Kríza sa neskončila, pretože politici neriešia jej fundamentálnu príčinu – obrovskú príjmovú polarizáciu. Pokiaľ 5 percent obyvateľstva kontroluje 90 percent zdrojov, nie je pre koho vyrábať a komu predávať, varuje známy slovenský ekonóm Peter Staněk. Svoje neraz kontroverzné názory prezentoval pred časom na medzinárodnej konferencii Jak úspěšně podnikat v příhraničních regionech jihovýchodní Moravy. Organizovala ju 1. súkromná vysoká škola na Morave Európsky polytechnický inštitút.
Podľa prof. Staněka nečakajú podnikateľov (v Európe) nijaké zlaté časy, dokonca ani nie návrat pred krízové obdobie. Jedným z dôvodov je, že bez fundamentálnej zmeny v príjmovej polarizácii obyvateľstva nebude možné ozdraviť verejné financie. Pravicové vlády sa o to pokúšajú prenášaním časti doteraz verejných výdavkov na plecia ľudí. Lenže ich príjmy sú také nízke, že to povedie k ďalšiemu zníženiu spotreby domácností.
Alebo bude (dočasným) riešením nové kolo zadlžovania sa zo strany občanov. Z tohto hľadiska zatiaľ v Česku a na Slovensku nedosahujeme úroveň západných krajín, preto sme – podľa Staněka – stále „príležitosťou“ pre finančné inštitúcie. Ťažko však – vo svetle toho, čo sa stalo pred tromi rokmi – veriť, že toto je udržateľná cesta. Tak pre ekonomický rast, ako aj pre zníženie verejného dlhu.
K rizikám najbližšieho vývoja prof. Staněk ráta aj ceny energetických zdrojov, napr. ropy. Ich potenciálny rast však nevyvolá ani tak rastúca spotreba, ako skôr špekulácie na burzách, keďže napr. hedžové fondy potrebujú „vymazať“ straty z predošlých troch rokov a regulátori im to opäť umožňujú.