Aby to znelo presne: „America is back and ready to lead the world“ /Amerika je späť a pripravená viesť svet/. To sú slová nového amerického prezidenta Joea Bidena a zrejme by nám všetkým malo byť jasné, čo sa tým myslí. Nuž ja osobne presne neviem, čo tým chce básnik povedať, ale dalo by sa usudzovať akousi spätnou logikou, že donedávna nebola Amerika späť a teda ani svet neviedla… Nijaké iné vysvetlenie mi z toho nevychádza. Ale jasne sa tým však naznačuje, že za posledné štyri roky stiahol Donald Trump Ameriku kamsi do úzadia a teda zo zákopu ťažko mohol viesť planétu do krajších zajtrajškov…
Istotne si pamätáme jeho dve iné heslá /bez sloganov to jednoducho nejde ani „demokratickým“ politikom/.To prvé a pompézne bolo celkom obstojné: America First /Amerika predovšetkým/, a to druhé dodávalo tomu prvému akúsi energetickú silu: MAGA /Make America great again – Urobme Ameriku znovu veľkou/. Zdá sa mi, že Trumpove heslá boli lepšie, možno až oveľa lepšie. Ktorý politik, ak sa dostane na najvyššiu mocenskú úroveň, by si neželal, aby mu nešlo v prvom rade o osud jeho národa či štátu. Podobné heslo by mal používať hociktorý popredný politik či aspoň vychytený politický funkcionár, ak už sa v tejto dobe dá ťažko hovoriť o štátnikoch, je ich totiž vo svete menej ako šafranu. Takže, ak vyhlásite program, že si želáte, aby vaša krajina bola na prvom mieste, to zároveň znamená, že si želáte, aby sa o tú novú kvalitu pričinil celý národ. Iba tak môžete urobiť z krajiny, zo štátu či národa novú kvalitu.
Donald Trump tým prvým sloganom priznal, že Amerika do jeho nástupu nebola first, teda v popredí, alebo presnejšie mal taký pocit, že sa s jeho veľkou krajinou niečo stalo, že sa napr. priveľmi angažovala vo svete najmä vojnami a tým stratila na svojej energii vo svojom vlastnom vnútri. No a preto pridal to druhé heslo: Američania mali urobiť Ameriku znovu veľkou. Jedno heslo dopĺňalo druhé a naopak. Malo to celkom slušnú logiku. Niečo sa Donaldovi podarilo, viac nie, lebo zasiahla aj ruka pandémie. Potreboval ešte štyri roky možno by bol Ameriku spolu s Američanmi dostal dopredu. Pravdaže, bol a zostáva narcisom, veľa si myslel a možno aj myslí, najmä o sebe.
No Joe Biden vyhlásil – bez toho, aby naďalej a v tichosti či skromnosti stavil na pokračovanie či dokonca až na napĺňanie Trumpových hesiel a najmä, aby si uvedomil realitu dnešného sveta –, že Amerika je späť a znovu je pripravená riadiť svet…!
Nezdá sa vám, že Bidenov slogan je oveľa, ba až priveľa nabubrenejší než boli oba Donaldove slogany?
Čo to vlastne znamená, že Amerika je späť a k tomu ešte ďalšie slová, že je pripravená znovu riadiť svet?
Joe Biden sa mýli alebo nepochopil, že síce môže hlásať takéto slová, možno že má v záhrení ešte ďalšie, ale robiť si nárok na vedúci úlohu vo svete, či dokonca vyhlasovať, že Amerika bude znovu viesť svet, je doslova a do písmena smiešne. Amerika začala upadať a strácať to pôvodné, ak už teda prijmeme spojenie, že vedúce postavenie vo svete vo chvíli, keď sa pustila do naprávania problémov sveta vojnami, keď zmilitarizovala svoju politiku a zvlášť politiku zahraničnú. Nikdy v dejinách žiaden štát, ktorý sa vydal na „opravu sveta“ vojenskou silou, túto svoju vysnenú úlohu nielen že napokon nezvládol, ale prehral či už z krátkodobého, ale najmä z dlhodobého hľadiska. Amerika svojimi vojnami nepredstaviteľne ublížila národom a štátom, ktoré napadla a napokon tým zasiahla aj samu seba. Nik tak kruto nezaplatil za americké intervencie stá tisícami ľudských obetí ako občania Afganistanu, zvlášť Iraku, pravdaže Líbye, ale aj Sýrie či Jemenu, slovom všade tam, kde sa Amerika pokúsila uplatniť svoju šokujúcu terapiu regime change /zmena režimu/, ktoré vymyslela partia povestných neokons ešte za Busha juniora. Naďalej sa zdá , že z tej tragédie sa do určitej miery dokázal poučiť Donald Trump, ale nie Joe Biden.
Pravdaže , ak by som chcel byť priveľmi prepiaty ,tak by sa dalo napísať, že Bidenovi sa ani čudovať nemožno. Len si všimnite, ako sa od prvých hodín, čo vošiel do Oválnej pracovne Bieleho domu, začal správať: podpisoval jeden dekrét za druhým, a aj keď to ústava na počiatku vládnutia bez Kongresu umožňuje, správal sa ako typický autoritatívny vládca. Mal pred sebou kopce dekrétov a podpisoval ich rýchlosťou blesku. Niektoré, napr. o ochrane klímy, boli na mieste, iné, najmä týkajúce sa naplneniu hesla, že Amerika je späť a začína znovu viesť svet, doslova úbohé a nesplniteľné. Svet sa predsa zmenil. Sú tu iní a veľkí hráči, aj keď, pravdaže, z Bidenovho pohľadu nepoužiteľní, nechápaví a teda pre Ameriku neprijateľní. Ak by sa dalo ponoriť do jeho myslenia, tak by sme tam určite našli veľmi jednoduchú skladačku, možno až premisu. Svet by bol vtedy v poriadku, keby jednoducho neexistovali žiadni nepriatelia Ameriky. /Skôr je pravdou opak: Amerika by bez nepriateľov ešte rýchlejšie skolabovala/. Je to ale už utkvelá predstava s pôvodom v časoch studenej vojny, vtedy sa to dobre hralo. /Napokon, prečo nepoužiť starú zbraň aj teraz, že?/. Amerika a Západ boli akože na výslní a ostatok sveta sa len nadšene prizeral „neuveriteľnému úkazu“. Prezident Ronald Reagan, ten slabučký hollywoodsky herec, ktorý rozmýšľal v krátkych a úderných bontónoch , „zažiaril“ aj jedným zvlášť vydareným. Vraj, keď sa pozrie pred seba a teda do ohromnej diaľky, neviem, či sa pozeral z domovskej Kalifornie alebo už z Washingtonu, na tom najvyššom vŕšku vraj uvidel Ameriku ako najjasnejší bod svetla. Joe Biden mi veľmi Reagana pripomína, aj keď ten bol republikánom a Biden sa pasuje do pózy akéhosi progresívneho socialistu. /Aby sme mu neublížili, že je nebodaj v Demokratickej strane ideologicky príliš naľavo/. Nuž nech si teda tie heslá užíva, nech sa nimi poháňa, ale Amerika nebola vzadu a teda netreba hovoriť, že je späť, ale svet už viedla a dopadlo to tragicky. Ako som už spomenul.
Lenže, nejde iba o heslá. Ide o to, čo sa za nimi skrýva. Ak Donald Trump nezačal ani jednu ďalšiu vojnu, aj keď v Sýrii mal k tomu veľmi blízko, no spôsobil vo svete množstvo problémov obchodnými vojnami, sankciami a tzv. sólovými vraždami/pozri najmä Irán/, spočiatku spomínal aj iné heslo.
Tvrdil že Amerika už nemôže robiť svetového policajta!
Vtedy ma tieto jeho slová zasiahli, lebo na plné ústa povedal to, čo bolo pravdou a nimi riadne vystrašil tú armádu analytikov, stratégov, komentátorov a tých členov všemožných think-tankov /povestné zásobárne myšlienok/, ktorí vojenské akcie Ameriky vo svete označovali ľubozvučnými vyjadreniami. Malo ísť a aj, bohužiaľ, ide, o tzv. misie, či dokonca sa na označenie vraždenia z výšky používalo to odporné spojenie, tzv. humanitárne bombardovanie a pravdaže za potlesku a úbohých výkrikov o tzv. spoločných hodnotách či o ochrane ľudských práv… Keď sa nie až tak veľmi dávno spýtala jedna reportérka tej známej pani Madeleine Albrightovej či sankcie proti Iraku, ktoré si odhadom vyžiadali aj okolo päťsto tisíc detských obetí, odpovedala, že zakaždým ide o zložitú voľbu, ale že to stálo za to… /Jej slová si možno pozrieť na videu/. A vtedy mala byť Amerika akože ešte na výslní, aj vtedy viedla svet…
Ak je teda podľa Bidena Amerika späť a chystá sa znovu viesť svet /ktovie kam/, mohlo by to znamenať iba jediné: musí sa vrátiť do nedávnej minulosti, teda do doby, keď bol Joe Biden viceprezidentom Baracka Obamu a spolu s vtedajšou ministerkou zahraničia, tou večne nespokojnou Hillary Clintonovou rozpútali tzv. arabskú jar, ktorej výsledok je tragický. Problém je v tom, že ak slová o opätovnom vedení sveta vysloví vraj najmocnejší muž planéty, tak to treba brať vážne. No a svet by sa mal na nový útok US demokracie pripraviť…
Zatiaľ dosť narýchlo som si prezrel „kádrové profily“ Bidenových spolupracovníkov, najmä tých, ktorí majú viesť americkú zahraničnú politiku a majú teda napĺňať Bidenove heslo. Časť amerických komentátorov ich, pravdaže, ohromne vyzdvihuje a chváli. Napr. taký Tony Blinken, to je nový minister zahraničia, ktorý vystriedal pyšného Mikea Pompea. Na prvý pohľad je to diplomat ako vystrihnutý z učebnice britskej, teda tej „najjemnejšej“ diplomacie. Je na prvý pohľad akože sympatický, úhľadný, dokonca štíhly a občas sa aj usmeje, len z času na čas alebo z ničoho nič prejde jeho úsmev do polohy nezastaviteľného „tvrďasa“. Má byť Bidenovou pravou rukou v cielenom napĺňaní hesla o znovuzrodenom vedení sveta Amerikou. Tony má vraj ohromnú prednosť, lebo je polovičným Európanom. dokonca má aj polomaďarský pôvod a dlho žil s matkou aj v Paríži, čo znamená, že vie dobre po francúzsky, a teda je len logické, že rozumie Európe a vie, ako ju treba viesť… /Jens Stoltenbereg-šéf NATO bol, pravdaže, vo vytržení, keď mu Biden telefonoval a ubezpečil ho o tom, že Amerika aspoň za jeho vlády pakt NATO neopustí/. Preboha, veď to by bola pre planétu väčšia pohroma než Covid-19. /Bidenov telefonát s Putinom bol, pravdaže, už o niečom inom. Šéf Kremľa mal nadobudnúť pocit, že to Joe s jeho heslami myslí vážne, že teda Rusko, či chce alebo nie, bude musieť už hneď teraz rátať s americkým odporom proti ruskej politike, tak vnútornej /pravdaže spomenul aj pseudodisidenta Navaľného, ako inak, že/ no a najmä proti ruskej zahraničnej politike./ Aspoň, že sa Bidenovi a Putinovi podarilo predĺžiť platnosť zmluvy o strategických zbraniach./ A Bidenov muž, Blinken to má mať namierené nielen v prvom rade proti Rusku, Číne, Iránu, Severnej Kórei, Venezuele, menej už možno proti Kube, slovom proti tým, čo Amerike vo vedení sveta prekážajú /ale aj arabskému svetu/. Už dávnejšie, keď ešte bol iba Bidenovým poradcom, sa vyjadril, že Amerika neurobila dosť v Sýrii… Je jasné, ako to myslel. Slovom pri moci je stále ten Amerikou nenávidený Bašár Asád, pravdaže aj za pomoci Moskvy a to sa predsa neodpúšťa… Keby to nebolo tragické, tak by sa človek musel zachvievať od smiechu. Tento Blinken vyzval Rusko a Turecko, aby rešpektovali „suverenitu“ Líbye /suverenitu, ktorú zničili spolu s Londýnom a Parížom/, a aby stiahli z krajiny svojich vojakov. Turecko sa netají vojenskou pomocou tzv. ústrednej vláde v Tripolise, no Rusko popiera svoju vojenskú účasť /má ísť iba o tzv. žoldnierov pod názvom Wagnerovci/, ale je na strane maršala Haftara v Tobrucku, čo je akási druhá vláda…
Je tam ešte jeden veľmi špecifický hráč. Volá sa William Burns a verte, či neverte trochu si ho pamätám aj z Bratislavy. Je to kovaný diplomat a medzi skupinou novinárov pôsobil až priveľmi distingvovane. Treba si pamätať, že má veľmi dobré vzťahy s Clintonovcami a zvlášť s Hillary, ktorá na neho aj ako ministerka zahraničia nedala dopustiť. Sprevádza ho aureola priam diplomatickej hviezdy. Takže keď si Biden vyberal z množstva ľudí, ktorí by mali stáť pri ňom a začali by uskutočňovať jeho heslo o opätovnom vedení sveta Amerikou, tohto chlapíka obísť nemohol. Joe Biden však prekvapil. Tipoval som, že ho pošle do OSN za amerického veľvyslanca, aby tam presadzoval americké vedenie sveta, no dostal oveľa onakvejší „flek“. Tento celoživotný diplomat sa stal novým riaditeľom tajnej služby CIA…!
To, že bývalý riaditeľ CIA Mike Pompeo bol ministrom zahraničia v Trumpovej vláde, sa mohlo považovať za poriadne pritiahnutie za vlasy, ale aj z tohto možno pochopiť, ako to vlastne funguje. Keď sa na stoličku ministra zahraničia dostane bývalý hlavný agent, nemôže to byť aj naopak?
A je to tu: bývalý špičkový diplomat bude hlavným US agentom!
Žiarovka sa teda rozsvietila. Burns napísal pred časom knihu, veď prečo nie. Má názov The Back Channel /Zadný kanál/, s podtitulom Memoáre americkej diplomacie a možnosť jej obnovy… A v nej sa možno od dlhoročného diplomata o. i. aj dočítať, že na presadzovanie cieľov politiky /má na mysli jasne politiku americkú / je dôležité používať aj tú povestnú tzv. soft power /mäkkú silu/ a s ňou ruka v ruke aj špionážne zbieranie informácií a v neposlednom rade aj tajné para militarné operácie…
Burns verí, že diplomacia a špionáž sú dve strany jednej mince…!!!
Nuž povedzte, ak niečo také napíše bývalý kvalitný diplomat, nezaslúži si, aby sa stal riaditeľom CIA?!
A teda môže ešte niekto pochybovať o tom, že Bidenovo heslo, America is back a že sa Amerika znovu chystá viesť svet, nemožno naplniť…?
/Len sa ešte porátať s tzv. domácimi teroristami, ako prívržencov, ale aj voličov republikána Donalda Trumpa označujú Bidenovi demokrati…/