Podobenstvo o návrate strateného syna je všeobecne známe. V našej histórii má postava Svätoplukovho „strateného syna“ Mojmíra dokonca silu magickej legendy. So zdôrazňovaním rodovej rovnosti nám tu však nedávno (ako pýr v trávniku) vyrašila importovaná prezentácia „silnej zostavy“. Nie náhodou ženského rodu. Lebo to naše – „slovenskô“ – vychádza paradoxne z uhorskej tradície tzv. erdeg báb. Čertovské ženské v maďarčine majú jazyk nielen podrezaný, no ošľahaný najmä štipľavou (csípös) paprikou. Relácia Silná zostava vysielaná na obrazovke našej verejnoprávnej televízie sa zrodila z akej potreby či z akej tradície? Dramaturgia to vie. My ostatní môžeme iba hádať… Môžu to byť priadky, môžu to byť spomienky na mlátenie prázdnej slamy v stodole gazdu, no môžbyť to vychádza z onakvejšej potreby. Cé – je správne, priatelia! Fitnes centrá boli v apríli zatvorené, tak tie „naše najsilnejšie“ vypotili (poriadne zamaskované, aby ich nik na ulici nespoznal) spod rúšok tak skvostné perly ducha, že ani sviniam by ich nebolo hodno hádzať…
Moderátorka tej (s prepáčením diskusnej relácie RTVS) Veronika Cifrová Ostrihoňová otvorila tému – naliehavú a celkom isto zaujímavú pre všetky dámy – o Ruskej federácii v súvislosti s putinovskou propagandou. A jedna z jej (tentoraz len troch) hostiek – výskumná pracovníčka v GLOBSECu – Katarína Klingová bohorovne tvrdila, že základom ruskej agendy je rozvrat spoločnosti. „Rusko má v záujme podrývať naše demokratické procesy“ – myslí si agentka nenávisti. Podľa nej sú schopní použiť „hociake páky, aby to spravili“. Tetušky si potrkotali, dopracovali sa až k tvrdeniu, že „na Slovensku nepôsobí proamerická propaganda“. To nehodno komentovať… Stačí im pripomenúť postreh Madeleine Albrightovej: „V pekle je špeciálne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.“
Pochopil som však pritom pôvod i poslanie takýchto holubičiek, poletujúcich po mediálnom nebíčku. Veď máme mesiac máj – lásky čas! S tradíciou stavania májov i bozkov pod rozkvitnutou čerešňou. No práve najvoňavejší mesiac prináša Noc čarodejníc. Áno, prvá májová noc z 30. apríla na 1. mája je spájaná i s mocou temných bytostí. „Počas tejto noci sa stretali všetky čarodejnice a strigy z okolia na tmavých miestach, aby si dohodli stratégiu, ako zničia čo najviac miest v dedine“ – hovorí etnologička Katarína Nádaská. Potvrdil to aj tohtoročný návrat stratenej dcéry. Uplynulo len zopár mesiacov odkedy sa nenápadne a bez ohlásenia vytratila zo všetkých slovenských rodinných domov. S májom však prikvitla späť. Vrátila sa potichu a nenápadne. Skúsenejšia a zrejme posilnená poznaním zo sklamania i nesplnených túžob. Vidiečania sa potešili, keďže spravodajskú TA3 môžu opäť terestriálne, voľne a zadarmo chytať na anténu. Aj za touto eskapádou stála v októbri 2020 „silná zostava“. Síce iná ako v Mlynskej doline, no akoby ju jedna mater mala… Vidinou zvýšeného zisku obmedzili generálna riaditeľka Mirjana Hron Sikimič (ktorá viedla Spoločnosť 7 Plus a bola členkou vedenia News and Media Holding), šéfka spravodajstva a publicistiky Zuzana Martináková (bývalá politička i moderátorka) spolu s vedúcou marketingu a komunikácie Oľgou Dúbravskou (bývalou hovorkyňou Markízy a výkonnou riaditeľkou OUR MEDIA SK), prístup státisícom občanom Slovenska k informáciám. Viem, tie sú tiež tovarom. A v dnešnej dobe zvlášť predraženým. Úmerne výške pridanej hodnoty. Nemám však na mysli DPH, ale pridanú hodnotu povinnej manipulácie.
Komerčná silná zostava dostala facku, verejnoprávnu zaslúžený výchovný „preplesk“ ešte len čaká. Lebo pluralitná, ozaj demokratická spoločnosť, by takúto protizákonnú jednostrannosť, zaujatosť a manipulatívnosť mala odsúdiť aj náležite potrestať. Silnú zostavu sa snažila postaviť do prvej línie aj Matovičova štvorkoalícia. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou (s jej poradkyňou Ivetou Radičovou), si mali v atlantickom salóniku svorne hrkútať o politických výšivkách Veronika Remišová, Mária Kolíková, Lucia Ďuriš a ešte aj Nicholsonová spolu s Janou Bittó i Cigánikovou. Tento spevokol pri tajomných deviatich studničkách sa však americkej veľvyslankyni v SR madam Bridget Brink akosi nevydaril…
Mne osobne sa preto oveľa, oveľa viac páči silná zostava, ktorú som v opojnej symbolickej vôni orgovánu stretol počas prechádzky na detskom sídliskovom ihrisku. Mladé maminy sa smiali a úprimne si – pozorne sledujúc drobizg – vymieňali skúsenosti so zvládaním pandémie v karanténe, s problémami dištančného vyučovania starších potomkov, s nákupmi cez internet, so všestranným použitím medvedieho cesnaku či s otázkami okolo vakcinačného ošiaľu. Túto silnú zostavu nik zámerne nevyberal, vopred ich nik na ihrisko nevyslal a nikto im ani neprikázal tému rozhovoru.
Mesiac máj je silný a čarovný. Prináša nám i Deň matiek a s ním večné hodnoty ako prirodzená krása, ženská nežnosť, materská láska, opatera i túžba múdrych matiek po mieri.
Tým televíznym aj politickým „silným zostavám“ (niet v nich rozdielu) francúzska spisovateľka a feministka Simona de Beauvoir pripomína, že: „Ženami sa nerodíme, ženami sa stávame“.
Ja však úprimnú kyticu pozdravov i vďaky posielam všetkým, ktoré zo žien rozkvitli v matky a dôstojne i obetavo sa tohto poslania zhostili.