Viac ako tisíc demonštrantov hnutia nazývaného „žlté vesty“ je vo Francúzsku odsúdených za nepokoje. Zadržaných v priebehu demonštrácii bolo takmer 5 600 osôb.
Pri každom výročí novembrových protestov študentov v Prahe v roku 1989 či výročiach „sviečkovej manifestácie“ v Bratislave sa „spomienkari“ idú zadrhnúť od dojatia alebo od zloby nad tým, ako sa „komunistická bezpečnosť“ vyvršovala nad účastníkmi týchto akcii. Týmto argumentujú aj o neľudskosti socialistického systému voči svojim občanom a o brutalite bezpečnostných síl i moci. A toto uvádzajú aj ako jednu z príčin, prečo bolo nutné socializmus odstrániť. Hoci to bol systém bez oligarchov, bez špekulantov, bez úžerníkov, exekútorov, bez vykorisťovania, ale aj bez bezdomovcov, narkomanov a gamblerov.
Kresba: Ľubomír Kotrha
Ak sa vezmú fakty, obe vyššie spomínané demonštrácie v Československu sa neskončili porovnateľným zadržaním a odsúdením protestujúcich, ako je tomu dnes vo Francúzsku. Nehovoriac už o spôsobe použitia sily.
To nesvedčí o nehumánnosti režimu v terajšom Francúzsku? To nesvedčí o potláčaní slobody názorov občanov na vládnuci režim prezidenta Macrona? Nesvedčí to o neľudskosti režimu voči vlastným občanom?
Kde sú dnes Mikloškovia, Gálovia, Budajovia, Kňažkovia, Kocábovia a iní…? Kde sú dnes herci, speváci, hudobníci a iní „umelci“, ktorí vtedy boli zástancami ľudských práv v Československu a hľadali podporu v zahraničí? Aj takouto podporou argumentovali. Prečo sa nezastanú aspoň verbálne a otvorene francúzskych občanov, ktorí prišli demonštráciou vyjadriť svoj názor na režim v ich krajine a na politiku vládnucej moci?
Asi preto, že nie vždy im ide skutočne o humanizmus a slobodu.
(Autor je podpredsedom KSS)