Laik žasne, odborník sa nestačí čudovať…
Líder OĽaNO Igor Matovič bol 20. januára 2020 aj s kolegami v Cannes pred vilou bývalého ministra financií Jána Počiatka. Tento cirkus ako súčasť predvolebnej kampane splnil svoje poslanie. No výlet na juh Európy, ktorý vyniesol trnavského magnáta do vlády s 25,02 %, neostane isto bez následkov. Vzdušná vzdialenosť medzi Bratislavou a letoviskom Cannes na Francúzskej riviére je necelých 933 kilometrov. Trasa vedie známymi, ba až slávnymi historickými mestami: Bratislava – Wien – Graz – Klagenfurt – Tarvisio – Venezia – Padova – Verona – Piacenza – Brescia – Janov – Ventimiglia – Nice – Cannes. Preto stojí za to poriadne si cestu preštudovať a uvedomiť si dodatočne všetky súvislosti. Mne sa vynorili v uplynulých dňoch zaplnených informáciami o zákulisnom dohadovaní sa lídrov „zmeny“ pri lepení budúcej vlády a urputnej snahe premiéra dosluhujúcej vlády Petra Pellegriniho pri riešení lavíny nepredvídateľných problémov, súvisiacich s pandémiou ochorení na COVID-19 a novým koronavírusom SARS-CoV-2.
Kresba: Ľubomír Kotrha
Igor Matovič si uvedomuje, že na koronavíruse je najlepšie to, že sa choroba na Slovensko dostavila až po parlamentných voľbách. Keby to bolo o mesiac skôr, svetová pandémia by zrejme výrazne ovplyvnila výsledok hlasovania. Hoci Peter Pellegrini schytáva od neho kritiku za to, že náš štát nie je dostatočne pripravený, darí sa mu vystupovať natoľko dôveryhodne i rázne, že by to jemu a strane Smer-SD vo voľbách určite pomohlo. Preto účelovo priamo obvinil ministerského predsedu, že „mal predvídať a ďaleko v predstihu objednávať a zabezpečiť pre zdravotníkov rúška, respirátory, nevyhnutnú špeciálnu techniku a lieky i dezinfekciu pre pacientov“. Isto to mal podľa neho zabezpečovať už na prelome rokov, keď sa svet o vypuknutí epidémie v čínskom meste Wu-chan iba dozvedel. Dnes sa už vie o vzniku aj o postupe rozširovania nákazy, ktorá prerástla v decembri z Číny cez januárové Taliansko až do marcovej globálnej pandémie dosť veľa. Budúci premiér budúcej vlády Slovenskej republiky Igor Matovič sa aj s budúcim ministrom financií Eduardom Hegerom pohyboval v ohniskovej oblasti nákazy. Aj vám sa vynárajú rôzne otázky? Som presvedčený, že áno. Celkom určite sa ich budú snažiť prekryť obviňovaním z konšpirácie a z nežičlivosti voči spasiteľom „mafiánskeho štátu“. Vraví sa: „až keď sa človek začne báť smrti, začne si vážiť život“.
Najbližší vývoj na Slovensku aj osud rodiacej sa vlády chvastúňov nie je istý, hoci dosť predvídateľný. Čo je ale nespochybniteľné už teraz? Povolebný hurónsky chorál svetoznámeho hitu „We Are The Champions“, šíriaci sa 1. marca 2020 z trnavskej Mestskej športovej haly sa postupne tíšil, tlmil, v uplynulých troch týždňoch pomaly strácal. Až zanikol v ruchu mediálneho nátlaku a vydierania sa lídrov budúcej vládnej štvorky. Niekto má srdcové ťažkosti, inému sa neušlo vysnené ministerské kreslo, ďalšiemu zrušili ilúzie o masovej bytovej výstavbe. „Skokanka roka“ by chcela utiecť, no nemá kam… Čo už, aj Pyrrhovo víťazstvo je pre niekoho výhrou. Dokonca za 3 body. Budem pozorne sledovať, či sa Matovič dostaví po poverovacie listiny do Grasalkovičovho paláca s rúškom cez ústa. Nie preto, že celý tento rok je podľa čínskeho horoskopu rokom POTKANA. Kvôli súvislostiam.