Mohou lidem sebrat auta, sebrat hotové peníze

Peníze jsou až na prvním místě, praví bonmot, který se tváří jako vtip, ale ve skutečnosti jde o konstatování drsné reality. Až když člověk onemocní, dojde mu, že na prvním místě je zdraví. A až když ztratíme blízkého člověka, ukáže se, že neexistuje suma, kterou bychom mohli uplatit smrt. Dokud nic nenaruší naši životní rutinu, držíme se zásady, že je lepší být zdravý a bohatý, než nemocný a chudý. Tato idyla je ale ohrožena z nečekané strany: V ohrožení jsou peníze.

Bankovkám a mincím už ve velkém konkurují virtuální peníze. Přicházejí a odcházejí z našich účtů elektronicky. Přibývá lidí, kteří platí kartou, mobilem či hodinkami, neboť je to praktičtější, než vytahovat peněženku. Že je hotovost nepraktická už dávno tvrdí banky, ve kterých máme peníze uložené. Ve skutečnosti tam ovšem místo našich peněz leží pouze jedničky a nuly v počítačích. Svět míří k bezhotovostní budoucnosti, která je už v případě větších transakcí současností. Na člověka s peněženkou už se pomalu pohlíží jako na exota, který nepostřehl, že hotovost je přežitkem, anachronismem, reliktem historie.

Na internetu se ještě o hotovosti dočteme, že „v dohledné budoucnosti zůstane standardním platebním prostředkem. Hotovost představuje hodnotu, lze ji spolehlivě ověřit a rozpoznat od padělků a k vypořádání platby není třeba žádné třetí strany. Žádný jiný platební prostředek nezahrnuje tyto tři prvky tak efektivně jako hotovost.“ Problém je ale v tom, že se jedná o výhody z pohledu občana.

Moderní stát, svázaný s korporacemi, nepohlíží na občana s respektem, jako na autonomní bytost, které má sloužit, ale jako na podezřelé individuum, které je třeba sledovat a kontrolovat. Dozor nad občanovou peněženkou by samozřejmě zjednodušilo, kdyby se všechny jeho příjmy a výdaje transparentně realizovaly na kontě, kontrolovaném státem, který ví nejlépe, co je pro banky a korporace dobré.

Ideál, kdy stát má občana spolehlivě pod kontrolou, není vázaný na konkrétní ideologii. Moc je univerzální pokušení, kterému v historii podlehly diktatury pravé i levé. Dnešní liberální či zelená diktatura dláždí občanovi cestu do pekla stejně dobrými úmysly, jako kdysi inkvizice anebo stoupenci rasově čisté anebo povinně beztřídní společnosti. Z čeho měly a mají těžkou hlavu všechny režimy, je „lidský faktor“. Na něm všechny režimy nakonec krachují.

S „nepraktickou“ hotovostí je to stejné, jako s „nepraktickým“ přírodě nepřátelským automobilismem. Zrušením hotovosti by byla ohrožena občanova svoboda. Stát, který nepracuje pro občana, pracuje proti němu. Bezhotovostní režim může být praktický, pouze je-li důvěryhodný. Můžeme ale věřit bankám a tím pádem i státu, který je dlužníkem bank? Jelikož zájmem bank není péče o občana, nýbrž zisk, jsou nedůvěryhodné ze své podstaty.

Kdyby neexistovala hotovost, museli bychom si ji vymyslet. Virtuální svět nikdy nenahradí svět skutečný, ve kterém jsou peníze prostředkem výměny. Bez peněz, které jsou prostředkem spekulace, se po krachu globálního finančního kasina klidně obejdeme. Bez hotovosti v peněžence nikoli.

(Komentár vyšiel na ParlamentníListy.cz 29. apríla 2023)

(Celkovo 3 446 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Mohou lidem sebrat auta, sebrat hotové peníze

  • 5. mája 2023 at 18:44
    Permalink

    Dobrá a praktická téma. Sú s tým spojené viaceré aj ďalšie otázky a problémy. Naznačím tri.
    1. V krízových situáciach, keď by padla a bola prerušená dodávka elektrickej energie, tak elektronické bankovníctvo (aj použitie platobných kariet) by asi na tú dobu skončilo. Predstavme si nie veľa, na zmätok, chaos a paniku stačia aj 3 dni výpadku elektrickej energie (čo sa nedá úplne vylúčiť v dnešnom čoraz viac konfliktnom svete), a nastane všeobecný problém – elektronický platobný systém prestane (nebude) fungovať. Ako zaplatíme v obchodoch (za potraviny), na benzín pumpách, v doprave, v službách a inde? Núka sa rozumná obozretnosť a zachovanie hotovostných peňazí ako pôvodnej elementárnej formy (nositeľa ekonomickej hodnoty) platenia v (bežných) platobných a zúčtovacích vzťahoch.
    2. Ďalšia (druhá) vec, zo staršej generácie (alebo chudobní ľudia) nie každý má počítač a nie každý používa počítač. Platobné karty tak či onak súvisia s elektronickým bankovníctvom. Ku každej karte je príslušný debetný alebo kreditný bankový účet. Načo týmto ľuďom (starším alebo chudobným, a takých je dosť) komplikovať život, zobrať im zaučené a vžité praktiky dŕžby a platenia hotovostnými peniazmi a vnášať im do života vnútenú elektronickú drezúru?
    3. Tretí problém – neistota a riziká podvodov a kradnutia v elektronickej internetovej komunikácii rastú. Výbava počítača (hardware a software) sa stáva pre bežných ľudí zložitejšou a aj drahšou záležitosťou. Ľudia strácajú pocit bezpečia. Ide o riziká, ktoré bežný človek veľmi neovplyvní a je z toho zlý pocit. Ovládanie „z pohodlia domova“ (ako reklamný slogan) sa postupne mení na pocit neistoty a rizikovosti v elektronickej komunikácii.
    Známe (už) zľudovatelé porekadlo: Načo robiť veci jednoducho, keď ich môžeme robiť zložito?!?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter