Prečo som tipoval Donalda Trumpa

Politickou udalosťou roka 2024 boli voľby amerického prezidenta. Primárky demokratov i republikánov vygenerovali dvoch kandidátov, z ktorých s prehľadom vyhral Donald Trump.
Kamale Harrisovej, ktorá postúpila do finále z pozície viceprezidentky USA, uškodila obhajoba politiky Joe Bidena a nepomohol jej ani jej úsmev.
Je prirodzené, že vplyv dominantného postavenia Ameriky vo svete pútal pozornosť celého sveta.
Tak ako v iných krajinách i u nás veľa ľudí pomyselne tipovalo „svojho“ kandidáta, ako keby sme mali právo voliť amerického prezidenta.
Musím sa priznať, že tejto volebnej horúčke som podľahol aj ja a za víťaza som tipoval Donalda Trumpa.
Podľa skutočných výsledkov by som preto mohol zodvihnúť ruky a zakričať: „Bingo!“ Mohol by som ako tipér sa pochváliť, že som nielen správne odhadol nálady amerických občanov, ale aj silu tohto extravagantného muža, ktorý však podľa mňa miluje viac seba ako Ameriku.
Napriek tomu, že voľby sa už dávno skončili, môže byť užitočná diskusia o tom, aké motívy viedli amerických občanov k jeho voľbe a čo možno očakávať od tohto muža, ktorý sa 20. januára ujme riadenia sveta.
V roku 2016, keď bol Donald Trump zvolený prvýkrát do funkcie prezidenta USA, polovica Američanov bola v šoku a jeho zvolenie považovali za výsmech a za nočnú moru. Mysleli si, že je to iba krátke nešťastie, určité vybočenie z osvedčenej tradície, ktorá sa uplynutím štyroch rokov skončí a všetko sa vráti do starých koľají.
Táto časť Ameriky sa však musela vyrovnať s tým, že „tento odporný človek“ bol s určitým časovým odstupom zvolený aj druhýkrát. Pre objektívnosť treba povedať, že bola tentoraz dokonca významne menšia.
V prvej prezidentskej voľbe jeho súperka získala dokonca o 2,9 milióna hlasov viac, ale celkovo získala menej voliteľov, a tak sa mohli utešovať, že Amerika s takýmto kandidátom sa nikdy nevyrovná s jeho voľbou.
Voľby v roku 2024 boli už nespochybniteľné, pretože Donald Trump získal aj cca o 2,3 milióna viac hlasov ako jeho súperka.
Zdá sa však, že jeho víťazstvo v roku 2016 a najmä víťazstvo v roku 2024, je potvrdením, že svet nastúpil do novej fázy svojej existencie.
Znamená to, že takmer pre polovicu Ameriky sa končí nádej, že sa svet vráti do starých koľají, pretože je veľmi pravdepodobné, že tento typ politiky sa stane trvalou súčasťou politickej praxe globálnej politiky.
Prehra progresivistov, liberálov je zrejmá a podľa nich sa schyľuje k nástupu autoritatívnych, xenofóbnych a extrémistických politikov.

Karikatúra: Wikimedia.org / Autor: DonkeyHotey

Ak by sme chceli vyložiť politický program nového amerického prezidenta, môžeme smerovanie jeho politiky vydedukovať z volebného hesla: „Make America Great Again“, ktorý si republikánska strana plne osvojila.
Aké idey a aké pocity viedli 77 miliónov amerických občanov k tomu, že prejavili druhýkrát dôveru Donaldovi Trumpovi?
Dôležitou formuláciou v hesle „MAGA“ je slovíčko „Again“, ktoré je v zásade potvrdením, že Amerika je dnes v kríze a úpadku a občania chcú Ameriku, ktorá bude opäť silnou a bohatou ako v minulosti. Možno povedané po americky, že nespokojní občania sa pýtajú: „Kde sú naše peniaze?“
Veľká časť amerických občanov bola zneisťovaná formuláciou Joea Bidena o potrebe zastaviť či spomaliť diktátorské režimy vo svete a pomôcť Ukrajine, aby obhájila svoju suverenitu.
Takýto program má však dve závažné chyby:
    I. – je finančne extrémne nákladný;
….II – je nebezpečný pre možnosť vygenerovania III. svetovej vojny.
Neustále zvyšovanie vojenských rozpočtov má za následok, že Amerike, jej občanom, tieto peniaze chýbajú. Neveria, že tieto diktátorské režimy chcú napadnúť USA, a že ich chcú obrať o vysoké príjmy a sociálne výhody. Začínajú si klásť otázku, či tým zlodejom nie sú ich vlastné korporácie, ktoré sú pripravené z takýchto konfliktov profitovať.
Ubezpečovanie amerických občanov, že jadrový konflikt svetu nehrozí, pretože Rusko ani Čína nikdy svoje jadrové zbrane nepoužijú, je falošné, zavádzajúce a hlboko nezodpovedné!
Program, s ktorým Donald Trump prichádza, je zmenšenie významu vojenských síl v zahraničnej politike USA, čo by mohlo priniesť úsporu peňazí daňových poplatníkov.
Rovnako rusko-ukrajinský konflikt, ktorý zaťažuje rozpočet, považuje Donald Trump za drahý a zbytočný!
Nóvum, s ktorým Donald Trump prichádza do svetovej politiky, je vízia koncentrovať svoju pozornosť na obchodné transakcie, ktoré môžu urobiť Ameriku opäť veľkou.
Prekážkou takejto politiky nie je preňho Putin ani Si Ťin-pching, ba dokonca ani Kim.
Podľa jeho názoru jeho najväčším nepriateľom je americký Deep state, ktorý, ak chce Donald Trump zvíťaziť a zrealizovať svoj program MAGA, musí rekonštruovať a vyčistiť.
Samozrejme, toto boli dôvody môjho predvolebného tipovania, kto sa stane 47. americkým prezidentom.
Myslím si však, že ak by americkí občania nesúhlasili a mali iné dôvody pre zvolenie nového amerického prezidenta, Donald Trump by sa ním nestal.
Považujem politiku Donalda Trumpa za racionálnejšiu, ako bola politika Joe Bidena založená síce na silných heslách slobody a ľudských práv, za ktorými sa však často skrývali aj veľmi nízke, osobné a malé dôvody.
Ak si odmyslíme niektoré výroky novozvoleného prezidenta USA, ako napr. ohlasovaný nákup Grónska, pripojenie Kanady či Mexika…, mohli by sme povedať, že Donald Trump si verí a má poriadnu guráž! Či zmyslom takýchto geopolitických transakcií a projektov je iba zväčšiť rozlohu USA a tým prekonať Rusko či vydesenie Číny…, zostáva dnes iba tajnosťou.
V Európe sa bombastické oznamy na najvyššej politickej úrovni považujú za nedôstojné a príliš jarmočné. Z toho však nevyplýva, že EÚ je na tom lepšie ako USA.

(Celkovo 311 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

4 Odpovede

  1. Samozrejme, že EÚ je na tom zle a bude ešte horšie. Pod patronátom USA speje k pauperizácii a rozpadu. Súčasná garnitúra v Bruseli sa nevie vymaniť zo starého myslenia.

    Zvolený prezident Trump to dokázal. Samozrejme, jeho cieľom je maximalizovať prospech pre USA, čo mu nemožno zazlievať. Nemali by začať po novom rozmýšľať v Bruseli, ako urobiť z EÚ jedného z relevantných globálnych aktérov multipolárneho sveta? Lenže súčasná kamarila na čele s pani Ursulou toho nie je a nebude schopná.

  2. Niekto si dal prácu pozbierať sľuby „náčelníkov“, aj keď je to porovnateľné so zbieraním listov čo padajú na jeseň zo stromov, využiteľných iba na kompost. To všetko ale to všetko sú len emotívne reči; to čo bude sa predsa nezverejňuje, lebo by sa stratil moment prekvapenia či ovládania, ale… vidíš čo sa vlastne okolo nás deje. Ono to nie je jednoduché ani s tým predvídaním – pokiaľ si len figúrka a nie si priamo bábkovodič.
    Tých faktorov, ktoré všetko ovplyvňujú je nespočetne, lenže tu ide o dominanciu systému, dolára ako svetovej meny a silových vzťahov. No ani prezident USA nemá na to všetko dosah i keď mu slúži ozaj široká administratíva civilná i vojenská i priemyselná (otázka podstatná: kto vlastne komu slúži?). Ono je asi nesporné to, že spoločnosť musí dosiahnuť vrchol preto, aby sa následne zničila?

  3. Nebol som dobrý tipér ani vo voľbách USA ani u nás. Ak zamyslím nad budúcnosťou svetovej politiky tak odpoveď je jasná… vládnuť budú arogantní autokrati pre ktorých je občan dôležitý iba pre voľby.
    Úspešní leadri sú tí, ktorí sľúbia nesplniteľné. Uvediem príklady :
    -Donal Trump – do 24 hod. po voľbách bude na Ukrajine mier
    -Vladimír Putin – sen o veľkom Rusku
    -Viktor Orbán – veľké Maďarsko
    – Robert Fico – ani náboj na Ukrajinu ( nikdy nebola zbrojárska výroba tak aktívna ako teraz…napriek konsolidácii. Ďaľšie denne nové šokujúce výroky nie je potrebné komentovať

    1. Pozdravujem, pán Kristel.
      Arogantní autokrati a najmä idioti, ideologickí fanatici a infantilní prisluhovači záujmov Spojených štátov amerických nám vládli už niekoľko-krát. Striedajú si vládu s korupčnými štruktúrami vlastných reprezentantov domácej oligarchie. Nič nové na svete… dáme si repete.

      A nástup amerických republikánov do vlády Spoj. štátov amerických je iba návratom ku klasickej geopolitike. Hrať sa bude podľa toho, kto má aké karty a čo si vie presadiť. Armáda sa opäť neskrývane stane hlavným prostriedkom na presadzovanie záujmov. Taktiež nič nového.

      Mier na Ukrajine v podaní Trumpa je stále reálny. Jediné, čo ku tomu treba je úplná akceptácia všetkých ruských požiadaviek. Čiže bezpodmienečná kapitulácia ukrajinskej armády a jej politického vedenia. Považujem za možné, že to Trump presne takto pojme – bude to vecou politických vyjednávaní medzi ním a Putinom.

      Veľké Maďarsko taktiež nemusí byť iba sen. Podkarpatská Rus je ideálny začiatok na rozšírenie hraníc súčasného Maďarska. Utrhnúť aj čosi zo Slovenska je záležitosťou budúcnosti. Slovensko je vo vnútornom rozvrate. Jeho armáda prakticky neexistuje a keď sa zmenia geopolitické a vojenské pomery v strednej Európe, kľudne sa môže stať, že ho Maďari trnú. Obzvlášť, ak budú dobre organizovaní, jednotní a vytrvajú vo svojich dlhodobých snahách. Vôbec by ma neprekvapilo, ak by postupne rozobrali na kúsky aj Rumunsko – resp. jeho niekdajšiu Uhorskú časť. Žijú tam Maďari a ich vzťah k Rumunsku je podobní, ako je vzťah slovenských Maďarov ku Slovensku – čiže je daný praktickými možnosťami a relatívne dobrou životnou úrovňou. Ak sa tieto pomery zmenia, zmení sa aj ich vzťah ku týmto štátom.

      A že Róbert Fico neblokuje vývoz zbraní na Ukrajinu sotva koho prekvapí. Ak nedodajú slovenské zbrojovky, dodajú iné. Dôležité je najmä to, aby sa tie dodávky nediali za štátne peniaze. Ukrajina je iba objektom medzinárodných vzťahov – takže tie rozhodnutia, ako dlho a s čím sa tam bude bojovať sa prijímajú inde…

      Pomery sa menia a menia sa rýchlo. Multipolárny svet funguje takto. Nebude sám o sebe lepší, ako bol ten doterajší s vládou jedného impéria, ktorému sa podarilo prežiť obdobie studenej vojny. Tento svet však bude rozmanitejší a bude náročnejší na diplomaciu a schopnosť vyjednávať o každej jednej veci s každým, kto bude na druhej strane jednacieho stola…

      Prajem pekný deň a ostávam s pozdravom,

      Eduard

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter