Jozef Hajko: Občan Dubček | Vladimír Ledecký, Vladimíra Novotná Čajová: Horší, ako sa zdá. Ako na rozvoj a nezblázniť sa | Noam Chomsky, Robert Pollin: Klimatická krize a zelená dohoda | Thomas Halliday: Dávne světy | Kai Bird, Martin Sherwin: Oppenheimer. Americký Prométheus | Tim Marshall: Budúcnosť geografie | Jan Geryk: Společnost úzkosti. Jak souvisí politika, čas a duševní zdraví
Jozef Hajko: Občan Dubček

Dubček bol podobne ako Gorbačov predchnutý vierou v uskutočniteľnosť komunistického experimentu. A rovnako ho môžeme označiť za ojedinelú osobnosť v dejinách Československa, ktorá svoju vieru poctivo prezentovala,“ píše autor knihy, ktorý sa postupne pozrel na všetky fázy Dubčekovho vývoja, pričom prináša mnohé nové poznatky.
Takmer celý život Alexandra Dubčeka súvisel s budovaním komunistického systému sovietskeho typu, ktorému sa v šesťdesiatych rokoch pokúsil vdýchnuť rozmer ľudskosti. Až v závere svojej obnovenej politickej kariéry sa po páde totalitného režimu priklonil k sociálnej demokracii.
Už od nástupu do funkcie plateného komunistického funkcionára sa Dubček, ktorý vyrastal v Sovietskom zväze, vždy staval na dve nohy. Dôraz kládol na presvedčivosť svojho učenia a sám bol chodiacim dôkazom, že komunistickej teórii možno veriť a že sa dá uskutočňovať v praxi. To ho napĺňalo dostatočnou energiou, aby konal a vyžadoval činy aj od ostatných, a zároveň sa poslušne ohýbal pred nadriadenými, lebo im išlo predsa o tú istú vec. Lenže pri takomto postoji si človek môže zdôvodniť aj násilie, prechmaty a osobné postihy, s ktorými sa Dubček stretával, ba sa na nich v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch zúčastňoval. Kniha prináša viaceré unikátne informácie z archívov, hoci mnohé boli neúplné, prípadne úplne chýbali. Nejde v nej o vyčerpávajúci opis Dubčekovho života, jednotlivé epizódy zachytávajú jeho kľúčové stranícke a osobnostné pozície. Kontinuálnejší je opis rokov 1968 – 1969, lebo ide o najdôležitejšiu etapu Dubčekovho pôsobenia, kniha však sleduje aj jeho osudy počas normalizácie a v období, keď komunisti definitívne stratili moc.
Premedia 2023, 400 strán
Vladimír Ledecký: Horší. ako sa zdá. Ako na rozvoj a nezblázniť sa

„Všetci poznajú Vlada Ledeckého, ako toho starostu zo Spišského Hrhova! Z obce, v ktorej Rómovia pracujú a s majoritou majú harmonický vzťah. Nie je to idylka a skutočnosť môže byť horšia, ako sa zdá. Táto kniha však nehovorí, že regionálny rozvoj má nejakú cieľovú rovinku. Je to neustály, nekončiaci proces. Vlado ukázal svetu, že sa oplatí na ňom pracovať.
Keď začínal so starostovaním, prišiel do regiónu, v ktorom mali ľudia, a často to platí aj dnes, vo svojej DNA hlboko zakorenené ,nedá sa‘, ,oni si za to môžu sami‘, či ,oni sa tak rozhodli žiť‘. Tieto vety tu počúvate tak často, že sa každému postupne vryjú pod kožu. Vlado Ledecký dal počas svojho starostovania a aj neskôr ľuďom šancu vidieť svet lepší, než sa zdá. Dal šancu na lepší život tým, ktorí ju stratili už pri narodení. Dal šancu majorite pracovať na svojich predsudkoch. Dal šancu iným obciam rozvíjať sa tým, že im ukázal, ako to urobil v Spišskom Hrhove. Krajšia časť knihy je presne o týchto šanciach. V jej druhej polovici však vidieť, že keď mal dostať šancu on, zmeniť veci ,vo veľkom‘, pomôcť regiónom rozvíjať sa ,zhora‘, narazil na nezáujem a neodbornosť. Systém je horší, než sa zdá, než sa tvári. Nič však nie je stratené. Vlado menil Spišský Hrhov k lepšiemu spolu s ľuďmi, ktorí tu žijú, dvadsať rokov. Koľko to potrvá celej krajine, kým sa systém spamätá a pridajú sa aj ostatní? Uvidíme…“
Kniha rozhovorov zachytáva pohľad Vladimíra Ledeckého na rozvoj v regiónoch počas celého pôsobenia v regionálnej aj nadregionálnej politike. Od starostovských začiatkov, cez rozvoj v Spišskom Hrhove, ale aj z pohľadu poslanca vo VÚC, neskôr v Národnej rade SR, aj na pozícii štátneho tajomníka Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Všetko podané jemu vlastným, miestami satirickým spôsobom.
Polypres 2023, 96 strán
Noam Chomsky, Robert Pollin: Klimatická krize a zelená dohoda

Noam Chomsky, filozof, lingvista, společenský kritik a aktivista, a Robert Pollin v této knize mapují katastrofické důsledky nekontrolované změny klimatu a představují plán změny.
Lidstvo musí přestat spalovat fosilní paliva a učinit tak způsobem, který zlepší životní úroveň obyvatel. To je cílem zelené dohody a, jak autoři objasňují, je to zcela proveditelné. Chomsky s Pollinem argumentují proti obavám, které vyplývají z přechodu na zelenou ekonomiku, a vysvětlují, jak tyto falešné obavy podporují popírání klimatu. Tato kniha ukazuje, jak lze politicky i ekonomicky překonat klimatickou krizi.
Broken Books 2023, 162 strán

Thomas Halliday: Dávne světy
Pradávná minulost nám zanechala stopy v podobě fosilních záznamů, které odhalují, k jakým změnám v historii Země opakovaně docházelo. Thomas Halliday využil nejmodernější vědecké poznatky k jejich rozluštění. V této knize nechává úplněji než kdykoli předtím na stránkách ožít šestnáct fosilních nalezišť.
Vydejte se na průzkum Země, jaká existovala kdysi, ponořte se do zkoumání změn, k nimž došlo během její historie. Odhalte způsoby, které život našel, aby se náhlým změnám přizpůsobil či důsledky toho, že se asimilace někdy nepovedla. Autor nám v románové próze na pozadí svých výzkumů ilustruje, jak se formují ekosystémy, jak druhy spolupracují, migrují, přizpůsobují se, vymírají a jsou nahrazovány. Je to dechberoucí počin – překvapivě emotivní vyprávění o přetrvávání života, křehkosti zdánlivě stálých ekosystémů a dopadu prehistorických událostí, které nám mají co říci také o naší současné krizi.
Kazda, október 2023, 496 strán
Kai Bird, Martin Sherwin: Oppenheimer. Americký Prométheus

Mimořádná kniha o vzestupu a pádu „otce atomové bomby“.
Geniální fyzik J. Robert Oppenheimer, jedna z ikonických postav 20. století, stál v době druhé světové války v čele úsilí o sestrojení atomové bomby pro svou vlast – takzvaného projektu Manhattan. Později čelil morálním důsledkům vědeckého pokroku, k němuž zásadním způsobem sám přispěl.
Kai Bird a Martin Sherwin v této obsáhlé a ceněné biografii, která vznikala dvacet pět let, zachycují jeho život a dobu od počátků vědcovy kariéry až po Oppenheimerovu ústřední roli ve studené válce.
Universum 2023, 632 strán

Tim Marshall: Budúcnosť geografie
Vesmír: nová hranica, divoké miesto bez zákonov. Už teraz je kľúčový pre komunikáciu, ekonomiku, vojenskú stratégiu a medzinárodné vzťahy na Zemi. Stáva sa najnovšou arénou, ktorú ľudia preskúmajú, využijú – a možno dobyjú. Smerujeme do výšin a svoje mocenské súboje berieme so sebou. Tempo udávajú Čína, USA a Rusko.
Špionážne satelity obiehajúce okolo Mesiaca, kovy z vesmíru v miliardovej hodnote, ľudia na Marse ešte za nášho života. To nie je sci-fi, je to astropolitika. Púšťame sa do nových vesmírnych pretekov – a môžu spôsobiť prevrat v živote na Zemi.
Od územia a zdrojov po satelity, zbrane a strategické oblasti je geopolitika hore na oblohe rovnako dôležitá ako tu dole na zemi. Ak ste niekedy uvažovali, či sa ľudia vrátia na Mesiac, kto bude profitovať z jeho využívania alebo ako môžu vyzerať vesmírne vojny, tu nájdete odpovede.
Táto pútavá kniha so všetkou hĺbkou a dôvtipom, ktoré urobili z Tima Marshalla najobľúbenejšieho britského autora o geopolitike, ukazuje, ako sme sa sem dostali a kam smerujme. Pokrýva rivalitu veľmocí, technológie, obchod, súboje vo vesmíre a čo to znamená pre nás všetkých na Zemi. Je to zásadný text o moci, politike a budúcnosti ľudstva.
Premedia 2023, 232 strán
Jan Geryk: Společnost úzkosti. Jak souvisí politika, čas a duševní zdraví

Ve společnosti, která o sobě není schopna vyprávět, je obtížné nacházet smysl.
Máme k dispozici nepřeberné množství nástrojů k šetření času — a přitom nic nestíháme. Dějinné události jako by bez přestání probíhaly kolem nás. A přece jsou hned zapomenuty, jelikož se z nich nedá sestavit jednolitý, smysluplný příběh. Podobné je to i s lidským životem, který se roztříštil do tisíce přítomností. Žijeme v časovém paradoxu: neustále se něco děje a zároveň se nic nemění. Projevem tohoto stavu „zběsilé strnulosti“ jsou pak mimo jiné i úzkostné stavy a deprese, jejichž diagnóz rok od roku přibývá. Kniha Společnost úzkosti vypráví o původu tohoto paradoxu — o mizení prostoru politiky coby společenského synchronizátoru a místa vyprávění o minulosti i vytváření představ o budoucnosti. A také o tom, jak je vzniklé vakuum zaplněno informacemi, zbožím, zážitky a chronickou úzkostí ze skutečnosti, že nic z toho nedává pořádně smysl.
Host 2023, 357 strán