Virtuálna dvojpandémia

Naše spoločné vedomie rozčuľuje ďalšou prenikavou satirickou diagnózou Ján Drgonec, autor zábavných akčných príbehov o absurditách vládnutia i „čudesách“ našej identity. Traja tajní agenti v úkryte na Panenskej ulici asi 27 v Bratislave objasňujú skrytú dvojpandémiu, verejne známy vírus corony a jej duálny prión, infekčný pre top politikov (a bleskovo zhubný pre demokraciu). Biela nemoc alegorizovala nekrofilnú povahu fašizmu a v Čapkovom príbehu jej všeobecná známosť vytvárala verejný tlak, no Drgoncov prión pozná v Bratislave iba kuriózna interbrigáda, trio superagentov v utajení, ktorí aj kvôli zákazu vychádzania pracujú vedno pre tri hlavné superveľmoci. Nebunkové prióny sú bližšie k smrti ako vírusy a hypotéza, že droga moci zmení biochémiu jedinca na vhodnú na nakazenie priónovou chorobou, príbuznou reálnej šialenosti kráv, ilustruje Drgoncovo majstrovstvo v komponovaní satirickej virtuálnej reality už vo štvrtom románe, či siedmom príbehu, ak počítame aj komédie.

drgonec_obalka_knihy.jpgV Drgoncovej verzii sa k moci dostane verejnosti neznámy subjekt a príznaky aj preto môžu superšpióni skúmať iba podľa jeho či jej zverejnených rozhodnutí… Jeden z nich, Kleinhimmler patrí do Top Ten, čiže má pred číslom dvojnulu, čo ho oprávňuje zabíjať, ďalší dvaja (supersexbaba Ruska a supersexsamec Francúz) majú od svojich centrál tiež blízko k tomu, že ak sa diagnóza potvrdí, treba za každú cenu po schválení Merkelovou/Macronom zabrániť tomu, aby anonymná predsedníčka alebo predseda slovenskej vlády nakazila či nakazil svetových lídrov, čo by ukončilo demokraciu celosvetovo. S takýmto globálnym ohrozením sa v iných virtuálnych realitách nestretol ani James Bond (protrepat, nemíchat) ani komisár Kluzó (Jacques Clouseau). Inak povedané, ide o originálny autorský objav najvyšších kvalít, žánrovo alegória, paródia, persifláž, satira, miestami blasfémia. V našom spoločnom vedomí primnoho priestoročasu dostávajú agnostici, Drgonec je iný, autentický diagnostik. Je ozbrojený a nebezpečný. Ozbrojený serendipitou a nebezpečný dialektickým interpretovaním. Stručne, má dar postrehu i posmechu až výsmechu.

Satirický román emeritného ústavného sudcu Jána Drgonca Sme iní ako tí pred nami (Perfekt 2021) vyšiel akoby ku 25. výročiu dňa, keď na jar 1996 iný jeho satirický príbeh mečiarovci kvôli ochrane duševného zdravia obyvateľstva zavreli do trezoru STV ako extrémne vtipný. Čo už?

Či by sa trojici zabijakov podarilo odbachnúť utajenú osobu, na ktorú nemožno reálne namieriť, ponecháva autor na čitateľa. A ako sa príbeh trojagentov proti dvojpandémii skončí, zo zlomyseľnosti prezradíme celkom konkrétne: skončí sa na poslednej strane bodkou.

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter