„Svätá slovenská trojica“ si v piatok 4. septembra 2020 privstala. Bolo to na druhý deň po vynesení rozsudku trojčlenného senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorým spod obžaloby oslobodil Mariána Kočnera s Alenou Zsuzsovou ako objednávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Krátko pred 10-tou hodinou sa prezidentka Zuzana Čaputová postavila na nádvorí Grasalkovičovho paláca pred novinárov. Bolo to po dlhších raňajkách najvyšších ústavných činiteľov štátu, ako zrejme rátala. Veď pôvodne bola tlačová konferencia na TA3 avizovaná už na 9.00 hod. Zástupcom médií blondínka, odetá tentoraz v čierno-bielom, uviedla, že premiéra aj šéfa parlamentu pozvala pre skoordinovanie postupu „na začiatku novej politickej sezóny“.
Ilustrácia: ClipArt
Okruh tém, o ktorých hovorili, zrátala na prstoch jednej ruky v bielej rukavičke: epidemiologická situácia, voľba generálneho prokurátora, zákon o interrupciách v parlamente a iný rozsudok, aký verejnosť očakávala. A výsledok? „Prezidentka dobre navarila!“ pochvaľoval si trnavský Igorko, ktorý – na rozdiel od druhých dvoch politických partnerov – nemal na rukách biele rukavice… On sa totiž vždy a všade, nielen na svadbách, chce odlišovať a táravo vyjadrovať inak. Len aby sa odlíšil, len aby zdôraznil, že on je iný. Taký náš – obyčajný… Čaputová poznamenala, že Slovensko je krajina, kde sa občas objavia mafiánske praktiky, ale nepovažuje ho za mafiánsky štát a nestotožňuje sa s týmto označením Slovensko, ako napísali nemecké noviny Die Welt. (Pripomeňme, že to bol Čaputovej predchodca Andrej Kiska, kto označil Slovensko za mafiánsky štát.) K horúcej aktuálnej téme zdôraznila, že výrok súdu treba rešpektovať, hoci naň môžu byť rôzne názory aj iné očakávania. Kollár informovaný zo zvodiek, disponujúci zrejme ešte aj inými zdrojmi informácií vylúčil, že by rozsudok senátu JUDr. Ruženy Sabovej ovplyvnili „tie iné trojbodky“. No Matovič vychádzajúc zo slovenského príslovia : „Čo sa prasaťu chcelo, to sa mu aj prisnilo“… trval na svojom a povedal, že rozsudok berie na vedomie, ale „nedokáže zo seba dostať, že by ho rešpektoval“.
Prilieva tak naďalej olej do ohňa, ktorý rozdeľuje spoločnosť a radikalizuje isté skupiny. Darmo odborníci upozorňujú, že „sudca má rozhodovať na základe dôkazov, ktoré má v predmetnej veci a nie na základe toho, čo si ľudia prajú, alebo sa im javí ako správne či spravodlivé“, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Ak má súd pochybnosť o zistenom stave, musí teoreticky rozhodnúť tak, že nedokázaná vina sa rovná dokázaná nevina.“, povedal pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor. Politický komentátor Eduard Chmelár nastavil zrkadlo médiám a politikom, ktorí o prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej neustále hovorili tendenčne a jednostranne a teraz sú prekvapení, šokovaní či zdesení. „V právnom štáte súdy nemôžu rozhodovať na politickú a mediálnu objednávku,“, dodáva Chmelár.
Vypichol som len niekoľko vyjadrení osobností, ktorých názory priniesli štandardné či alternatívne médiá. Keďže skorumpovaný a tendenčný mainstream uverejňuje iba názory fanúšikov justičných omylov, zločinov a budúcich justičných vrážd, rád by som pripomenul, že starí Gréci mali dve bohyne. Uvedomovali si totiž, že spravodlivosť a zákonný poriadok nemusia byť vždy to isté. Obe bohyne boli ochrankyne práva. Bohyňa Diké v zmysle spravodlivosti a Themis v zmysle zákonnosti. Počas sledovania priameho televízneho prenosu z Prezidentského paláca som sa snažil medzi povedaným počuť a čítať aj to ostatné… Nevyslovené. Zachytil som napríklad dosť jasne, kam ďaleko až poslala Zuzana Čaputová ministerského predsedu Matoviča s jeho predstavou posadiť do kresla generálneho prokurátora avizovaného a želaného Daniela Lipšica. „Generálny prokurátor by mal spĺňať všetky osobnostné predpoklady, mal by byť odborne erudovaný a najmä by mal vyslať jasný signál o svojej politickej nezávislosti.“ Spozornel som, keď v súvislosti s pertraktovaným oslobodzujúcim verdiktom v prípade Kočnera a Zsuzsovej, okomentoval dĺžku cesty k spravodlivosti Boris Kollár príkladom o zrušení Mečiarových amnestií…
Zdá sa, že čoskoro sa dozvieme o možnosti nielen vrtieť psom, no aj spravodlivosťou. Boris Kollár, Zuzana Čaputová s Igorom Matovičom sa vari zhodli, že Bohyňa spravodlivosti nemusí ostať slepá nadosmrti? Že u nás – v slovenskom Kocúrkove – možno oči aj operovať. Najlepšie laserom. Veď sme moderný stredoeurópsky štát silne sa opierajúci o USA a NATO! Vari si povedali a dohodli sa, že urobia všetko preto, aby rímska Justitia zreteľne a jasne videla i počula, aký jednoznačný rozsudok je treba vyniesť Najvyšším súdom SR v prípade dvojnásobnej vraždy?
Aby už neboli žiadne pochybnosti v kauze, ktorou by novinári chceli za vraždu novinára odsúdiť novinára…