NE 29. 10. 2017
Južná Kórea má dva jadrové reaktory. Krajina má obrovské zásoby vyhoreného jadrového paliva, z ktorého môže získavať plutónium postačujúce na výrobu viac ako 4 300 bômb. Podľa prieskumov verejnej mienky v Južnej Kórei až 60 percent obyvateľstva uprednostňuje výrobu vlastných jadrových zbraní. A takmer 70 percent chce, aby USA znovu doviezli do krajiny taktické jadrové zbrane, ktoré boli stiahnuté pred štvrťstoročím.
North Korea Rouses Neighbors to Reconsider Nuclear Weapons
NE 29. 10. 2017
Letecké sily Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády majú obrovskú flotilu približne 1 700 bojových lietadiel, čo je však menej, ako je 3 400 aktívnych bojových lietadiel americkej armády. Väčšina čínskych vojenských lietadiel je inšpirovaná alebo kopírovaná z ruských alebo amerických vzorov, takže nie je príliš náročné určiť ich schopnosti a parametre.
China’s Air Force: 1,700 Combat Aircraft Ready for War
NE 29. 10. 2017
Podľa prieskumu spoločnosti NBC News a denníka The Wall Street Journal iba 38 % Američanov pozitívne hodnotilo výkon Donalda Trumpa vo funkcii prezidenta USA. Nespokojnosť s jeho aktivitou v Bielom dome prejavilo 58 % respondentov. Pri prieskume jeho predchodcov za rovnaké obdobie v prezidentskej funkcii George W. Bush získal 88 %, Barack Obama 51 % a Bill Clinton 47 % pozitívnych hodnotení.
Poll: Trump disapproval rating drops to lowest of presidency
PO 30. 10. 2017
V nedeľu 29. októbra čítali na Ľubianskom námestí 12 hodín mená obetí zastrelených v Moskve období sovietskeho režimuАкция «Возвращение имен» на Лубянской площади
PO 30. 10. 2017
Útočníci z militantnej skupiny Al-Shabaab, ktorí v sobotu zaútočili na hotel v Mogadiše, zabili 23 ľudí a zranili viac ako 30 osôb, používali na prístup do budovy identifikačné karty spravodajskej služby. Využitie uniforiem a preukazov Národnej spravodajskej a bezpečnostnej agentúry (NISA) vyvolá obavy, že povstalci môžu mať sympatizantov medzi príslušníkmi ozbrojených síl na nižšej úrovni.
Militants who killed 23 at Mogadishu hotel used intelligence service ID cards
PO 30. 10. 2017
Ruská stíhačka Suchoj T-50 PAK FA by mala postupne nahradiť lietadlá typu Su-27 a Mig-29, ale to je skôr ruské prianie ako reálna vízia. Prvé stroje by malo ruského letectva dostať v priebehu budúceho roku, avšak je viacej ako pravdepodobné, že ruská armáda sa dostane do podobnej situácie ako americké letectvo – bude mať drahé lietadlá, ktorých bude málo na pokrytie obrovského územia Ruska. Bude musieť pokračovať v hľadaní zahraničných kupcov, ako je napr. India, aby tým pomohlo financovaniu zriadenia výrobnej linky pre toto lietadlo.
Russia’s and America’s New Stealth Fighters Share This Big Problem
PO 30. 10. 2017
Denník Financial Times priniesol informáciu, že eurozóna zaznamenala lepšie čísla ekonomického vzostupu, než sa očakávalo. To naznačuje, že nedávne posilnenie eura neprekážalo rastúcemu hospodárskemu oživeniu. Ďalším znakom ekonomického rastu je pokles nezamestnanosti na deväťročné minimum. Nezamestnanosť klesla na najnižšiu úroveň od januára 2009 v septembri dosiahla úroveň 8,9 %.
Eurozone growth beats forecasts despite stronger euro
PO 30. 10. 2017
Na akademickej konferencii 20. – 21. októbra 2017 v Berlíne sa hovorilo o čínskych úspechoch v globalizácii a porovnávali sa USA a Čína. Čchen Li-Pchneg, ktorý aktuálne pôsobí na Slobodnej univerzite v Berlíne, popisuje pocit úpadku americkej „mäkkej sily“ s rastúcim vplyvom Číny. Keď sa čínsky sen splní, svet uvidí prosperujúcu a harmonickejšiu Čínu s jej tvrdou aj mäkkou silou.
