NE 21. 1. 2018
Britský denník Financial Times informuje o tom, že turecká armáda začala pozemný útok proti milíciám sýrskych Kurdov YPG v oblasti mesta Afrin. Milície YPG podporujú Spojené štáty, ale jednotky YPG v Afrine sa predtým považovali za bližšie k Rusku, ktoré malo základňu v tejto oblasti. Rusko pred tureckým útokom stiahlo svojich vojakov z Afrinu, čím dalo Turecku de facto zelenú, aby zaútočilo proti kurdským silám, ktoré kontrolujú túto oblasť. Moskva uviedla, že ústup asi 300 jej vojakov bol opatrením kvôli ich bezpečnosti.
Turkey invades Kurdish enclave in Syria
NE 21. 1. 2018
Britský historik Niall Ferguson v americkom časopise Politico o bývalom štátnom tajomníkovi USA Henry Kissingerovi napísal, že za svoj úspech, slávu a povesť vďačí nielen svojmu silnému intelektu a úžasnej vôli, ale aj svojej mimoriadnej schopnosti vybudovať rôznorodú sieť vzťahov nielen s kolegami v administratíve Nixona a Forda, ale aj s ľuďmi mimo vlády: novinármi, majiteľmi novín, zahraničnými veľvyslancami a hlavami štátov – dokonca aj s hollywoodskymi producentmi.
The secret to Henry Kissinger’s success
NE 21. 1. 2018
Internetový portál britského časopisu The Economist informoval o tom, že na štartovacej rampe na Cape Canaveral na Floride je pripravená raketa Falcon Heavy, najnovšia ponuka od súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Na nízku obežnú dráhu okolo Zeme vynesie takmer 64 ton užitočného nákladu. Nová raketa už má zákazníkov, vrátane telekomunikačnej satelitnej spoločnosti Arabsat a amerického letectva. Najpozoruhodnejšou plánovanou misiou je vyslanie dvoch platených turistov na výlet okolo Mesiaca a späť.
The biggest rocket in the world prepares for its maiden voyage
NE 21. 1. 2018
Podľa internetového portálu amerického časopisu Politico francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol v nedeľu BBC, že chápe pobúrenie afrických krajín nad poznámkami amerického prezidenta Donalda Trumpa o týchto krajinách ako „zasraných dierach“. „Nie je to slovo, ktoré by sa malo používať,“ povedal Macron. „Musíme rešpektovať všetky krajiny.“ Označil Trumpa za „nie klasického politika“ a povedal, že ich vzťah je „veľmi dobrý“ a „veľmi priamy“.
Emmanuel Macron outraged by Trump’s ‘shithole’ comment
PO 22. 1. 2018
Hlavný zahraničnopolitický komentátor britského denníka Financial Times v komentári ku „genialite“ prezidenta Donalda Trumpa uvádza aj údaje o postoji niektorých krajín k prisťahovalcom. Pripomína, že jeho predstavy o rase a prisťahovalectve sú nepríjemné, ale aj veľmi spoločné s niektorými krajinami. Japonsko prijalo 28 utečencov v roku 2016 a troch v prvej polovici roka 2017. Pre čínske neetnické osoby je prakticky nemožné získať občianstvo v Čínskej ľudovej republike, ktorej zákony o občianstve výslovne odkazujú na „čínsku krv“. EÚ bola v rozdelená tým, že poľská a maďarská vláda odmietli prijať kvóty utečencov s mandátom EÚ. Požiadavka „prevziať kontrolu“ britských hraníc bola základom britského hlasovania za Brexit
Donald Trump and the many meanings of genius
PO 22. 1. 2018.
Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o tom, že turecká armáda začala operáciu proti kurdským silám v severnej Sýrii. Rusko sa otvorene nepostavilo proti operácii Turecka, obmedzilo sa na „vyjadrenie znepokojenia“ a vyzvalo protichodné strany, aby „preukázali zdržanlivosť“. Podrobnosti o špeciálnej operácii „Olivová ratolesť“ diskutovali náčelník generálneho štábu tureckej armády Hulusi Acar a riaditeľ Národnej spravodajskej služby Hakan Fidan 18. januára v Moskve na stretnutí s ministrom obrany Sergejom Šojguom a šéfom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom,
https://www.kommersant.ru/doc/3526849
PO 22. 1. 2018.
Britský denník Financial Times v komentári k tureckej invázii do Sýrie uvádza, že napriek tomu, že útok na mesti Afrin je len ostatným krokom v šachovej hre – ktorú hrajú zahraničné sily v Sýrii –, je to nebezpečné. Opozičné Sýrske demokratické sily vyzvali americkú koalíciu, aby „prevzala zodpovednosť“ za svojho spojenca. Existuje riziko priameho konfliktu medzi tureckými silami a americkými bojovníkmi. A boje by mohli priniesť čerstvé prúdy utečencov cez hranice do Turecka – zdroj poplachu pre Európsku úniu.
Moscow holds sway in Syria’s proxy battless
UT 23. 1. 2018
Internetový portál britského denníka Financial Times uverejnil komentár k Svetovému ekonomickému fóru v Davose, v ktorom hlavný ekonomický komentátor denníka Martin Wolf konštatoval, že liberálny medzinárodný poriadok sa rozpadáva, čiastočne preto, že neuspokojuje ľudí našej spoločnosti. Tí, ktorí navštevujú Davos, to musia rozpoznať. Ak nemajú radi odpovede Donalda Trumpa – a to by nemali – mali by hľadať lepšie odpovede.
Davos 2018: The liberal international order is sick
UT 23. 1. 2018
Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uverejnil komentár Leonida Beršidského, ktorý vysvetľuje, prečo by Vladimir Putin nezískal žiadnu strategickú výhodu tým, že by vtrhol do Európy: na rozdiel od Stalina na konci druhej svetovej vojny, ktorý konal so súhlasom západných spojencov, Putin by nemal šancu vytvoriť a udržať si sieť satelitných štátov. Takže vyzbrojovanie Západu pre prípad, že by Rusko poslalo tanky alebo rakety do Nemecka, je v najlepšom prípade nesprávne – konštatoval Beršidskij.
Generals Want Money for Yesterday’s Cold War
UT 23. 1. 2018
Internetový portál ruského denníka Kommersant oznámil, že podniky v regiónoch futbalových zápasov Svetového pohára začali v polovici januára dostávať oznámenia od bezpečnostnej služby FSB o tom, že majú zastaviť na obdobie zápasov (od 14. júna do 15. júla 2018 ) činnosť. Ide o nebezpečné odvetvia, organizácie, ktoré využívajú zdroje ionizujúceho žiarenia, nebezpečné chemické a biologické látky, rádioaktívne, toxické a výbušné látky. Vykonanie týchto pokynov v mnohých oblastiach hrozí úplným zastavením podnikov – od rafinérií a jadrových elektrární až po miestnu výrobu zmiešaných krmív, a to nielen v blízkosti miest, kde sa zápasy budú konať, ale 200 – 400 km od nich. Dotknuté podniky dúfajú, že najväčšia produkcia sa bude môcť vyhnúť stratám spôsobenými týmito výlukami.
https://www.kommersant.ru/doc/3527402
UT 23. 1. 2018
Internetový portál britského denníka The Telegraph informoval, že podľa najnovších údajov Medzinárodného inštitútu strategických štúdií sa rozpočet Ruska na obranu pohyboval v roku 2016 na úrovni okolo 46,6 miliárd dolárov a Británia mala výdaje okolo 52,5 miliárd dolárov. Podľa náčelníka generálneho štábu britskej armády generála sira Nicka Cartera ozbrojené sily Spojeného kráľovstva nedržia krok s ruskými silami. Rusko má 831 000 aktívnych príslušníkov armády v porovnaní s 152 000 vojakmi Veľkej Británie, pričom existuje obrovský rozdiel v ich vybavení. Bývalý britský generál koncom minulého roka povedal poslancom, že britská armáda je teraz 20 rokov zastaraná svojím vybavením a výzbrojou.
Analysis: How the Russian military gets more bang for its buck than Britain
UT 23. 1. 2018
Internetový portál ruského denníka Vedomosti informoval, že ruský minister obrany Sergej Šojgu v rámci návštevy krajín Juhovýchodnej Ázie navštívil Mjanmarsko, kde bola podpísaná dohoda predaji šiestich stíhacích lietadiel typu Su-30SME, ktoré sa osvedčili počas nasadenia v Sýrii. Odborníci odhadujú výšku transakcie na 300 miliónov USD. Mjanmarské letectvo nakúpilo viaceré typy ruských lietadiel už v minulosti.
https://www.vedomosti.ru/…/748618-myanma-rossiiskie-istrebi…
ST 24. 1. 2018
Turecký prezident Recep Ayyip Erdogan vyhlásil, že operácia tureckej armády v kurdskej enkláve Afrin na severe Sýrie prebieha „úspešne“ a bude pokračovať dovtedy, kým turecké jednotky nezlikvidujú posledného „teroristu“. Americká agentúra Bloomberg v súvislosti s tureckou inváziou do Sýrie situáciu komentovala slovami, že prináša Putinovi „nové bolenie hlavy z víťazstva.“ Ide totiž o to, že zásah Turecka proti kurdskému mestečku Afrin na severozápade Sýrie hrozí otvorením nového frontu v konflikte, ktorý sa snaží Rusko ukončiť.
Moskva nemá poňatie, ako vyrieši zložitý hlavolam v Sýrii – Turecko spôsobuje „bolenie hlavy“ prezidentovi Putinovi
ŠT 25. 1. 2018
Internetový portál britského konzervatívneho časopisu Spectator vyvracia kritiku zo Západu, že populisti v krajinách skupiny V4 – Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko – podkopávajú EÚ a uvádzajú demokraciu do krízy, že klesajú do autoritárstva. Hoci ich myšlienky o hraniciach, prisťahovalectve a kultúre sú v rozpore s ortodoxiou Bruselu, ani ľudia, ani vlády v týchto krajinách nie sú nepriateľské voči samotnej EÚ. Nechcú z nej odísť; chcú zostať a získať späť časť centralizovaných inštitúcií EÚ. V niektorých prípadoch ide o „Viac Európy“ – Viktor Orbán je silným obhajcom európskej armády. Ale chcú inú Európu s väčším rešpektom voči svojim novším a menším členom –a pracujú spoločne v skupine, ako je Vyšehradská štvorka, aby sa mohli účinnejšie presadzovať v Bruseli.
East vs West: the new battle for Europe | The Spectator
ŠT 25. 1. 2018.
Internetový portál americkej agentúry Bloomberg informoval o tom, že podľa oznámenia hovorkyne ministerstva obrany Kórejskej republiky Choi Hyunsoo USA a Južná Kórea uskutočnia spoločné vojenské cvičenia ako „normálne“ po zimných olympijských hrách a paralympijských hrách v Pchjongčchangu. Cvičenia sú hlavným zdrojom napätia na Kórejskom polostrove, pričom Severná Kórea ich využíva na ospravedlnenie svojho úsilia vyvinúť jadrové zbrane schopné zasiahnuť pevninu USA.
U.S. Military Drills With South Korea to Go Ahead After Olympics
ŠT 25. 1. 2018
Internetový portál nemeckého časopisu Der Spiegel sa podrobne zaoberá aktuálnou situáciou v Sýrii, kde prezident Bašár Asad vďačí za svoje politické prežitie Iráncom a Rusom. Ruské letecké sily sa pričinili o to, aby sa situácia zmenila. Obe krajiny v blízkej budúcnosti pravdepodobne vytvoria trvalé vojenské základne v Sýrii a prezident Vladimir Putin je pravdepodobne ten, kto môže v Damasku mať najväčší vplyv. Spojenci Asada sa však nezhodujú v tom, ako postupovať. Putin chce mierovú dohodu podporovanú medzinárodnými inštitúciami, ako je OSN, čo môže zahŕňať aj účasť opozície vo vláde. Teherán na druhej strane nemá záujem o riešenie, ktoré by oslabilo Asadovu moc. Nezhodnú sa ani v otázke budúcej úlohy Kurdov v krajine. Rusko považuje ich právo na samosprávu za opodstatnené, zatiaľ čo Irán nie.
Assad’s Victory: What Comes after War in Syria? – SPIEGEL ONLINE – International
ŠT 25. 1. 2018
Internetový portál tureckého denníka Hürriyet informoval o stanovisku Pentagónu, že Spojené štáty by mohli ukončiť dodávky zbraní pre Sýrske demokratické sily (SDF), ktoré ovládajú kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ak zistia, že SDF porušuje dohodu s USA a používa zbrane na akýkoľvek iný účel než na boj proti Islamskému štátu.
Pentagon: US might cut off arms support to SDF if deal is violated
PI 26. 1. 2018
Internetový portál ruskej agentúry RIA Novosti uviedol, že bývalý štátny tajomník USA Henry Kissinger nazval problémom národnej bezpečnosti Spojených štátov stabilný rast obranných schopností Číny a Ruska. Podľa jeho vyjadrenia pred Výborom Senátu pre ozbrojené sily USA „Rusko sa stáva silnejším, vidíme to na histórii Krymu, na Ukrajine, v Sýrii. A to vyvoláva vážnu otázku: aké sú strategické vzťahy medzi týmito dvoma krajinami.“
Киссинджер назвал рост обороноспособности Китая и России проблемой для США
PI 26. 1. 2018
Internetový portál Nadácie Carnegie upozornil, že porážka Islamského štátu v Sýrii sama o sebe neuľahčí rozsiahly návrat utečencov. Rastúce kurdsko-arabské napätie a potenciálne zneužívanie bezpečnostných metód silami, ktoré podporila medzinárodná koalícia pod vedením USA, zvyšujú nestabilitu a nepredvídateľnosť vývoja, čo znižuje perspektívu návratu utečencov do Sýrie.
Back to What Future? What Remains for Syria’s Displaced People
PI 26. 1. 2018
Ruský denník Vedomosti uverejnil porovnanie kapacity strategického letectva USA a Ruska, ktoré prezentoval ruský internetový portál Russianforces.org. Rusko začalo s výrobou 10 strategických bombardérov Tu-160M v hodnote 160 miliárd rubľov v Kazanskom leteckom závode a pokračuje vo vývoji „neviditeľného“ bombardéra s označením PAK DA s technológiou stealth, ako má americký bombardér B-2.
https://www.vedomosti.ru/…/749032-bombardirovschik-v-olimpi…
PI 26. 1. 2018
Internetový portál britského denníka Financial Times uvádza názor ruského režiséra a filmového producenta Maxima Pozdorovkina, že dnešná ruská propaganda je pravdepodobne účinnejšia ako v sovietskom období, čiastočne preto, že Vladimir Putin zvládol sociálne médiá. Znamená to, že správy sa šíria nielen v Rusku; mnohé témy zobrazené na ruských televíznych obrazovkách o prezidentovi Trumpovi sa v priebehu roka 2016 stali tiež globálnymi v chatových miestnostiach a na pravicovej americkej internetovej stránke, ako je Breitbart, ktorá je plná falošných a konšpiračných teórií a rasizmu.
Trump, Putin and the power of propaganda
SO 27. 1. 2018
Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uvádza vyjadrenie ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona po rokovaniach s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim, že Európa by sa mala usilovať o diverzifikáciu dodávok energie. Podľa Tillersona rozšírenie ruského plynovodu Nord Stream-2 do Nemecka cez Baltské more – ktoré obchádza množstvo východoeurópskych krajín – umožní Kremľu využiť energiu ako „politický nástroj“. USA podporujú rozšírenie väzieb medzi energetickými sieťami z Pobaltia k Jadranskému moru.
U.S. Says Russian Gas Link Hurts European Security
SO 27. 1. 2018
Podľa britského denníka Financial Times Peking načrtol plány „polárnej hodvábnej cesty“ v Arktíde a začal s tým, čo označujú experti ako pomalé preteky o kontrolu regiónu, keďže zmena klímy umožňuje rozšírenie námorných ciest na celom svete. Čína, aj keď nehraničí s Arktídou, je jednou z 13 krajín, ktoré majú štatút pozorovateľa v Arktickej rade, medzivládnej organizácii; vydala tzv. bielu knihu, v ktorej požaduje väčšiu medzinárodnú spoluprácu v oblasti infraštruktúry a námorných trás v regióne.
China reveals Arctic ambitions with plan for ‘Polar Silk Road’
SO 27. 1. 2018
Internetový portál ruského denníka Vedomosti konštatoval, že výsledky ruskej ekonomiky v roku 2017 sú recesia v priemysle a zníženie príjmov domácností. Z najdlhšej recesie za posledných 20 rokov sa dostávala ruská ekonomika pred rokom. V IV. štvrťroku 2017 ruské podniky znížili produkciu o 1,7 %; všetky hlavné odvetvia poklesli. Reálne príjmy obyvateľstva naďalej klesali, v decembri o 1,8 % a za celý rok o 1,7 %. Toto je štvrtý rok ich pokračujúceho pádu. V roku 2018 bude rast ekonomiky o niečo viac ako 1 %, ekonómovia sa spoliehajú na rast cien ropy.
https://www.vedomosti.ru/…/749033-ekonomika-ne-vipolnila-pl…
SO 27. 1. 2018
Internetový portál britského denníka Financial Times informoval o tom, že pred návštevou britskej premiérky Theresy Mayovej v Pekingu sa objavila správa, že „zlatá éra“ obchodných vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a Čínou je ohrozená. Bývalý premiér David Cameron považoval Čínu za potenciálneho partnera pri podpore svojho projektu Northern Powerhouse a pri obnove jadrovej energie v Británii, ale súčasná premiérka nezdieľa toto nadšenie. Môže to súvisieť aj s tým, že minulý mesiac Biely dom označil Čínu za „strategického konkurenta“ a pochybnosti o spolupráci s Čínou existujú aj v Paríži.
‘Golden era’ of UK-China trade links in peril
SO 27. 1. 2018
Internetový portál denníka The Washington Post informoval o dvojdňovej návšteve amerického ministra obrany Jima Mattisa v Hanoji, kde sa okrem iného stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu Nguyen Phu Trongom a informoval sa o spolupráci vietnamských a amerických lekárov pri liečení ľudí, postihnutých Agent Orange a inými defoliantmi, ktoré používala vo Vietname americká armáda. Chemikálie spôsobili strašné zdravotné dôsledky a vrodené deformácie viacerých generácií Vietnamcov.
Vietnam War loomed over Mattis’s two days in Hanoi
SO 27. 1. 2018
Internetový portál amerického denníka The Wall Street Journal informoval o tom, že Izrael sa snaží nájsť spoločný jazyk s arabskými štátmi, ktoré sa stavajú proti rozpínavosti Iránu na Strednom východe. Pre Izrael, ktorý nemá diplomatické vzťahy s väčšinou susedov, sa sociálne médiá stali prostriedkom, ako sa angažovať s Arabmi a posilniť rastúce zosúladenie s sunnitskými moslimskými arabskými štátmi. Najvplyvnejším z týchto štátov je Saudská Arábia. V posledných rokoch Izrael, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty posilnili spravodajskú spoluprácu v boji proti Iránu.
Israel Tries Arabic Outreach, Gets Mixed Response
Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu