V lete 2020 sme v Slove (22. júna 2020) informovali, že v Kirgizsku bol vymenovaný nový predseda kabinetu ministrov s poradovým číslom tridsaťjeden od vyhlásenia nezávislosti Kirgizskej republiky (31. december 1991).[1]
Vtedy, 17. júna 2020, za kandidatúru bývalého prvého vicepremiéra Kubatbeka Ajylčieviča Boronova (Кубатбек Айылчиевич Боронов) zo 120-členného parlamentu hlasovalo za 105 poslancov (zo 116 prítomných). Proti boli až (len) dvaja zákonodarcovia.
Predpokladali sme, že zjavne ide len o prechodnú -–technickú figúrku (technický premiér) na obdobie do parlamentných volieb (čo bolo cca štyri mesiace).
A aj sa tak stalo, novým predsedom kabinetu ministrov (poradové číslo tridsaťdva) sa od 13. októbra 2021 stal Akylbek Ucenbekovič Žaparaov (Акылбек Усенбекович Жапаров). Na poste vydržal do 16. decembra 2024.
Odvolanie
V ten deň prezident Sadyr Žaparov podpísal výnos, ktorým odvolal svojho menovca z postu predsedu kabinetu ministrov Kirgizska a vedúceho administrácie prezidenta.[2]
Prezident S. Žaparov, vľavo, a dnes už expredseda vlády A. Žaparov.
Foto: www.president.gov.kg
Dôvod, resp. dôvody? Prechod na inú zodpovednú funkciu, čo je klasické (nezdôvodnené) zdôvodnenie.
Súbežne svojím výnosom dočasne poveril vedením kabinetu ministrov doterajšieho prvého podpredsedu vlády Adylbeka Alešoviča Kasymalieva (Адылбек Алешович Касымалиев), ktorý povedie aj administráciu prezidenta. Tento 64-ročný ekonóm (v roku 1984 ukončil Leningradský finančno-ekonomický inštitút) o.i. pôsobil ako minister financií či minister hospodárstva Kirgizska.
A. Kasymiliaev, dočasne poverený vedením vlády Kirgizska.
Foto: www.mineconom.gov.kg
Pripomeňme, že v Kirgizsku na Mikuláša – 6. decembra 2024 – zobrali do väzby predsedu Štátnej daňovej služby Altynbeka Abudapova a jeho zástupcu Islambeka Kykdyrgyčova.
Dôvody?
Podľa oficiálnej verzie pomáhali niektorým skupinám kirgizského biznisu a oligarchom neplniť si svoje daňové povinnosti. Vyšetrovatelia ocenili škodu spôsobenú štátu na 3,2 mld. somov, čo je cca 36,8 mil. $.
Predseda Štátneho výboru Kirgizska pre národnú bezpečnosť (KGNB – Государственный комитет национальной безопасности Кыргызстана)[3] Kamčybek Tašiev na novinársku otázku ohľadom odvolania premiéra A. Žaparova odpovedal: „… Akylbek Usenbekovič je skúsený človek, ktorý vykonal mnoho pre Kirgizsko. Lenže ja nebudem posudzovať rozhodnutie prezidenta. Bol odvolaný preto, pretože tam bolo prepojenie na niečo. Nebol odvolaný len tak…“[4]
Takže oficiálne platí klasické (nezdôvodnené) zdôvodnenie –„… v súvislosti s prechodom…“ Neoficiálne – „… bolo prepojenie na niečo….“
Tridsaťtri
Tieto „záhadné“ slová šéfa KGNB vyslovené po tom, čo boli oficiálne vypočutí spomenutí dvaja, dnes už expredstavitelia Štátnej daňovej správy Kirgizska[5], a tesne predtým, než prezident S. Žaparov podpísal odvolávajúci výnos, sa dajú interpretovať rôzne.
Je však len jedna pravda – Kirgizsko čaká na nového predsedu Kabinetu ministrov Kirgizskej republiky s poradovým číslom tridsaťtri.
Kedy?
Kedy bude predseda kabinetu ministrov Kirgizska s poradovým číslom 33 zatiaľ v Biškeku nebolo rozhodnuté.
Dôležité nie je poradové číslo, ale kto to bude, lebo krajina je momentálne v hlbokej (nielen energetickej) kríze, z ktorej ju treba, a to je úlohou prezidenta S. Žaparova, vyviesť s minimálnymi stratami.
Slovensko a Kirgizsko sú si v mnohom podobné (bez prístupu k moru, bez energetických surovín výraznejšieho rozsahu…) a v mnohom dokonca spojené (INTERHELPO).
Lenže ak na Slovensku prinesie NKÚ informácie o „vedomých omyloch“ ako na striebornom podnose, nič sa nedeje! V Kirgizsku bez diskusie odchádza premiér.
A na Slovensku sa aktéri týchto právnych a finančných (o morálke nehovoriac) zrád verejne správajú ako chuligáni v národnom parlamente, alebo štekajú na tlačových konferenciách po slušných ľuďoch.
Otázkou je, dokedy. Dovtedy, pokým vládnuca koalícia a spol. pôjdu, kam hrdo kráčajú, do zabudnutia?
(Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ)
[1] Pozri: Tridsiaty prvý premiér Kirgizska – Noveslovo
[2] https://president.kg/ru/news/all/26280
[3] https://gknb.gov.kg/
[4] Podrobnejšie: https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2024/12/17/1081788-pochemu-prezident-kirgizii-uvolil-svoego-premera-odnofamiltsa?from=copy_text
[5] Podľa zatiaľ neoficiálnych údajov, menovaní manipulovali elektronickými dokumentami NCD, čím zvýhodňovali niektorých kirgizských podnikateľov, ktorí platili protivládne štruktúry a neziskové organizácie protikirgizského razenia.