Letter to Editor: Feeling the Decline of American Soft Power and the Growing Influence of China at an International Conference — The Perspective of an…
UT 31. 10. 2017
Kapitán Nikolas K. Gvosdev z Americkej akadémie vojnového námorníctva v časopise The National Interest uvádza, že odvtedy, čo sa Spojené štáty objavili ako veľmoc s globálnym dosahom, ich námorníctvo vždy muselo bojovať s paradoxom námornej geometrie: majú príliš málo lodí na pokrytie príliš veľkého priestoru. Kde a kedy podstúpiť riziko – to bola vždy základná otázka amerického námorného strategického plánovania, pretože aj pri mohutnej námornej sile stále potrebujú určitý čas na presun lodí do ich operačného priestoru.
The U.S. Navy Must Make Sacrifices to Meet the World’s Challenges
UT 31. 10. 2017
Podľa agentúry TASS ruskí piloti testujú v súčasnosti štyri prototypy vrtuľníka Alligator Ka-52K, ktorých sériová výroba sa začne v roku 2020. Na modernizáciu Alligatora sa použije: nový obranný komplex, ktorý výrazne zvýši ochranu vrtuľníka pred poškodením riadenými strelami typu zem-vzduch a raketami vzduch-vzduch; dodatočný generátor pre pomocnú elektráreň, ktorý zvýši jej spoľahlivosť; skladacie vrtule, ktoré umožnia skladovanie stroja v hangároch.
http://ka52.tass.ru/…
UT 31. 10. 2017
Bývalý americký diplomat Cameron Munter, ktorý je prezidentom Inštitútu East-West , pre ruskú agentúru TASS povedal, že v širšom zmysle nemôže byť dlhodobé riešenie afganského problému, ak nezohľadníme postavenie všetkých susedov Afganistanu, vrátane Ruska. Skutočnosť, že USA majú problémy s Iránom, že máme aj ťažkosti s Pakistanom, ešte viac sťažuje prijatie dlhodobého riešenia pre Afganistan. Podľa môjho názoru (a celá skupina Východ-Západ to dodržiava), je nevyhnutné zapojiť všetkých susedov Afganistanu do diskusie o tom, čo ho očakáva.
Глава Института Восток – Запад: у РФ и США есть общее понимание по проблемам Афганистана
ST 1. 11. 2017
V súvislosti s návštevou prezidenta Vladimíra Putina v Teheráne bola uverejnená informácia, že iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí nariadil skrátiť dolet iránskych balistických rakiet na 2-tisíc kilometrov. Iní iránski predstavitelia však už skôr hovorili o možnosti zvýšiť dolet ich balistických striel. Ruskí experti poukazujú na to, že Irán má iba dvoch potenciálnych nepriateľov v regióne, proti ktorým by mohol použiť rakety s doletom s doletom cca 2 000 km: Saudskú Arábiu a Izrael. Ruskí odborníci označili raketové ambície Iránu za prehnané a považujú ich za propagandistický „blaf“.
Иран дал Путину козыри для диалога с Трампом
ŠT 2. 11. 2017
Americký časopis Forein Affairs upozorňuje, že po 19. zjazde Komunistickej strany Číny zo siedmich členov najvyššieho straníckeho orgánu, Stáleho výboru KS Číny, ostali len dvaja: prezident Si Ťin-pching a jeho zástupca, premiér Li Kche-čchiang. Ďalší piati členovia sú noví – a štyria z nich sú spojencami prezidenta Si. Teraz, keď sa strana vrátila k systému silného vládnutiu, jej budúcnosť bude závisieť takmer výlučne od kvality rozhodnutí Si Ťin-pchinga. Keď strana mala naposledy vodcu s takouto nekontrolovanou mocou, dôsledky boli katastrofálne.
https://www.foreignaffairs.com/…/chinas-return-strongman-ru…
ŠT 2. 11. 2017
Podľa ruského denníka Vedomosti softwarová spoločnosť Kaspersky Lab zistila vírus, ktorý dokáže ukradnúť internetovú menu, ako je Bitcoin, Ethereum, Zcash, Dash alebo Monero z peňaženiek ich majiteľov. Logika škodlivého súboru je jednoduchá. Keď majiteľ peňaženky na internete premení svoje peniaze na kryptovanú internetovú menu, škodlivý súbor nahradí meno peňaženky príjemcu svojim vlastným – a peniaze sa posielajú útočníkom.
„u00abu041bu0430u0431u043eu0440u0430u0442u043eu0440u0438u044f…
ŠT 2. 11. 2017
Známy geopolitický analytik George Friedman v súvislosti s neodtajnením všetkých dokumentov, ktoré sa týkajú atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho, vyjadril svoj názor na pochybnosti americkej verejnosti a upozornil, že polovica amerických voličov verí, že prezident Trump je prepojený s Ruskom a druhá polovica verí, že „hlboký štát“ sa pokúša ho zničiť – a je nepravdepodobné, že sa tak stane. Stopa nedôvery, ktorá vznikla v roku 1963 a ktorá sa rozrástla do politickej kultúry strachu a odporu, je základom tohto problému. Požiadavka spravodajskej komunity, že súbory Kennedyho nemajú byť úplne sprístupnené, je ďalším malým krokom na tejto nebezpečnej ceste.
Kennedy’s Death and the World of Conspiracy Theories – Geopolitical Futures
PIA 3. 11. 2017
Podľa denníka Wall Street Journal prílet zosadeného premiéra Puigdemonta do Belgicka by mohol udržať katalánsku krízu v centre pozornosti. Novinárom povedal, že neprišiel do Bruselu, aby požiadal o azyl, ale prišiel do hlavného mesta Európy, aby udržal túto debatu pri živote. Vyjadril sa, že umožniť Španielsku to, čo nazval násilným zásahom v Katalánsku – a žiadosť štátneho prokurátora poslať jeho vodcov do väzenia až na 30 rokov, „je koniec s myšlienkou Európy.“ Španielsky prokurátor vo štvrtok 2. 11. požiadal o vydanie európskeho zatýkacieho rozkazu na katalánskeho vodcu, ktorý sa nedostavil na súdne pojednávanie v Madride.
Brussels Beat: Europe Struggles to Contain Catalan Tensions
PIA 3. 11. 2017
Americký časopis The National Interest v súvislosti s ekonomickými sankciami proti Iránu uvádza, že nemusia presvedčiť Irán, aby opustil program balistických rakiet, ale môžu byť užitočné pri zdržaní jeho postupu. Obmedzujú schopnosť Teheránu zakúpiť si raketové komponenty, čo by brzdilo ďalší pokrok iránskeho programu. Sankcie by vytvorili priame výhody v oblasti bezpečnosti: menej dokonalé rakety sú potenciálne menej ohrozujúce – a tiež signalizujú Iránu, že vývoj rakiet technologicky pokročilejších bude nákladný a komplikovaný.
How the U.S. Can Deal With Iran’s Ballistic Missile Program
SO 4. 11. 207
Agentúra Interfax-Ukrajina uverejnila vyjadrenie poľského ministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského, že jeho krajina zabráni vstupu z Ukrajiny do Poľska ukrajinským občanom, ktorí majú veľmi protipoľské názory. Uvedený zákaz sa týka osôb, „ktoré preukázateľne nosia uniformy divízie SS Galizien“.
Глава МИД Польши пообещал не пускать в страну украинцев с „антипольскими взглядами“
SO 4. 11. 2017
Internetový portál Rossijskaja Gazeta uverejnil informáciu, že bývalý sovietsky projekt Courier (zmrazený v roku 1991) sa opäť stáva relevantným v súvislosti s hrozbou USA o odstúpení od zmluvy o zničení balistických rakiet stredného a kratšieho doletu. Ide o mobilný pozemný raketový systém malej veľkosti – medzikontinentálnu balistickú strelu na tuhé palivo (ICBM), ktorý umožňujú skryť raketu v bežnom nákladnom kontajneri a maskovať ho ako železničný vlak, ktorý sa pohybuje kdekoľvek po krajine.
Ракета-невидимка „Курьер“ может стать ответом на выход США из РСМД
SO 4. 11. 2017
Podľa britského denníka Financial Times škótskí nacionalisti a katalánski separatisti už dávno robia podobnú politiku. Farebné katalánske vlajky, ktoré sa objavili v mnohých škótskych oknách, odrážajú rastúce znepokojenie medzi škótskymi nacionalistami. Ale strana škótskej bojovníčky za nezávislosť Škótska Nicol Sturgeonovej – so svojimi vlastnými ambíciami na nezávislosť – má obavy, že bude v rozpore s Madridom. Ak budúce nezávislé Škótsko chce hladký prechod do Európskej únie, bude potrebovať všetkých priateľov, ktorých môže získať medzi členskými krajinami, vrátane Španielska.
https://www.politico.eu/…/nicola-sturgeon-snp-catalonia-th…/
Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu