Termiti v RTVS

Termitom sa kedysi hovorilo všekazy. Kasty týchto škodcov, rozdelených na robotníkov, vojakov a na kráľovský pár dokážu udržiavať rod až v tisícových počtoch. V krátkom čase preto dokážu narušiť ekologickú rovnováhu v najbližšom okolí. Televízni diváci vedia, že nadzemné hniezda termitov patria medzi najznámejšie stavby živočíšnej ríše. Ich výška nad zemou dosahuje od troch do deväť metrov a môžu mať až niekoľkometrový priemer. Biológovia osvetľujú, že hlavnými stavebnými materiálmi termitích hniezd je trus, hlina i telá odumretých jedincov a že pojivom materiálov sú sliny.

„Celkom isto jedovaté!“ – dodávam pri pohľade na 28-poschodovú opustenú výškovú budovu tvorby programu v Mlynskej doline, ktorá je dnes už len náhrobným kameňom bývalej Slovenskej televízie. Rozvíjam pritom úvahu o podobenstve termitiska s RTVS a s jej súčasným pôsobením vo verejnom priestore a na mediálnom trhu Slovenska. „Čas si vezme všetko, či sa vám to páči alebo nie,“ hovorí Stephen King. Adresoval by som jeho odkaz všetkým, čo sa cez vnútorný informačný systém v minulých dňoch tak nadšene, automaticky, účelovo, vypočítavo, no aj so strachom podpisovali pod petíciu za záchranu „kráľovského páru“ tohto verejno-dezinformačného termitiska. Poslal by som priateľské varovanie „hamúúúj!“ aj všetkým občanom a študentom žurnalistiky, ktorí sa vybrali do ulíc a na námestia obdivovať zdanlivú dokonalosť a šikovnosť (švábom najbližších) staviteľov. Lebo o verejnoprávnosť a o záchranu RTVS asi ani tak nejde.

Hercov a niektorých „umelcov“ plne chápem. Lebo im ide o peniaze až – v prvom rade! Protesty sa konali pred prvým kolom prezidentských volieb.

A viete, milí priatelia, občania, voliči…, koľko zaplatila RTVS s 1 750-timi internými zamestnancami rozhlasovej aj televíznej zložky v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach, externej súkromnej firme za výrobu štyroch 30-sekundových upútavok na to, aby nás pozvala k voľbe hlavy štátu?

„Iba“ 14 998,80 eur!!! Dopočul som sa, že protest v Bratislave vraj moderovala Kristína Tormová. Ja si ju pamätám ešte ako talentovanú herečku i speváčku Farkašovú. V roku 2008 začínala v Slovenskej televízii moderovať voľnočasovú reláciu „Postav dom, zasaď strom!“ Vtedy ešte nebola potetovaná, nemala dvojičky a nenosila „slobodne okuliare“, aby sa mohla zúčastniť na proteste – „Ani neviem prečo?“.

Ja viem – lebo ju to bezpečne živí. Obľúbená relácia sa vysiela už 16 rokov, pravidelne každý týždeň. Všetci s mobilmi v rukách si na kalkulačke dokážete rýchlo vyrátať spoľahlivý príjem, ak každá jedna relácia stojí 9 700 eur, že?! A týždňov odvtedy ubehlo 768…

V termitisku RTVS sú (v tej neviditeľnej, podzemnej časti hniezda) zavŕtané „stálice“ s nekonečným apetítom. Spomínate si na istého nosatého ministra kultúry, ktorý spolu s Richardom Sulíkom splodil RTVS? Ale Daniel stihol toho viac, veď ako ženáč splodil syna aj svojej televíznej kolegyni… Dnes vo verejnoprávnej televízii jeho „akvizícia“ moderuje reláciu „Peniaze“, čo je neskrývané 20-minútové pí-ár-ko zahraničných bánk na území SR. Jedna relácia stojí 10 200 eur. Túto sumu ale neplatia banky verejnoprávnej televízii, kdeže! Je to naopak a sumu 112 200 eur inkasuje firma Heleny Tomkovej Media Centrál. RTVS má pritom vlastnú reláciu „Týždeň v ekonomike“…, ktorej 109 častí dokáže vyrobiť a odvysielať aj za à 935,77 eur. „To jsou ale paradoxy!“ – chce sa mi havlovsky zvolať do doliny.    

Napríklad taký Tibor Búza, ktorý bol v rokoch 2012 až 2018 ako programový riaditeľ členom vrcholového manažmentu RTVS, a ktorý sa v roku 2020 (spolu s Ľubošom Machajom) uchádzal v konkurze o kreslo šéfa RTVS, vysiela v tom Eldoráde súkromných firiem za verejné financie niekoľko „skvostov“. Napr. 26 častí relácie „Veľkou lyžicou“ naberá jeho spoločnosť B Production s.r.o. (založená v roku 2019) za 592 800 eur. Čo relácia, to 22 800 eur! A kým odborári a radoví zamestnanci v rozhlase a v televízii podpisovali výzvu Mira Frindta, a na námestí mladí žurnalisti protestovali za udržanie RTVS v dnešnej podobe, generálny riaditeľ Machaj podpísal 19. marca 2024 niekoľko ďalších zmlúv. Napríklad s eseročkou No Label Sound Tibora Pataya na koprodukčnú publicistiku „Cestou necestou“ v objeme 185 551. Za 26-minútovú licencovanú štúdiovú kvízovú reláciu „Všade dobre, doma naj“, platia machajovci firme Magic Touch s.r.o. až 684 347,93 eur. Každá relácia stojí štát 5 655,76 eur. Spokojná je i Eibner Production, veď za licenciu na 15 častí  relácie „Čo ja viem“ treba pochopiteľne zaplatiť. Výška účtu? Je to 676 800 eur.

Prosím vás, nebuďme malicherní! RTVS síce nebude vysielať Majstrovstvá sveta IIHF 2024 v hokeji, ani Majstrovstvá Európy 2024, na ktorých budú bojovať naše národné hokejové i futbalové reprezentácie, no riaditeľ športu verejnoprávnych médií RTVS si príde i tak na svoje. Dostal „bolestné“, ponúkli mu náhradu. A má toľko povinností, že na výber eventov, rokovania s majiteľmi práv a šéfmi športových zväzov, na nákup a organizovanie športových prenosov mu už ani neostáva čas. Sympatický Ján Žgravčák účinkuje v dlhodobom publicistickom seriáli „Bežkopotulky“ aj „Cyklopotulky“ tak v Čechách, ako i na Slovensku a navyše moderátorsky „tróni“ v štúdiovej relácii „Hit roka“. Popri archívnych ukážkach poklebetí s troma osvedčenými hercami, známi speváci prídu na playback zanôtiť a RTVS vyplatí za 8 vydaní produkčnej spoločnosti Maya 306 835 eur a 20 centov. Úžasná brigáda! Riaditeľ športu RTVS dostáva od Machaja pravidelný mesačný plat i odmeny a každá jedna relácia stojí televíziu 38 354 eur. Koľko je honorár za moderovanie interného manažéra, to ma fakt nezaujíma, to nech zisťujú kompetentné orgány. Ale smial som sa cez slzy pri zistení, ako senzačne sa na tejto istej relácii priživuje úplne bez tváre aj bez svedomia firmička No Face s.r.o., ktorá zabezpečuje komparz do štúdia. Verte – neverte, no z Centrálneho registra zmlúv sa dá zistiť, že RTVS jej za to z verejných zdrojov platí 14 816 eur! Ak by sa vám zdalo, že tie tváre zo štúdia ste možno zazreli aj medzi demonštrantmi v uliciach miest, isto by to bola podobnosť len čisto náhodná…

Len toť nedávno sa nám z obrazovky vytratila „objektívna a vyvážená“ diskusná relácia silných žien, ktoré diskutovali o slabých miestach našej súčasnosti… Moderovala ju Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá teraz len úplne náhodou kandiduje do europarlamentu za politickú stranu Progresívne Slovensko. Machaj ale nespí na vavrínoch a už nám pripravuje adekvátnu náhradu. Popri „Večera s Havranom“ a „Do kríža“ pribudne nová diskusná relácia „Fórum“. Prečo by ju ale mali pripraviť interní dramaturgovia, redaktori, moderátori, režiséri a kameramani so zvukármi, či osvetľovačmi? Veď osem vydaní 50-minútových debatných minút môže „dodať na kľúč“ (vrátane vybraných diskutérov externá firma s vhodným politickým krytím) za 26 400 eur! Je toho veľa v registri zmlúv, o čom sa ale na chodbách v Mlynskej doline ani v obrátenej pyramíde nesmie na ani len šeptať. Nenapadá mi nič vhodnejšie ako zvolanieg: „Bobockého na vás!!!“ Som prekvapený, že takýmito politicko-ekonomickými prepojeniami sa nik vážne nezaoberá, že impérium termitov rastie a neustále sa upevňuje.

 Ak sa teda bojuje o nezávislosť verejnoprávnych médií na Slovensku, treba otvorene povedať, v koho osídlach RTVS naozaj je. Nezávislosť, pán Machaj? Napríklad aj od Towercomu? Akosi od samého vzniku mačkopsa so skratkou RTVS utíchli akékoľvek zmienky o verejnoprávnom multiplexe. Ozaj, majú dnes verejnoprávne médiá na Slovensku vôbec pod kontrolou svoje vlastné vysielanie? To je otázka nielen na Radu RTVS a Radu pre mediálne služby, no aj pre orgány národnej bezpečnosti.

Inak – generálny riaditeľ RTVS mal v stredu 27. marca 2024 pred členmi výboru NR SR pre kultúru a médiá vysvetľovať otázky súvisiace s jeho osobným bankrotom i nezodpovedané témy, ktoré musia verejnosť zaujímať. V diskusii „Ako ďalej RTVS?“ sa pred tvárou diváckej verejnosti s potešením kasal, že rád príde a všetko vysvetlí. Neprišiel. Asi vie, prečo…

(Celkovo 9 935 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

2 Responses

  1. Mal som tú možnosť sa v rokoch 1994 – 1999 zúčastňovať ako podpredseda rady STV rokovania tohto orgánu v Mlynskej doline, neraz aj parlamentného výboru pre kultúru a médiá, desiatky hodín na ministerstve kultúry u ministra Ivana Hudeca aj s kolegami – Dušanom Jarjabkom, Jankom Majerníkom(ich treba spomenúť v prvom rade), Emilom Spišiakom, Evou Kristínovou, Jergušom Ferkom, Miroslavom Čurmom…, výjazdové rokovania v STV Košice či Banská Bystrica. Je to dávno, no čas neubral na aktuálnosti a vážnosti problémov sprevádzajúcich túto verejnoprávnu inštitúciu, ba práve naopak. Príchodom Dzurindovej vlády a najmä ministra Milana Kňažka sa „kataklizma“ ešte viacej prehlbovala a to až do podoby, akú Štefan Nižňanský verne popisuje…

  2. Je to až neuveriteľné, čo sa všetko deje. Nie je to iba v RTVS, ale aj v zdravotníctve, kde ordinácie štátne sa stávajú neštátne a potom vyberajú od občanov nehorázne sumy iba za jedno vyšetrenie. V ústave je zdravotnícka starostlivosť zdarma.
    Stará vec je, že na Slovensku vyštudovaní doktori za štátne peniaze nezostanú tu pracovať na Slovensku, ale odchádzajú do západných krajín …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter