Už roky žijeme, vo volebnom ošiali. Striedajú sa komunálne, prezidentské, potom voľby do Európskeho parlamentu a NR SR. Na politickom bojisku je živo. Politické aféry prichádzajú plánovito a niektoré aj proti vôli vládnucej garnitúry aj opozície. Politické subjekty zanikajú, aby sa následne rozmnožili. Politický boj so smútkom aj rozčarovaním sleduje pani prezidentka. Hrubosť, vulgárnosť, manipulácia s faktami sa ukazuje ako jediná cesta, ako ponížiť oponenta. Slovami sa narába účelovo bez zodpovednosti za následky. Do politického boja sa zapájajú aj inštitúcie, ktoré dosiaľ zostávali mimo.
Mimo nezostávajú média, ktoré si osvojujú právo na „jedinú pravdu“. Nuž a v príspevkoch na sociálnych sieťach a v internetových diskusiách sa prejavuje agresivita a vulgárnosť v plnej sile. Smutné na tejto situácii je, že po voľbách navzájom pourážaní politici budú musieť v záujme vytvorenia vlády spolupracovať.
Pred každými voľbami je nové zoskupenie strán. Tradičné strany strácajú na sile a novovytvorené sa prezentujú novými tvárami a programom, ktorý volič väčšinou nečíta napriek tomu, ako hovorí predseda SAS Sulík, je potrebné mať kvalitný program, aby sme vedeli po voľbách, čo budeme robiť. Zodpovedný volič má už len niekoľko týždňov, aby stačil prečítať všetko to, čo pre blaho nás voličov strany pripravili. Napríklad strana SaS pripravila 372 strán s 1 144 konkrétnymi návrhmi, strana Za ľudí 134 strán s 876 úlohami, koalícia PS/Spolu v Bode zlomu prezentuje program na 240 stranách, Sme rodina chce zaujať čitateľa na 127 stranách. Strana Smer-sociálna demokracia ako v zlom tušení pred voľbami program nepredstavila. Zhodnotenie dlhoročného vládnutia s odpočtom splnených sľubov by ukázalo skutočný obraz vládnutia v prospech občana. To čo strana nesplnila, vykreslila opozícia dostatočne zrozumiteľne.
Financovanie volieb je témou presahujúcou volebné obdobie. Zmazať nedôveru o pôvode zdrojov na financovanie volieb nepomohlo ani zriadenie transparentných účtov. Nie celkom novým fenoménom volebnej kampane sa stali informácie. Cena informácii neustále stúpa. So spisom Gorila sa pred Vianocami v roku 2011 obchodovalo za milión euro. Cena informácií súvisiacich s kauzou okolo Kočnera má zrejme cenu podstatne vyššiu. Bohužiaľ, na transparentných účtoch sa neobjaví (možno sa našiel dobrodinec, ktorý dal informáciu tak povediac zadarmo). Volebný guláš má mnohé drahé ingrediencie. Okrem informácií, ktoré musíme opatrne podávať v pravej chvíli, musí nám zostať aj na dochutenie najlepšie týždeň dva pred voľbami. Predvolebné preferencie ovplyvniť voliča nestratili na svojej sile. O tom svedčí rozruch v s prijatím aj zrušením zákona o dĺžke doby zverejňovania preferencii. V rade ďalších ingrediencií určite patria naše aj nie celkom naše printové, neprintové médiá, rozhlas, televízia ba aj reklamy, ktoré v miliónových nákladoch priam prikazujú koho voliť. Voliči, aby neupadli do nemilosti pri prieskumoch, neodkrývajú svoje preferencie a draho zaplatené šetrenia sú nanič.
Charizmatickí vodcovia sa voľáko vytratili. Predseda Smeru-SD Robert Fico zneisťuje straníkov tým, že ako predseda sa môže uchádzať o prípadné poverenie na zostavenie vlády po vyhratých voľbách. Pritom členovia sa mu skôr chcú poďakovať za prácu, ktorú na čele strany a vlády za tie roky vykonal. Neváhajú vytvoriť priestor pre ambície Petra Pellegriniho. Nuž a noví vodcovia, ktorí by zdvihli zástavu strany nedorástli ani na druhom konci .
Nie je tak dávno, čo sme volili okrem pani prezidentky bez veľkého záujmu poslancov do Európskeho parlamentu a s trochu väčším záujmom v komunálnych voľbách primátorov, richtárov aj poslancov. Bojovalo sa urputne a nechýbalo veľa sľubov, ako nám chcú kandidáti dobre, ba priam najlepšie. S úspechom sa skončili voľby pre koalíciu PS/Spolu, prehral SMER-SD, aj keď to nepriznáva. Bez veľkých emócii väčšina voličov čakala, čo nám prinesie tá dlho „očakávaná zmena“. Priniesla, a ani nebolo potrebné dlho čakať! Tak, ako mnohokrát, o prekvapenia nebola núdza. Napriek tomu, že nikto nesľuboval zvyšovať dane pre občanov a zvyšovať platy pre primátorov, stalo sa! Napriek tomu, že volebné heslá, ako zvýšime efektívnosť, nájdeme rezervy a vymeníme starú skorumpovanú garnitúru, zvýšili sa dane z nehnuteľnosti, poplatky a platy funkcionárom vo väčšine miest, kde nastúpila nová garda.
Keďže kolektívna historická pamäť sa kryje viac-menej s jedným volebným obdobím, je treba aby volič pri voľbe hlavne zhodnotil, čo zanecháva predchádzajúca vláda ako sľuby, ktoré sú v mnohých prípadoch krásne, ale nesplniteľné. Mnohé strany sa poučili a sľubujú viac demokracie, slušnosti, slobody, ktoré nevieme odmerať ani odvážiť.
V tomto predvolebnom období nám chýba dobré slovo Michala Horského, ktorý nás sleduje z politického neba. Pred voľbami v roku 2014 písal. „V práve končiacom volebnom období sme boli neraz svedkami toho, ako časť našich politických elít postupne strácala svoju dôveryhodnosť, utápala sa v žabomyších straníckych zápasoch, pričom riešenia často skôr iba predstierala. Všeobecný pocit šíriacej sa nedôvery podozrievania z korupčného jednania a oligarchizácie politického života prekrýva fakt, že – napriek tomu všetkému – pomaly predsa naša krajina napreduje.“ Určite by doplnil, že vražda Jana Kuciaka a jeho snúbenice bola obeťou, ktorá nebola márna a že prinesie očistu pre celú spoločnosť.
(Autor, Ing. Anton Julény, senior)