Ad: Jozef Krško: Šijací stroj? Guľomet?
Takúto analýzu faktov treba ponúknuť médiám hlavného prúdu, aby aspoň čiastočne kompenzovali demagogickú západnú propagandu, ktorou vymývajú mozgy obhajcov pokračovania vojny na Ukrajine i na Blízkom východe. K uvedeným faktom je možné uviesť množstvo ďalších z anglo-amerických zdrojov, teda nie pro-ruských. Všetky sa zhodujú v tom, že pre mnohých na Západe je vojna len biznis, špinavý, sprostý, ale výnosný biznis.
Je smutné a nepochopiteľné, že pri množstve podobných faktov existuje u nás stále veľa ľudí, ktorí propagandu o „obrane demokracie a národnej bezpečnosti“ zhltli aj s navijakom.
Napríklad, len pár mesiacov po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine, washingtonský think-tank CEPA (Centrum analýz európskej politiky) uviedol:
„Analýza nákladov a výnosov americkej podpory Ukrajine je nespochybniteľná. Je zisková na každej úrovni. V chladnokrvnom, geopolitickom zmysle táto vojna poskytuje USA zásadnú príležitosť narušiť a oslabiť konvenčné obranné schopnosti Ruska bez toho, aby sme tam vstúpili a ohrozili životy Američanov.
Vojny sú pre výrobcov zbraní najlepšou prezentáciou; každý so zdravým rozumom bude chcieť technológiu vyrobenú víťazom. Putinov nesprávny úsudok len poskytol fantastickú marketingovú príležitosť pre jeho západných konkurentov.
Všimnite si, že vojna na Ukrajine tlačí partnerov NATO k rýchlemu zvyšovaniu vojenských výdavkov na 2 % HDP a vyššie. Vzhľadom na technologickú výhodu USA v oblasti zbraňových systémov veľkú časť nových zbraní nakúpia práve od USA.“
V tom istom čase Ministerstvo obrany USA uviedlo:
„Kríza na Ukrajine, v ktorej sa práve nachádzame, je len zahrievacie kolo,“ povedal admirál Charles A. Richard, veliteľ Strategického velenia armády USA. „Veľký súboj ešte len prichádza. A nebude dlho trvať, kým budeme vystavení skúškam, aké sme už dlho nezažili. … Konkurenti ako Čína predbiehajú USA, a to dramatickým spôsobom. USA musia zintenzívniť svoju politiku odstrašovania, inak budú prevalcované.“
(Komentár pod článkom, 5. januára 2025)