PET fľaše zálohované pre imidž

Priatelia Zeme pre nás vybojovali zachovanie teoretickej možnosti vrátiť PET fľaše a plechovky v obchodoch za nulovú hodnotu. Namiesto do kontajnera určeného na plasty smieme tieto obaly odovzdať u predajcu, ak ten bude ochotný ich prijať. (A odhodiť do svojho kontajnera.)

Foto: Priadza z recyklovaného plastu. Neskôr možno váš sveter.
Zdroj foto: etsy.com

       „Nová vyhláška o zálohovaní je iba návratom k stavu, aký platil až do platnosti nového zákona o obaloch,“ hovorí predseda Priateľov Zeme Martin Valentovič.Táto na prvý pohľad akoby zbytočná vymoženosť bola totiž kedysi zakotvená v zákone. Dláždila legislatívnu cestičku k výkupu PET fliaš a plechoviek za nenulovú hodnotu, ktorá sa v zahraničí osvedčila ako dobrá motivácia a nástroj efektívnejšieho zberu recyklovateľného odpadu. Stačilo doplniť sumu a mohlo sa začať vykupovať.

„Najväčšie úspechy sme dosiahli ešte za druhej Dzurindovej vlády, keď bolo zálohovanie pripravené legislatívne do toho štádia, že stačilo už len stanoviť nenulovú zálohu. Avšak na to vtedy ministerstvo nemalo dosť odvahy,“ spomína M. Valentovič. „V ďalších štyroch rokoch ministerstvo od tohto stavu ustupovalo. Nový zákon o obaloch, prijatý na sklonku minulej vlády, je toho dobrým príkladom. Nepodarilo sa nám v ňom udržať dosiahnutý legislatívny stav. Takže z tohto hľadiska je udržanie novej vyhlášky na úrovni starej úspechom.“

Po tom, čo zmienka o zálohovaní PET fliaš a plechoviek v máji 2010 vypadla zo zákona o obaloch, neplánovali ju uviesť ani v novej vyhláške. Aktivisti presadili aspoň jej zotrvanie v tomto dokumente nižšej právnej sily. Vyhláška tým pádom nie celkom sedí so zákonom… a cesta k výkupu plastových fliaš (t. j. k motivujúcemu finančnému rozdielu medzi odhodením fľaše na zem a odovzdaním do separovaného zberu v obchode) nie je o nič kratšia ako doteraz.

Povedzme si to polopate: Sme takmer tam, kde sme boli doteraz, možno o dáky krok späť. (Napríklad, ak podľa starého zákona mali obchody PET fľaše prijímať, dnes môžu, ale nemusia.) Verejnosť sa zato v januári z médií dozvedela, že na ministerstve osobne rokovali s environmentálnymi aktivistami a prijali ich pripomienku. Mimochodom, v relatívne „neškodnej“ veci, ktorá nepredstavuje žiaden veľký ústupok od vlády a zatiaľ ani žiaden veľký výdobytok pre životné prostredie, iba zachovanie statu quo. Vlk neskapal od hladu, koza ďalej bečí.

Foto: Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd)
Autor foto: SIAT/Nina Bednáriková

       Čo tam po tom. Dôležité je iné – aha, ako Nagyov rezort ústretovo komunikuje. Záležitosť má aj v detailoch príchuť exemplárneho prípadu a nesie rukopis PR manažéra (alebo aspoň niekoho, kto si prečítal knižku o public relations). Svojím zámerom sa ministerstvo ani veľmi netají. Správa z dielne Odboru komunikácie MŽP SR o rokovaní s Priateľmi Zeme 11. januára, ktorú si môžeme prečítať na internetovej stránke rezotu, sa končí nasledovným konštatovaním: „Snahou ministerstva je naďalej aktívne spolupracovať s mimovládnymi organizáciami pri hľadaní spôsobov ako vyriešiť najzávažnejšie problémy v oblasti separovaného zberu, s cieľom prinavrátiť rezortu životného prostredia pozitívny imidž.“

Okamih, keď efektívnosť separovaného zberu predbehne v rebríčku priorít imidž MŽP, spoznáme jednoducho: Rozbehne sa debata o uzákonení výkupu PET fliaš a hliníkových plechoviek za nenulovú hodnotu. Pre prípad, že táto situácia raz nastane, ponúkame zopár argumentov.

Ilustračné foto: www.monoscope.com

(Celkovo 10 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter