Dnes bude rozsiahly štrajk proti zmenám v penziách

Očakáva sa, že tretina škôl bude zatvorená a až 2/3 univerzít zrušilo prednášky. Nebudú sa vyplácať sociálne dávky, súdy odložia pojednávania a letiská sa pripravujú na davy čakajúcich cestujúcich. Líder odborového zväzu pracovníkov verejných služieb Mark Serwotka hovorí, že to je najdôležitejší štrajk v histórii odborového zväzu, lebo „všetko, pre čo sme pracovali je pod útokom“.

Vláda sa usilovala obhájiť svoje kroky, aby upokojila situáciu. D. Cameron v parlamente povedal, že „to, čo navrhujeme je férové, je to férové k daňovým poplatníkom, ale je to férové aj k pracujúcim vo verejnom sektore, lebo chceme udržať silný dôchodkový systém vo verejnom sektore.“ Zároveň obvinil labouristov, že sa odťahujú od situácie, lebo „sú platení odbormi, tak s nimi nemôžu diskutovať“. Skutočne, Labou party má čosi, čo u nás neexistuje. Je to otázka historického vývoja. Strana má tzv. afilovaných členov, ktorými sú najmä odborové organizácie. Lenže denník The Guradian včera upozornil, že práve tie štyri odborové zväzy, ktoré dnešný štrajk vyhlásili – s členmi na školách, univerzitách a vo verejnom sektore – afilovanými členmi Labou party nie sú.

Situácia sa môže vo Veľkej Británii ešte vyhrotiť, lebo sa očakáva, že ak sa problém s penziami  pre verejných zamestnancov nevyrieši, do konca roka sa ku štrajkom pridajú aj ďalšie odborové organizácie. Tisíce pochodujúcich ľudí dnes zaplnia cesty v centre Londýna. Akcie v hlavnom meste ohlásilo niekoľko skupín vyzývajúcich na občiansku neposlušnosť. Podľa informácií z internetu sa môžu na tieto akcie zamerať anarchisti.


Úrad britského premiéra však očakáva, že do štrajku sa zapojí len každý piaty z pol milióna pracovníkov vo verejnej sfére, že tretina z 24 600 anglických škôl bude zatvorená, tretina len čiastočne a zvyšná tretina nebude štrajkom zasiahnutá vôbec. Podľa informácií denníka The Guardian asi 8000 škôl už oznámilo, že sa k štrajku pripojí a najvýraznejšie to pocíti Liverpool, kde sa to bude týkať až dvoch tretín škôl. Podobne to bude v Newcastle a v Manchesteri a v Birminghame by mala štrajkovať polovica škôl. Do 20 000 učitľov súkromných škôl by malo vstúpiť do štrajku tiež.

Britské aerolínie očakávajú problémy kvôli plánovanému vstupu 14 000 pracovníkov hraničnej kontroly do štrajku. Vedenie tohto úradu preto vydalo výzvu, aby si cudzinci radšej rozmysleli  plány priletieť do Británie. Spoločnosť Ryanair, ktorú poznáme aj zo Slovenska ako tzv. nízkonákladového prepravcu, dokonca vyzvala vládu, aby pracovníkov hraničnej kontroly i colníkov nahradila na nevyhnutný čas vojakmi, prípadne policajtmi.

Vláda tvrdí, že verejnosť tento štrajk neprijme, lebo práve prebiehajú vyjednávania s odborovými organizáciami o budúcnosť dôchodkového systému a „keď žiadali o rozhovory, seriózne sme im ich ponúkli“. Ale generálny tajomník odborovej centrály TUC Brendan Barber vyhlásil: „Naše odhodlanie je absolútne a chceme tak dosiahnuť spravodlivé a férové riešenie, hoci nikto nechce vidieť naše školy a úrady práce zatvorené“.

Tak vláda, ako aj odbory chcú vyskúšať aj toleranciu verejnosti k takémuto protestu, aby podľa toho „nastavili“ svoju ďalšiu stratégiu. Nemenovaný, ale vysoko postavený predstaviteľ vládnucich konzervatívcov pre The Guardian povedal, že vláda to berie ako skúšku, pretože ľudia „vo vnútri“ sa obávajú, že ak by štrajky prerástli do dlhodobých, mohlo by to ohroziť oživenie ekonomiky: „Čakáme na reakciu verejnosti a naša stratégia by mala byť nekonfrontačná, budeme argumentovať verejnosti, ale nie provokovať odborárov.“

Ekonómovia varujú pre negatívnymi dopadmi na ekonomiku, keďže po zatvorení škôl budú stovky tisícov rodičov školopovinných detí nútené zostať doma a nepôjdu do práce.

Foto: Elizabeth Washburn

(Celkovo 11 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter