Žartovné sondy do ľudských duší

Knihy je v predaji knižných obchodov dominujúceho slovenského distribútora Ikar a kníhkupectva SVOJEŤ, kde je vedúcou predajne Mária Sýkorová. Je prezentáciou tvorby najmä slovenských autorov, ktorí sa pravidelne autorskými príspevkami prezentujú na stránkach najmä satiricko-humoristických internetových novinách Humorikon a Priestornet, a v printových – v Literárnom týždenníku a športovom Bumerangu. 

Milan Kupecký, ed.
Majstri krátkych literárnych humoristických útvarov
Nové Zámky: Chýrnik, o. z., Humorikon, 2022, 210 strán

Žartovné sondy do ľudských duší

Ak má niekto rád slovenský humor, isto sa poteší zbierke esenciálnych vtipných myšlienok v knižnej podobe Majstri krátkych literárnych humoristických útvarov.

Zostavovateľom je jeden z našich najznámejších súčasných humoristov Milan Kupecký. Je stálym a dlhoročným prispievateľom zhutnených výrokov s humorným nábojom – aforizmov. Poslucháči zábavných relácií Slovenského rozhlasu i čitatelia voľakedy veľmi sledovaného Roháča poznajú tohto autora už dlhé roky. I teraz sa s jeho vtipnými miniatúrami stretávame na stránkach Literárneho týždenníka a ďalších periodík.

Milan Kupecký nesústreďuje v nej pozornosť len na seba a svoju tvorbu. Dožičí dostatočný priestor aj svojim kolegom, o ktorých je presvedčený, že ich spisba rovnako zaujme čitateľskú pozornosť. Nazbieralo sa ich ešte ďalších dvadsať. Čo meno – to garancia dobrej satiry a humoru: Jozef Bily, Ján Grešák, Vojtech Haring, Ján Heinrich, Milan Hodál, Miroslav Janega, Eva Jarábková Chabadová, Vladimír Javorský, Milan Kenda, Jaroslav Liptay, Ľudovít Majer, Ján Maršálek, Pavol Dinka, Andrej Mišanek, Alexander Scholz, Štefan Švec, Tomáš Turner, Drahoslav Mika, Peter Gossányi a Milan Lechan.

Niekde som čítala, že Slovensko je aforistická veľmoc. A napriek tomu, že ich je pomerne dosť, nelezú si navzájom do kapusty a už vonkoncom nevládne medzi nimi závisť. Sledujú navzájom svoju tvorbu a vedia uznanlivo oceniť kvality toho druhého. Spoločná knižka je toho dôkazom. V prológu nemenej známy a mimoriadne plodný autor krátkych humoristických a satirických textov Milan Kenda objasňuje nezainteresovaným, o aký druh spisby ide. Zdôrazňuje, že aforizmy treba dávkovať. Nečítať ich ako román pokope, ale vychutnávať si ich po dúškoch.

Kniha je vlastne zbierkou systematickej tvorby skupiny slovenských aforistov, epigramistov a fejtonistov prispievajúcich do Literárneho týždenníka i do internetového periodika Humorikon, ktorého šéfredaktorom a editorom je Milan Kupecký. Čitatelia v nej nájdu to najlepšie z tvorby spomenutých 21 autorov. Je to iba zlomok z toho, čo uverejnili v mnohých periodikách alebo rozhlasovom éteri. Niektoré z ich výrokov sa isto stanú trvalkami a prežijú ďalšie režimy.

Zabavte sa zaujímavými, vtipnými, provokujúcimi, až pikantnými výrokmi. A ak vás niektorý zo spomínaných aforistov a humoristov zvlášť zaujme, nájdete ako súčasť knihy popri výbere z jeho tvorby, aj stručný osobný i pracovný životopis. Vychutnajte si perly zrodené z brilantných myšlienok našich majstrov humorného slova.

(Text, ktorý je upravený a krátený, pôvodne vyšiel v Humorikone 15. septembra 2023)

Pozn. red.: Čitatelia medzi uvádzanými autormi iste nájdu pravidelných prispievateľov Slova.

(Celkovo 103 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter