Bankári už zasa berú viac

Keď som si to minulý týždeň prečítal, myslel som, že sa mi sníva. Lenže nie je to tak. To, čo napísali The Financial Times – prestížne britské ekonomické noviny, ktoré nikto nebude ani náhodou upodozrievať z nepriateľského postoja k finančnému sektoru – je úplná pravda. Ide totiž o výsledky analýzy spoločnosti Equilar, ktorá vychádza z oficiálnych údajov o minuloročných príjmoch šéfov 15 najväčších bánk na svete. A teda ide iba o ich príjmy za pracovné pozície, ktoré zastávajú. V priemere ich platy (a odmeny a bonusy) narástli vlani v porovnaní s rokom 2009 o 36% a priemerný ročný plat svetového bankárskeho šéfa v roku 2010 dosahoval takmer 10 miliónov $!

V roku 2009 boli ľudia na celom svete na banky poriadne nahnevaní. Mnohí v nich prišli o svoje úspory, mnohým investičné banky znehodnotili ich investície a takmer všetci sa museli prostredníctvom daní skladať na ich záchranu. Hnev verejnosti sa prejavil aj v prístupe štátnych úradov, ktoré majú na starosti dozor nad finančným trhom. FT tvrdí, že regulátori útočili najmä na bonusy, lebo boli presvedčení, že práve kvôli naháňaniu bonusov išli bankári do rizikových operácií sľubujúcich veľké výnosy. Kašľali pritom na zodpovednosť najmä pokiaľ ide o dlhodobú udržateľnosť takýchto operácií, lebo sa zamerali na vlastné krátkodobé zisky v podobe spomínaných bonusov.


Pätnásťnásobný nárast platu !

Podľa Financial Times teraz banky vyplácajú bonusy a odmeny opatrnejšie a namiesto hotovosti ide častejšie o akcie firiem. Analýza spoločnosti Equilar ukazuje, že dve tretiny bonusov sú akcie a opcie. Okrem toho sa však banky rozhodli vyhovieť tlaku regulátorov aj inou kľučkou – bonusy a odmeny znížili, ale zvýšili svojim šéfom fixný plat. Napr. banka Goldman Sachs v januári oznámila, že strojnásobí základný plat Lloyda Blankfeina na dva milióny dolárov. Ešte vlani sa s podobným krokom poponáhľali ďalšie svetové banky – Credit Suisse a Deutsche Bank.

Ale vráťme sa k príjmom top bankárov za minulý rok. Najviac narástli platy šéfom JP Morgan Chase a Goldman Sachs. Šéfovi prvej Jamieovi Dimonovi vzrástol vlaňajší plat oproti roku 2009 o závratných 1541%!!! Toto skutočne nie je preklep. Zatiaľ čo v roku 2009 zarobil 1 265 708 $, v roku 2010 dostal šokujúcich 20 776 324 $. Je to vraj výsledok toho, že JP Morgan prežila krízu bez vážnejších otrasov, čo Dimon využil na to, aby popredných politikov presviedčal proti „nadmernej regulácii“.

Zarobil viac, hoci banke sa nedarí

Mňa osobne ešte viac šokoval druhý bankár podľa ročného nárastu mzdy. Už spomínaný Lloyd Blankfein zarobil vlani o 1536% viac než v roku 2009!!! Namiesto 826 657 $, to bolo až 14 114 080 $, pričom 5 a pol milióny dostal ako bonus v hotovosti! Pritom Goldman Sachs ma za sebou ťažký rok kvôli zvýšenej kontrole zo strany regulátorov i politickému vyšetrovaniu a jej zisk medziročne spadol o 37%. Aj keď sa podľa FT špekuluje, že Blankfein bude musieť odísť, je to úplná nehoráznosť, že sa takto zvyšuje príjem šéfa banky, ktorá má problémy a jej zisk sa prepadá. Tento príklad – ako jeden z mnohých – vyvoláva otázniky nad neoliberálnym presvedčením, že štát je vždy horší vlastník, než súkromník. Ale je evidentné, že aj v súkromnej sfére je úplne jednoduché, že šéfovia dostávajú „pridané“, hoci firme sa nedarí. Ak by aj Blankfein naozaj musel odísť, bude sa mu odchádzať veľmi ľahko s takým nárastom mzdy.

Vo všeobecnosti sa veľkým svetovým bankám vlani nedarilo nijak úžasne. Príjmy im v priemere stúpli o 3%, 8 bánk vykázalo medziročný nárast zisku, 7 bankám zisk medziročne poklesol a Bank of America skončila dokonca v strate 2,2 mld. dolárov. Bankári sa aj v tejto súvislosti bránia pred kritikou veľkých odmien, lebo niektorým vykazované platy klesli a stále ešte nedosiahli predkrízové úrovne. Zverejnené údaje však asi stačia na to, aby sme pochopili, že tento systém nie je vo svetle svetovej ekonomiky a vývoja chudoby normálny a nemal by byť akceptovaný. A keď sa už teda banky budú podieľať na záchrane Grécka, ktorému do terajšej situácie dopomohli, mali by sa straty zosobňovať ich šéfom.

Autor je poslanec NR SR za Smer-SD

Foto: Alba Palacios

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter