dosiahne pravý opak. Zvýšený obchod medzi oboma regiónmi znamená nárast emisií CO2 v dôsledku prepravy tovarov cez Atlantik. V situácii, keď Európa hlása zelenú transformáciu, sa musíme pýtať, prečo by sme mali podporovať dovoz tovarov, ktoré vieme vyprodukovať sami. Dovážanie potravín z tisícok kilometrov vzdialených krajín nielenže zbytočne zaťažuje planétu, ale aj oslabuje našu sebestačnosť a miestnu ekonomiku.
Európska komisia tvrdí, že dohoda otvára nové trhy pre európske firmy a posilňuje geopolitický vplyv v Latinskej Amerike, kde Čína postupne zvyšuje svoje investície. Avšak za akú cenu? Poľsko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie krajiny už vyjadrili svoje obavy z tejto dohody. Tento široký odpor len potvrdzuje, že obavy o konkurencieschopnosť a udržateľnosť nie sú prehnané.
Ako zástupca slovenských občanov budem nekompromisne bojovať proti prijatiu dohody, ktorá poškodzuje záujmy a potreby ľudí na Slovensku. Naša krajina nemôže akceptovať podmienky, ktoré by ohrozili poľnohospodárov, poškodili životné prostredie a oslabili našu ekonomickú sebestačnosť. Potrebujeme jasné záruky a opatrenia, ktoré zabezpečia, že EÚ neobetuje záujmy svojich občanov na oltár globalizácie. V tomto boji budem stáť pevne na strane Slovenska a jeho občanov.
(Status na FB, 6. decembra 2024)