Dôchodcovia iba vlani dosiahli úroveň dôchodkov z roku 1989!

Úvodný článok o druhom Verejnom vypočutí o chudobe na Slovensku nájdete tu:

„Stručne o situácii slovenských dôchodcov. Je nás viac ako milión a z tohto milióna 12 percent, tak si to rýchlo v hlave spočítajte, koľko je to je v počte, žije pod hranicou životného minima. Sedemdesiatpäť percent slovenských dôchodcov poberá dôchodok v rozsahu 190 až 400 eur, a len 15 percent má dôchodok nad štyristo eur. Stále počúvam, že priemerný slovenský dôchodok je 365 eur. Samozrejme, neviem, ako to napočítali, ale ak berieme sólo dôchodky, ktoré berie každý muž alebo žena v dôchodkovom veku, pokiaľ splnili podmienky, vyzerá to troška ináč. Napríklad slovenské ženy dôchodkyne majú priemerný dôchodok len 298 eur, slovenskí muži dôchodcovia majú priemer 408 eur a celkový priemer dôchodkov na Slovensku, sólo dôchodkov, zdôrazňujem, je 336 eur. Čiže žiadnych 365 eur, ale 336 eur. Viem, že mi budete oponovať, že je vianočný príspevok, sú dávky v hmotnej núdzi a podobne, ale pozor, to nedostáva každý a okrem toho, dôležité je to, čo dostáva dôchodca každý mesiac pravidelne, a to sú tie takzvané sólo dôchodky.

Závažný fakt: slovenskí dôchodcovia až vlani dosiahli reálnu úroveň dôchodkov, aké boli v roku 1989. Veď je to hanebné. Páni politici, dúfam, že ste ma počuli, až v roku 2011 sa to dosiahlo. Čiže celková hladina cien ide prudšie hore, ako idú hore dôchodky. Ešte jeden závažný fakt: kým priemer štátov EÚ v tom, koľko z HDP dávajú na dôchodky, je cirka 12 percent, Slovenská republika nedosahuje ani celých 7 percent.

Čo sa týka našich návrhov, keď mám byť konštruktívny, ja už mám obavy vôbec niečo hovoriť, pretože mám zlé skúsenosti z tejto parlamentnej pôdy, pretože sa tu prijímajú veci, s ktorými dôchodcovia vopred nesúhlasia, ako napríklad minulého roku, keď nás nahovárali na zmenu valorizácie, ktorá by nás obrala do určitej miery ešte aj o to málo, čo slovenský dôchodca má. Čiže, prosím vás, nezasahujte do zákona nekvalifikovanými zásahmi. Tu na tejto pôde bol prijatý v roku 2003 zákon 461. Ja osobne tvrdím, a nielen ja, myslím si, že väčšina slovenských dôchodcov, že to bol zlý zákon, nedobrý zákon, že vytvoril kategórie dôchodcov. Ako k tomu prídeme, aby sme tí, ktorí sme starodôchodcovia, boli na tom oveľa horšie ako tí, ktorí sú novodôchodcovia. Ja nie som proti druhému pilieru, ale jednoznačne môžem povedať, že nábehová krivka 9 percent bola nezmyslom a tak vyzerá potom aj hospodárenie Sociálnej poisťovne. Ako môže ináč vyzerať? Ak máte plat 500 eur a z mesiaca na mesiac dostanete len 250 eur, tak vyjdete z toho? Nevyjdete, určite. Čiže prosím vás, páni poslanci, nerobte nezmyselné zásahy už aj tak do dosť zlého zákona.

Ešte jednu vec by som chcel povedať: už by sme sa chceli dočkať z úst zákonodarcov, poslancov Národnej rady, aby už prestali hovoriť len o tom, akí musia byť zodpovední voči štátu, ja už by som rád počul, aby už raz konečne povedali napríklad, kedy budú zodpovední aj voči nám, dôchodcom.

A ešte jednu vec si dovolím povedať, aj keď to budú tvrdé slová, sú tu aj predstavitelia strán, ktoré majú v názve kresťanské strany. Ja si myslím, že mnohé zásahy tohto parlamentu do života nás dôchodcov a myslím si, že nielen nás, nemajú nič spoločné s ušľachtilou kresťanskou myšlienkou a ja im odporúčam, aby sa jej držali.

(Neautorizovaný redakčne upravovaný prepis vystúpenia Kamila Vajnorského, predsedu Jednoty dôchodcov na Slovensku na druhom Verejnom vypočutí o chudobe na Slovensku, 28. februára 2012.)

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter