V nedeľu 21. septembra sa otvoria brány jubilejného 50. ročníka Bratislavských hudobných slávností (potrvá do 12. októbra). Toto najvýznamnejšie slovenské hudobné podujatie vážnej hudby v prvých ročníkoch nesúce názov Bratislavská hudobná jar a od 70. rokov vďaka vtedajšiemu riaditeľovi SF Ladislavovi Mokrému začlenené do Európskej asociácie festivalov sa teší významnej prestíži v zahraničí a obľube domácich priaznivcov vážnej hudby. Pre nich je predčasným (keďže sa koná na jeseň) vrcholom koncertnej sezóny a na zážitky, ktoré ponúka, spomínajú potom ešte dlhé roky.
Za päť desaťročí existencie festivalu sa všeličo zmenilo . Napríklad sa obmedzila predimenzovaná variabilita koncertných priestorov, v ktorých si často koncerty časovo konkurovali, z programu sa vylúčila formálna účasť reprízových predstavení opery SND, menili sa riadiace orgány festivalu (na poste predsedu od Alexandra Moyzesa po súčasného Vladimíra Godára), medzinárodná súťaž mladých interpretov sa zmenila z Interpódia na New Talent, z množstva priebežných tlačoviek, na ktorých sa dalo diskutovať s účinkujúcimi, zostali len úvodná informačná a záverečná hodnotiaca tlačovka pre novinárov. Takmer zanikli početné či už priame alebo zo záznamu vysielané rozhlasové a televízne prenosy. Zostalo však to podstatné – vysoká umelecká úroveň festivalu.
Program jubilejného ročníka je dôstojným príspevkom a vzdaním holdu tomuto podujatiu. Predovšetkým v oblasti symfonických koncertov sa priam hemží významnými telesami a dirigentmi najväčšieho svetového rangu. Hneď na otváracom koncerte budeme počuť Izraelskú filharmóniu so slávnym indickým dirigentom Zubinom Mehtom (v širšej verejnosti známym ako dirigentom koncertov troch tenoristov – Pavarottiho, Dominga a Carrerasa). London Symphony Orchestra bude dirigovať slávny Valery Gergiev, Českú filharmoniu Jiří Bělohlávek, Viedenských filharmonikov Peter Schneider. Kvalitnými by mali byť aj Budapest festival orchestra s Ivánom Fischerom, Orchestra Symfónica de Barcelona, Orchestre National de Lyon a Čajkovského Veľký Symfonický Orchester s Vladimírom Fedosejevom. Do programu symfonickej časti prispejú aj Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina a tri koncerty Slovenskej filharmónie. Osobitnú pozornosť priaznivcov operného spevu vyvolá koncert čestnej predsedníčky festivalu a najvýznamnejšej slovenskej opernej hviezdy v histórii Edity Gruberovej. O zastúpenie komornej hudby v programe sa pričinia hlavne slovenské zoskupenia (Warchalovci, Quasars Ensemble, Mucha kvartet), pre priaznivcov zborového spevu vystúpi Spevácky zbor mesta Bratislava v prevahe so slovenským programom (Krajčí, Hatrík), kým Lúčnica zasa v rámci koncertu Žilinčanov. Istou raritou bude koncert nazvaný Súboj dvoch organov a na pomedzí vážnej a ľudovej hudby koncert zoskupenia Triango. V recitáloch inštrumentalistov a vokalistov sa predstaví mladý slovenský klavirista Matej Arendárik, slávna huslistka Julia Fischer, maďarskú poéziu v piesňach (od starších slovenských skladateľov a Bartóka) zaspieva Helena Becse Szabó.
Spomínaní umelci a hudobné telesá ponúkajú bohatý repertoár rôznorodý tak z hľadiska národného ako časového (slohového). Treba oceniť, že organizátori (a dúfam, že to po festivale bude možné povedať aj o publiku) nepodľahli hystérii a psychóze a nevadilo im (na rozdiel od istého starostu mesta a istého prezidenta), že na podujatí odznie množstvo ukážok z klasickej ruskej hudby od velikánov Musorgského, Stravinského, Šostakoviča, Prokofieva a Rachmaninova a že spravodlivo ocenia aj jedného z najväčších dirigentov súčasnosti Gergieva, ktorý sa hrdo hlási k svojmu, u nás neobjektívne démonizovanému prezidentovi. A tak vysokokvalitné hudobné umenie sa stane na dva týždne hojičom rán, ktoré nám (niekedy z vlastnej viny, ale väčšinou z viny iných) uštedruje náš každodenný život.