V netradičnom termíne sa 18. marca konalo v priestoroch ŠD Mladá garda plénum Združenia vysokých škôl a priamo riadených organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Rokovanie odborárov sa nieslo v znamení dvoch základných okruhov problémov.
Prvým balíkom boli problémy s „upratovaním pred vlastným prahom“. Ako ozvena na rokovanie z minulého roku rezonovali negatívne postoje k predvolebnému angažovaniu sa niektorých odborárskych bosov, siahajúce niekedy až za hranicu servilného optimizmu a s tým súvisiace kupovanie si politických kresiel. Takmer jednohlasne sa prítomní vyjadrili za zachovanie terajšej štruktúry odborárskej pyramídy, so základmi postavenými na existencii základných organizácií, v ktorých na práci neplatených funkcionárov spočíva podstatný diel existencie. V protiklade s touto skutočnosťou je zahmlievanie odmeňovania platených funkcionárov, počnúc predsedami univerzitných rád a končiac prezidentom Konfederácie odborových zväzov SR končiac. Vyvrcholením bolo prijatie protestu nedávneho postupu pri vyplatení odstupného bývalému viceprezidentovi KOZ Františkovi Kurejovi pri jeho dobrovoľnom odchode na post štátneho tajomníka.
ODBORÁRI APELUJÚ NA VLÁDU
Druhý a nepochybne ťaživejší balík odborárskeho rokovania obsahoval hľadanie východísk zo stále sa zhoršujúceho postavenia učiteľov i neučiteľských zamestancov vysokých škôl. Nespokojnosť s týmto stavom bola nakoniec sformulovaná vo výzve adresovanej vláde a parlamentu SR. Odborári ju odovzdali ministrovi i predsedovi parlamentného výboru na ich tradičnom stretnutí s akademickými funkcionármi a odborovými zástupcami pléna Združenia vysokých škôl 19. marca.
Na stretnutí pozorne vypočutý príhovor ministra M. Ftáčnika, podľa očakávania, nepotešil svojím obsahom o materiálnom zabezpečení vysokých škôl v roku 1999. Napriek tomu všetci účastníci a tiež odborári bez prepotených politických tričiek, akceptovali aspoň jasnú predstavu koncepčného riešenia zlej finančnej situácie bez zbytočného plytvania energiou schovávaním sa za dedičstvo a činy minulé.
AKADEMICKÍ HODNOSTÁRI BEZ KONKRÉTNYCH PREDSTÁV
Iný názor prezentoval vo svojom vystúpení hostiteľ, rektor Ekonomickej univerzity profesor Juraj Stern, ktorý o.i. kládol významný dôraz na problém spojený s oneskoreným odhaľovaním zlej zdedenej ekonomickej situácie. Nie náhodou sa v tejto súvislosti preto vynárajú pochybnosti o odbornej zdatnosti ekonomických expertov pri kormidle našej vládnej lode.
Obohratými tónmi zneli tiež slová rektora UK prof. F. Devínskeho, dovolávajúceho sa čítania z čiernej knihy šafárenia bývalého ministerstva, v ktorej by koniec – koncov (na čo pán rektor vo výstúpení zabudol) azda zaplnil nejakú stránku aj poniektorý rektorát či fakulta.
Žiaľ, vyslovených problémov bolo veľa a sľúbených peňazí poskromne, čo veští pre vysoké školy iba strádanie. Chronické „pochrchľávanie“ škôl sa v tomto roku nedočká vytúženej terapie. Odborári však vyslovili svoje požiadavky jasne, preto čakajú rázny a koncepčný postup.
Autor je predseda výboru ZO OZ PŠaV pri FiF UK