Ilona Švihlíková: K politickej ekonómii dneška – príklad Slovensko a Čechy

Videozáznam podujatia Inštitútu ASA a Klubu Nového slova z 9. novembra 2023

(Celkovo 330 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Ilona Švihlíková: K politickej ekonómii dneška – príklad Slovensko a Čechy

 • 19. novembra 2023 at 0:22
  Permalink

  Ale vždyť je to přece tak jednoduché. Proč řešit složité socioekonomické problémy, když je lze nahradit komiksovým viděním světa s příměsí personifikace a hned v tom máme jasněji. Slovy protagonistů jedné slavné československé komedie (https://youtu.be/qwue035o2VE?si=4uWPgE_fXhQInNf2): M. D.: „Jak primitivní.“ M. K.: „Ale jak účinné!“ 🙂

  „…, ale teď to opravdu už začíná být trošku víc principiální, teď už začíná docházet k relativizování a zpochybňování toho, co je dobro a co je zlo a co jsou naši spojenci a kdo jsou naši spojenci a kdo jsou ti protivníci. …“ ~ Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v Rusku a USA; HydePark ČT24, Po 24.11.2014, 20:05 (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10252839638-hyde-park-ct24/214411058081124/)

  „… Druhá věc je, já to musím zopakovat, stejný nesmysl je, když si od úhlavního nepřítele chcete objednat, byť třeba na jednu zimu strategickou surovinu, to je stejný nesmysl, protože úhlavní nepřítel nemůže udělat nic jiného, než v nějakém okamžiku toho využít. To je absolutní nesmysl a naprostá demagogie, která není možná a takhle se to musím natvrdo říct. A jestli někdo říká, že chce od svého úhlavního nepřítele, od někoho, kdo vraždí lidi, objednávat plyn a je si jistý, že celou zimu přijde, tak prostě si nevidí na špičku nosu. Nemůžu si pomoc. Takže to jsou ty 2 zásadní věci, který tady potřebuju říct. A v tomhle bychom měli být zajedno a měli byste s ohledem na to, kdo jsme kdo, dělat všechno pro to, abychom to přestáli, protože to není žádná legrace. …“ ~ Miloš Vystrčil, předseda Senátu PČR; Partie CNN Prima News, 25.09.2022 (https://www.ods.cz/clanek/23569-partie-cnn-prima-news)

  A zde máme dokonce (téměř) apokalyptický (http://www.biblenet.cz/b/Rev/16#v16) 🙂 pohled:

  „… Invaze, kterou započalo Rusko na Ukrajině, je válkou proti celému Západu a západní demokracii. Je to válka proti světovému řádu, jak ho známe. Je to pokus říct, že si země nemohou volit svou budoucnost samy a že jim ji bude určovat Moskva a Vladimir Putin. …“ ~ Petr Fiala, předseda ODS a premiér ČR; Atlas rusko-čínského vlivu (https://www.atlasvlivu.cz/petr-fiala)

  „… A je zde třetí bod nezbytný ke svinování demokracie. Podle něj nemá politika vůbec nic společného s prosazováním nějakých přízemních zájmů. Politika je záležitost mnohem úctyhodnější. Je vrcholnou fází boje Dobra se Zlem. Kulisy Dobra a Zla jsou naprosto nezbytné, má-li být ospravedlněno cokoliv, čeho se dopustí politik demokratický, a má-li být již dopředu odsouzeno cokoliv, co navrhne populista. Lidé vždy byli ochotni dopouštět se těch nejbestiálnějších věcí, pokud v rukou pevně třímali prapor Dobra. Bylo by možno o tom sepsat dějiny celé naší civilizace.

  Jak známo, se Zlem se nesmlouvá, se Zlem se nevyjednává, Zlo je třeba v zájmu klidu, míru a pokoje definitivně zlikvidovat. Je to velká výzva pro demokratické strany a silná inspirace pro jejich poslání – vymýtit populismus, zavést řád a pořádek, a tím vítězně završit náročný proces svinování demokracie. …“ ~ Jan Keller, Svíjení demokracie (https://casopisargument.cz/?p=50191), !Argument, 10.05.2023

  P. S.: Jinak samozřejmě děkuji docentce Švihlíkové za skvělou přednášku, v níž lze podepsat každé slovo.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter