V hudbě zůstává národ národem

Přehršel informací a upjatost politického kraválu pomáhá dneska léčit postižené snad již jenom hudba. Konečně i nebývalému stupni odnárodnění, jakého jsme na každém kroku svědky, tóny pomáhají. Zvláště citelně byl zasažen mateřský jazyk.

flauta_a_gitara_650.jpgProto mne pohladil ediční čin Radioservisu vydaný pod – snad z komerčních důvodů  – titulem „Czech Music for Flute and Guitar“. S připomenutím českého skladatele v exilu Jana Nováka, mého krajana, který se narodil 8. dubna 1921 v Nové Říši, vzdělán na jezuitském gymnáziu na Velehradě a na klasickém gymnáziu. Záhy se mu dostalo po studiích doma pobytu v USA – péče od Aarona Coplanda a asi po  půl roce studia u Bohuslava Martinů v New Yorku. V domácím prostředí se ocitl v kritickém světle za dobou a režimem považovaný formalismus, abstraktnost a údajný formalismus a prázdný artismus. Po roce 1968 opustil svou rodnou vlast a nezůstal jí ve svém  hudebním úsilí nic dlužen. Ve skladbě Choreae Vernales (Jarní tance) pro flétnu a kytaru, o jejich první vydání se zasloužilo italské nakladatelství Zanibon v Padově, exceluje rozsahem, hloubkou a zřetelně představuje svou duši. A člověku nedá, než se vcítit do skutečnosti, že tato skladba v níž roztává sníh, klíčí semínka na poli a kde se stromy oblékají do listoví – vznikla daleko od domova. Nejprve v Německu, Dánsku, Itálii a nakonec znovu v Německu, kde v roce 1984 Jan Novák umírá. Doma donedávna téměř neznám.

Podnětná nahrávka představuje také českého flétnistu Jaroslava Pelikána (1970), absolventa HAMU v oboru flétna, a skladbu a jeho dvě nahrávky Variace Agua a Vinho pro flétnu a kytaru na téma skladby brazilského kytaristy Egberta Gismontiho (1947).

Dalším interpretem vskutku objevné nahrávky je Robert Paul Delanoff (1947 v Opavě), po válce odsunutý. Pochází z matčiny strany z rodiny s  českými kořeny. Jeho maminka se k němu přistěhovala až v roce 1960 do Mnichova. Výjimečný klarinetista se představuje ve zcela úžasném koncertu Suite Populaire.

Nakonec nám dílo přibližuje Duo Bohemico, flétnistku Annu Cuchal a Pavla Cuchala, kytaristu. Duo Bohemica bylo založeno v roce 2010 na Vysoké škole hudební ve Výmaru. Sami dva čeští aktéři se zasloužili o propagaci hudebního umění, těch, kdož byli doma opomíjeni.

A tak se jakýmsi obloukem vracejí znovu a jinak ke své rodné vlasti a k její hudbymilovným posluchačům.

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter