Princípy demokracie a náš volebný systém

Blížia sa parlamentné voľby, významná udalosť, ktorá závažne ovplyvňuje život spoločnosti. Preto chcem povedať niekoľko myšlienok k platnému volebnému systému, o ktorom aj výsledky posledných volieb nasvedčujú, že je nedemokratický a protiústavný. Koaliční politici pritom často vyhlasujú: vláda vládne z vôle občanov, pretože na to dostala mandát v demokratických voľbách.

Blížia sa parlamentné voľby, významná udalosť, ktorá závažne ovplyvňuje život spoločnosti. Preto chcem povedať niekoľko myšlienok k platnému volebnému systému, o ktorom aj výsledky posledných volieb nasvedčujú, že je nedemokratický a protiústavný. Koaliční politici pritom často vyhlasujú: vláda vládne z vôle občanov, pretože na to dostala mandát v demokratických voľbách.

Demokracia už v starogréckej filozofii je proklamovaná ako forma vlády ľudu, pri ktorej platí princíp o podriadení sa menšiny väčšine. Demokratický charakter vlády a vládnutia v našom štáte je stanovený v Ústave SR. V čl. 1 ods. 1 sa hovorí, že Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát a čl. 2 ods. 1 dokonca znie: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“

U nás je to, žiaľ, iba zbožné želanie väčšiny občanov. Súčasný volebný systém nie je demokratický, ale „aristokratický“, v ktorom vládne malá menšina nad väčšinou. Dokonca ide o vládu predsedov koalično-politických strán, ktorí svoje záujmy a svoje ciele dosahujú prostredníctvom koaličných poslancov a ministrov, používaním príkazných mandátov. Celý vládnuci systém je uspôsobený tak, aby paralyzoval politickú aktivitu a prirodzené záujmy početných skupín obyvateľstva a znemožňoval im účasť na politicko-ekonomickom živote spoločnosti. Aj posledné voľby sú jasným dôkazom, akým mechanizmom dochádza k zmanipulovaniu volieb za účelom získania nadvlády skupiny „aristokratov“ nad značným počtom živoriacich radových občanov.

Potenciál voličov zapísaných vo volebných zoznamoch v roku 2010 bol vyše 4 300 000 občanov. Podľa výsledkov volieb platných hlasov bolo iba 2 529 385 občanov, t. j. iba 58, 83 %, z čoho vyplýva, že volieb sa nezúčastnilo 41,17 % občanov, ktorí nemajú svojich zástupcov v parlamente. Okrem toho v dôsledku platnosti 5-percentného kvóra asi 15 %, t. j. vyše 390 000 voličom neboli ustanovení poslanci v parlamente, ktorým voliči pri voľbách delegovali svoju právomoc v zmysle Ústavy SR, čl. 2 odst. 1. Ešte výraznejšie sa oslabovanie, resp. porušovanie princípov demokracie prejavuje pri porovnaní počtu koaličných poslancov, ktorí získali politickú moc v parlamente a vo vláde, s celkovým počtom voličov zapísaných vo volebných zoznamoch. Tento podiel je iba 26 %, t. j. jedna štvrtina z celkového počtu občanov s volebným právom.

Kde a ako sa teda uskutočňujú princípy demokratickej formy vlády väčšiny nad menšinou? Je to práve naopak, vládne menšina nad väčšinou. Ide výslovne o „aristokratický“ mechanizmus spôsobu vládnutia, čo je v rozpore s Ústavou SR. Nedemokratické výsledky volieb podľa súčasne platného volebného poriadku boli zapríčinené okrem drahej, zavádzajúcej a neserióznej kampane predovšetkým:
– neúčasťou veľkého počtu občanov na voľbách;
– ustanovením 5 % kvóra pre účasť politickej strany v parlamente;
– jediným volebným obvodom, v ktorom si kandidátku navrhujú politické strany, a nie občania podľa optimálne stanovených  územných volebných obvodov.

Neúčasť občanov vo voľbách je veľmi nezodpovedná. Kto nevie pochopiť, že takýmto činom negatívne ovplyvňuje nielen svoje sociálne pomery a práva, ale aj svojich spoluobčanov, musí byť značne politicky negramotný. Protestovať proti politike vládnucich „aristokratov“ neúčasťou vo voľbách je príliš primitívny omyl, ktorý nepriamo prispieva k ich víťazstvu.

Ak má byť volebný systém demokratický a spravodlivý, musí obsahovať ustanovenie, ktoré uloží všetkým občanom nie povinnú, ale zodpovednú a aktívnu účasť vo veľmi významnom celospoločenskom referende, akým voľby sú, kde sa deleguje právna subjektivita občanov na ich zástupcov v najvyšších zákonodarných a vládnych orgánoch.

Nedemokratický prvok vo volebnom zákone je aj 5-percentné kvórum pre účasť politických strán v parlamente. Toto ustanovenie slúži na obmedzenie politických a zákonodarných aktivít menších politických strán tým, že blokuje účasť ich volených zástupcov v parlamente. Je to v rozpore s č. 2 ods. 1 Ústavy SR. Z toho vyplýva, že uvedené ustanovenie volebného zákona je protiústavné. Argument, že kvórum má obmedziť počet politických strán v parlamente, je zavádzajúci. Toto je nutné riešiť pri schvaľovaní a registrácii strán pre voľby podľa ich politických programov. Program politických strán mal by byť zameraný predovšetkým na riešenie akútnych ekonomicko-sociálnych problémov spoločnosti. Strany s recesistickým, nehumánnym ideologickým a občiansky irelevantným programom, resp. nepočetným zázemím, nepatria do politiky.

Ešte výraznejšie obmedzenie politickej aktivity veľkej väčšiny občanov na vládnej výkonnej moci je pri nedemokratickom ustanovení členov vlády. Na tento účel slúži koaličný systém. Tento systém umožňuje zoskupenie do parlamentnej väčšiny nie podľa víťazstva vo voľbách alebo príbuzných sociálno-ekonomických programov, ale na základe záujmov a sympatií vodcov politických strán bez zreteľa na ich predvolebné programy, kde kritériom je iba väčšinový počet poslancov parlamentných strán. Koaličný systém je proces ustanovenia vlády iba podľa návrhov zástupcov koaličných strán, čo mení demokratický charakter vlády  na vládu „aristokratickú“, vládu finančných magnátov.

V posledných voľbách vznikla koalícia štyroch strán, ktorú volilo iba 26 % z celkového počtu zapísaných voličov. Ako to zodpovedá č. 2 ods. 1 Ústavy SR, podľa ktorého štátnu moc majú  vykonávať občania prostredníctvom svojich zástupcov v ústavných parlamentných a vládnych orgánoch? Vláda, ktorá má iba 26 % voličskú základňu, nemôže o sebe vyhlasovať, že je zvolená z vôle väčšiny ľudu. Takéto vyhlásenia vládnucich politikov sú nemorálne a kto to tvrdí, nezaslúži si dôveru občanov.

Súčasný volebný systém  je aj veľmi drahý. Ťažko je túto drahú volebnú hru pochopiť, keď štát je chudobný a väčšina občanov nemá na lieky, na vzdelanie, na bývanie a ďalšie existenčné životné potreby. Na financovaní politických strán by sa mali zúčastňovať iba ich členské základne. Politická strana s dobrým, spravodlivým a morálnym programom v sociálnej politike si dokáže získať širokú členskú základňu, a prostredníctvom nej aj potrebné finančné prostriedky na demokratické voľby a svoju existenciu.

Krátko pred voľbami zrejme nie je možné prestavať rozporný „aristokratický“ volebný systém na demokratický. Myslím si však, že uvedené myšlienky by mohli zorientovať zákonodarcov a občanov už pri budúcich parlamentných  voľbách. Aby sme sa mohli domôcť svojich autentických, ústavou garantovaných občianskych práv, a tým aj ukončiť vládu finančných skupín a arogantných, sociálne bezcitných politikov.

Foto: Emil Polák

 

(Celkovo 10 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter